Gyöngyösi összehozta Schiffert és Mesterházyt

Közös javaslatot terjeszt az Országgyűlés elé az MSZP és az LMP, hogy a jövőben a házelnöknek világos és egyértelmű jogosítványai legyenek a kirekesztő és uszító megnyilatkozásokkal szembeni fellépésre – ezt a két párt frakcióvezetője jelentette be.

Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a Schiffer Andrással tartott közös tájékoztatón elmondta: annak, amit Gyöngyösi Márton jobbikos politikus múlt héten a T. Házban mondott (tudniillik, hogy fel kellene mérni az Parlamentben és a kormányban lévő zsidó származású szereplőket), sem az Országgyűlésben, sem az országban nincsen helye. Mesterházy hozzátette, hogy az MSZP-LMP közös javaslat annyiban mindenképpen precízebb a Fidesz által korábban javasolt módosításhoz képest, hogy nem mérlegelési jogkört ad a levezető elnök kezébe, hanem határozott cselekvést, „kötelességet” fogalmaz meg vele szemben.

Mesterházy Attila és Schiffer András frakcióvezetők összefogtak
Mesterházy Attila MSZP frakcióvezető és Schiffer András LMP frakcióvezető közös sajtótájékoztatója a Képviselők Házában. 2012.12.06. Fotó: Móricz Simon

A két politikus által jelképesen a tájékoztatón aláírt módosító-javaslatról Schiffer András úgy fogalmazott: az LMP korábban tett már egy kezdeményezést arra, hogy a Jobbikon túli négy parlamenti párt közös indítvánnyal módosítsa az országgyűlési törvényt annak érdekében, hogy a levezető elnök a gyűlöletkeltő szónoklatokat félbeszakíthassa és az azt elmondó politikust akár ki is tilthassa az ülésnapról. A Fidesz és a KDNP azonban nem reagált a felhívásra, ezért „gyúrtak” közös javaslatot a szocialisták és az ökopártiak.

„Amennyiben nemzeti, etnikai, faji, vallási csoporthoz, vagy a lakosság más, az emberi személyiség lényegi vonásán alapuló csoportjaihoz tartozás miatti gyűlöletkeltésre irányuló kijelentést tesz egy képviselő, ebben az esetben figyelmeztetés és rendreutasítás nélkül van lehetősége a levezető elnöknek megvonni a szót, adott esetben az ülésnapról kitiltani” – ismertette az indítvány lényegét Schiffer András.

Az LMP frakcióvezetője hangsúlyozta: azzal szemben, hogy a Parlamentben a származás egy politikai vitában érv lehet, minden humanista értéket valló pártnak és erőnek fel kell lépnie.

„Sajnálom, hogy a Fidesz és a KDNP részéről nem érkezett konstruktív javaslat ezzel kapcsolatban” – tette hozzá Schiffer, kiemelve: meg fogják szavazni azt a fideszes módosító indítványt is, amely pénzbírsággal sújtaná a hasonló eseteket. „Önmagában a pénzbírság kiszabása szerintünk ugyanakkor nem megoldás. Nem szeretnénk olyan világot, ahol a Parlamentben pénzzel meg lehet váltani a gyűlöletkeltést” – mondta az LMP képviselője. Mesterházy Attila a közös tájékoztatón ehhez hozzátette, hogy az MSZP is minden olyan javaslatot támogat, amely a gyűlöletkeltés ellen tenni kíván, de a szocialisták sem érzik a legjobb megoldásnak a pénzbírság kiszabását.

