Schiffer: induljon vagyonosodási vizsgálat az elittel szemben
A politikus arra reagált, hogy a Magyar Nemzet keddi cikke szerint Simon Gábor, a Magyar Szocialista Párt elnökhelyettese be nem vallott vagyont tart ausztriai bankszámlákon. A lap keddi számában forrásmegjelölés nélkül az áll, hogy a szocialista politikus 2009. április 10-én 575 ezer eurót és 162 954 dollárt helyezett el Ausztriában nyitott értékpapírszámláira, 2013. október 16-án betétszámlájának egyenlege 770 ezer eurót tett ki, több mint 240 millió forintot.
Az LMP társelnöke azt mondta, joggal háborítja fel az embereket és „csak a vak nem látja”, hogy mind a jobb-, mind az „álbaloldal” politikusai „úgy tömik degeszre a zsebüket”, hogy azt nem lehet alátámasztani a hivatalosan bevallott jövedelmükkel.
Egy másik téma kapcsán arra is kitért, hogy kedden Vágó Gábor képviselőtársával egy törvényjavaslatot nyújtanak be, amelyik alapján a közvetett vagy közvetlen állami és önkormányzati tulajdonú cégek nem léphetnének üzleti kapcsolatba az átláthatatlan tulajdonosi struktúrájú vállalkozásokkal. A javaslat az átlátható tulajdonosi struktúra esetén is tiltaná a kapcsolatot, ha ezeknek a társaságoknak olyan országokban van bejegyzett érdekeltségük, ahol felmerül az offshore lehetősége. A törvényjavaslat ennek érdekében fel is sorol 15 országot illetve függő területet – közölte.
Schiffer András a jogszabály benyújtása kapcsán arra az ügyre hivatkozott, amelyről az Index és az atlatszo.hu is írt. Az Index arról cikkezett, hogy a távhő cégek támogatásának árnyékában offshore cégeket juttatott olcsó gázhoz az állami MVM kereskedőcége, a szálak kajmán-szigeteki, ciprusi, svájci cégekhez vezetnek. Ezt követően az atlatszo.hu írt arról, hogy a fehérvári labdarúgócsapat tulajdonosa, Garancsi István, és az exwallisos Nagy György is szerepelnek a „feltehetően a magyar állam jóvoltából” is rendkívül nyereséges energiakereskedő céget tulajdonló offshore céghálóban.
Korábban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) akkor az ügyben azt közölte az MTI-vel, hogy az MVM Partner Zrt. évek óta aukción vagy pályáztatással érvényesíti a kapacitásokat, és minden esetben a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által akkreditált engedélyesekkel kereskedett. Aznap a MET Csoport is visszautasította a sajtóban megjelent vádakat.
Schiffer András viszont keddi sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy Vágó Gáborral együtt ismeretlen tettes ellen feljelentést is tesznek, mert véleményük szerint az ellenőrző hatóság esetében felmerült a hivatali visszaélés gyanúja.