Schmitt Pál tanácsai leendő értelmiségieknek
Schmitt Pál köztársasági elnök a Debreceni Egyetemen az egyetemi tanulmányokat a hallgatók életének "legnagyobb vállalkozásának" nevezte, amelyben – mint fogalmazott – "illik tisztességgel helytállni". A köztársasági elnök és beszédírója valószínűleg arra számított, hogy az államfő beszédét nagy számban fogják hallgatni diákok is, ám hallgatók alig voltak jelen a nagyteremben. Pedig Schmitt Pál – elsősorban a hallgatóknak címezve mondandóját – úgy fogalmazott: az egyes ember képzése a közműveltség része, s "jó értelmiségiek" képzése a cél, akik képesek jó kérdéseket föltenni, s kritikai szemlélet jellemzi őket. Mint mondta, a jó egyetem fölkelti a tudásszomjat, de – tette hozzá – "bármely tudás csak felhasználói ismerettel ér valamit".
Az államfő az 1912-ben alapított Debreceni Egyetem centenáriumi ünnepségén vesz részt, jelenleg a szenátus ünnepi ülése zajlik a díszteremben. Az aula zsúfolásig megtelt, igaz, egyetemi hallgatót a sorokban alig látni. Az egyetem vezetése szerint ennek az a legfőbb oka, hogy úgynevezett "regisztrációs hét" van, amikor a diákok legfőbb elfoglaltsága a most kezdődő szemeszter előadásaira való internetes föliratkozás.
A másik lehetséges ok, hogy – habár az egyetem szervezeti és működési szabályzata szerint a szenátus ülésein való részvétel az intézmény hallgatói számára nyilvános – a mai ünnepi szenátusi ülésen való megjelenést regisztrációhoz kötötték. Ennek azért van jelentősége, mert Debrecenben napokkal ezelőtt elterjedt: Schmitt Pál plágiumügye és a felsőoktatás tervezett átalakítása miatt egyetemi hallgatók demonstrációra készülnek. A hír azonban valótlannak bizonyult: az államfő reggel fél tízkor úgy érkezett meg a Debreceni Egyetem főépületének bejáratához, hogy a rektoron és más egyetemi vezetőkön kívül csak a sajtó munkatársai és a biztonsági szolgálat emberei voltak jelen.
Az egyetemen az említett plágiumügy miatt fokozott óvatosság érzékelhető. Érdekes adalék, hogy a rektori teremben kifüggesztett, a szenátus ülésére elkészített "bevonulási rend" listáján nem szerepel semmiféle cím, rang és tudományos fokozat. A lista elején Schmitt Pál neve olvasható, szintén a doktori cím nélkül.