Az MSZP frakcióvezetője egy másik, a Jobbik politikai karanténba zárását segítő szocialista javaslatról is beszélt. Mesterházy elmondta, hogy indítványuk megváltoztatná az ellenzéki erők kezdeményezési jogosítványait. Jelenleg ugyanis a parlamenti szabályok egyötödhöz kötik ezeket például a rendkívüli ülésnap, a vizsgálóbizottság felállítása és a politikai vitanap tekintetében, ami azt jelenti: ha az MSZP vagy az LMP ezekben kezdeményezéssel kívánna élni, úgy minimum a Jobbikot maguk mellé kell állítaniuk. A szocialisták ebben a három témakörben szeretnék elérni, hogy ne a képviselők egyötödéhez kössék a jogosítványt, hanem ahhoz, hogy az ellenzéki frakciók közül legalább kettő egyetértsen vele. Ez azt jelentené, hogy elég lenne az MSZP-nek és az LMP-nek összefogni például egy politikai vitanap elindításához, a Jobbikkal pedig a jövőben semmilyen formában nem kell és nem is akarnak együttműködni. Mesterházy kiemelte, hogy ez a változtatás nem érinti a döntési mechanizmust (ahhoz továbbra is a kétharmados kormánytöbbség támogatása kell), csak a kezdeményezésben jelentene könnyebbséget a két párt számára abban, hogy ne kelljen kooperálnia a szélsőjobboldaliakkal.

A Népszabadság egyéb lehetséges együttműködésre vonatkozó kérdésére Schiffer András azt válaszolta: a jogállamiság helyreállítására irányuló LMP-s program kapcsán (amelyet a kormánypártok nem hajlandóak tárgyalni) a „lehető leghamarabb tárgyalni” szeretnének a szocialistákkal. „Nyilvánvaló, hogy 2014-ben, az új Országgyűlésben nem nekünk kellene akkor is vitatkozunk egymással arról, hogy miként állítsuk vissza a jogállamiságot, az alkotmányosságot Magyarországon. Az LMP és az MSZP között az ezzel kapcsolatos vitákat, amennyiben vannak vitás kérdések, célszerű már a 2014-es választások előtt rendezni” – fogalmazott lapunk kérdésére Schiffer András. „Mi egyértelművé tettük az álláspontunkat. Minden ellenkező híreszteléssel szemben az LMP hajlandó minden demokratikus erővel bármiről beszélgetni. Feltételeket nem szabunk. Egyetlen dolgot mondtunk: hogy azokkal kapcsolatban, akik már 'kormányviseltek' Magyarországon, arra vagyunk kíváncsiak, hogy miként látják a korabeli intézkedéseiket. Ma is megtennék-e azokat az intézkedéseiket például, amelyek a társadalombiztosítás privatizációját célozták, vagy amelyek a devizahitel-krízis mélyüléséhez vezetnek. Természetesen nem bűnbánatot meg bűnbocsánatot kérünk, ezt megteszik a volt kormánytársai a szocialista pártnak. Mi egyszerűen tisztán szeretnénk látni, hogy mennyiben változott a szocialista párt álláspontja a megelőző időszakhoz képest” – tette hozzá az LMP képviselője. Ehhez kapcsolódóan Mesterházy Attila úgy fogalmazott: „ebben egyetértünk, igen, kell tisztázni ezeket a kérdéseket. A szocialista politikus emlékeztetett rá, hogy elnökké választása utáni első beszédében önkritikusan nyilatkozott több kérdésben is. Kijelentette, hogy az MSZP is a tárgyalási tematika elejére tette a közjogi berendezkedés helyreállításának kérdését, vagyis ebben a szocialisták maximálisan nyitottak a többi párt, így az LMP felé is, és készek tárgyalni az érintett kérdésben.

Egy másik újságírói kérdésre Schiffer András elmondta még, hogy az LMP ügyek mentén minden párttal, „különös tekintettel az ellenzékkel, azon belül is a szocialista párttal” készek és nyitottak vagyunk az együttműködésre. Schiffer szerint ahogyan közeledik „az Orbán-rezsim bukásának órája”, egyre fontosabb, hogy például az alkotmányosság visszaállítása érdekében a két párt egyeztessen egymással. Mesterházy Attila ezzel kapcsolatban megerősítette: tudomásul veszi és tiszteletben tartja az LMP kongresszusának legutóbbi döntését. „Egy dologban vagyok érdekelt. Hogy az ország előtt álló komoly kihívásokra és problémákra olyan megoldásokat találjunk, amelyekre a legszélesebb körben lehet társadalmi támogatottságot szerezni. Az MSZP továbbra is nyitott, mi nem hisszük, hogy csak nekünk van igazunk. Akkor járunk el helyesen, ha odafigyelünk egymásra” – fogalmazott az MSZP elnöke.  

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.