Schmitt Pál megszorongatta Orbán Viktort
A portál azt írja, hogy a felmérést 2010. szeptember 3-a és 7-e között készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet, az ország közel 100 településén véletlenszerűen kiválasztott 1.200 felnőtt állampolgár személyes megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait a KSH adatait felhasználva matematikai eljárással, úgynevezett súlyozással korrigálták, és így a minta pontosan tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét.
A vizsgálat szerint kevesebb mint egy hónappal az önkormányzati választás előtt minden második válaszadó gondolta úgy, hogy ha azt "most vasárnap" rendeznék, biztosan elmenne szavazni.
Megállapítják, hogy a parlamenti pártok szavazótáborainak részvételi hajlandósága alig különbözik. A "biztos szavazók" aránya a Fidesz és a Jobbik támogatói körében a legmagasabb (62 százalék) és az MSZP-szavazók körében a legalacsonyabb (57 százalék). Az arányok kis mértékben eltérnek abban az elméleti esetben, ha a kérdés egy "közeljövőben" rendezett parlamenti választásra vonatkozik: a válaszadók 52 százaléka mondta, hogy biztosan szavazna, legmagasabb arányban a Jobbik szavazói nyilatkoztak így (71 százalék).
A cikk kitér arra is, hogy a Fidesz a nyár eleje óta néhány százalékot veszített népszerűségéből, míg az MSZP támogatottsága szeptember elejére visszakúszott az áprilisban mért szintre, ám még így is három-négy kormánypárti szavazó jut minden MSZP-támogatóra. A pártok erősorrendjében továbbra is a Jobbik áll a harmadik helyen, bár népszerűsége a választások óta fokozatosan csökkent.
A vezető politikusok népszerűségi rangsorát harmadik hónapja Orbán Viktor vezeti, míg Schmitt Pál "jelentős emelkedéssel" szorosan mögé zárkózott fel. A legnagyobb javulás az elmúlt hónapban Tarlós István kedveltségében következett be. Hozzáteszik, hogy habár a fővárosiak 98 százaléka ismeri a Fidesz főpolgármester-jelöltjét, az országos átlagnál kisebb arányban, 42 százalékban látnák őt szívesen "fontos politikai szerepben".
Eközben a nyári hónapokhoz képest valamivel kevesebben gondolják úgy, hogy az országban általában véve jó irányba mennek a dolgok, így ismét többségbe kerültek a negatívan vélekedők. Az optimisták egyedül a Fidesz szavazótáborában vannak többségben, de még a kormánypárt szavazói közül is csaknem minden ötödik úgy látja, hogy az országban rossz irányba mennek a dolgok.