Sajátos gépkocsibeszerzésre készül a Belügyminisztérium
Személyeskedő vitáig fajult az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának csütörtök reggeli, rendkívüli ülése. A testület – amely tagjainak alig fele ment el a tanácskozásra a nyári melegben – három, illetve az ülés előtt a katasztrófavédelmi törvény módosításával hirtelen kiegészítve, négy napirendi pontot tárgyalt. A három fajsúlyos tétel a belügyi tárca különböző fejlesztéseihez kapcsolódó beruházások nyílt közbeszerzés alól való felmentéséről szólt, ezeket minden esetben formailag Pintér Sándor belügyminiszter kezdeményezte a testületnél.
Ezekben az előterjesztésekben a szaktárca azt kérte, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda összeköltöztetéséhez (a jelenlegi több objektumból egy közös, Labanc utcai ingatlanba) szükséges tervezési szolgáltatást közbeszerzés nélkül vehesse igénybe a tárca. Ennek összege egyébként bruttó ötvenmillió forint lesz. A kérést, ahogyan a harmadik napirendi pontként tárgyalt, a Készenléti Rendőrség létszámbővülése miatt szükséges – közel 1,4 milliárdos – ingatlanfejlesztéshez is hozzájárultak a képviselők, egyetlen ellenzéki sem tartózkodott, vagy szavazott nemmel.
A második napirendi pontként tárgyalt gépkocsibeszerzés módja viszont már csak a kormánypártiaknak tetszett. A belügyi kérelem ugyanis – címét tekintve legalábbis – arról szólt, hogy a Készenléti Rendőrség csapatlétszámának bővülése miatt a gépjárműpark fejlesztése is szükséges, s miután a kocsik paramétereinek ismerete nemzetbiztonsági kérdés, ezért kérte a minisztérium, hogy a bizottság adja meg a felhatalmazást, hogy 627 autót nyílt közbeszerzési eljárás nélkül bérelhessenek a jövőben. Az előterjesztés érdekessége viszont, hogy a bérlet „eredeti kiírója” az ORFK volt, ehhez viszont rácsatlakozott az Alkotmányvédelmi Hivatal, a büntetés-végrehajtás, a katasztrófavédelem, a Rendőrtiszti Főiskola, de még a rendészeti szakközépiskolák is. Vagyis, az ORFK fedett gépkocsi igénye mellett további 91 darab autóra fognak úgy bérleti szerződést kötni valamilyen céggel, hogy annak részletei nem lesznek megismerhetőek. Holott alapvetően a készenlétiek szükségeinek kielégítéséről lenne szó.
Harangozó Tamás szocialista képviselő az ülésen azt mondta: a bizottság elmúlt éves gyakorlatában a mindenkori ellenzék konstruktívan megszavazta a hasonló felmentéseket, mert azok a rendvédelem és így az ország érdekeit szolgálták. Az MSZP-s szakpolitikus szerint azonban a kormányzat most olyan flottát akar bérelni, amelynek semmi köze a nemzetbiztonsághoz, pusztán erre hivatkozva kijátsszák a közbeszerzési törvényt. Harangozó ezért választ várt arra, hogy miért kell például a Rendőrtiszti Főiskolának fedett módon gépkocsit beszerezni.
Tóth László, a BM gazdasági és informatikai helyettes államtitkára a kormány képviseletében azt válaszolta, hogy nem kívánnak kibújni a közbeszerzés alól, hiszen „ez is közbeszerzés lesz, csak nem a törvény alapján”. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy vizsgálatuk szerint a biztonsági okok fennállnak az említett esetekben, a beszállítókat pedig ezért egy zárt listáról kell kiválasztani. Tóth László a főiskolai beszerzés példája kapcsán azt mondta: a rektor autójáról van szó, amelyet így sokkal egyszerűbb és olcsóbb is bérelni, mint nyílt közbeszerzéssel, de a biztonsági okok is mérvadóak az ügyben.
Harangozó Tamás reagálásában kijelentette, hogy az MSZP meg fogja támadni a döntést a Közbeszerzési Döntőbíróságnál és ha kell, más jogi fórumon is. „Ügyintéző autókról van szó, amelyeknek nincs köze a biztonsági kérdésekhez. Jogi csűrcsavarral bújnak ki a törvény alól, pedig épp az Önök kormánya hirdeti a tiszta kezek politikáját és az elszámoltatást” - fogalmazott Harangozó.
Csampa Zsolt, a testület fideszes alelnöke erre válaszul azt mondta: „ilyen agresszív és fenyegetőző felszólalás” a bizottság elmúlt éves történetében még nem volt, a Fidesz ellenzékben mindig konstruktív volt és soha nem fenyegetett. Ráadásul inkább a szocialisták voltak azok, akik korábban ehhez hasonló beterjesztéseket vittek a testület elé. A BM-államtitkár tájékoztatására hivatkozva Csampa megismételte: az a gyakorlat, hogy az ilyen beszerzésekre mások is „rácsatlakozhatnak” épp Draskovics Tibor minisztersége idején indult meg. A fideszes politikus ezért önmérsékletre intette a szocialista Harangozó Tamást. Utóbbi mindehhez válaszként annyit fűzött hozzá: a különbség most az, hogy korábban a biztonsági kockázatot nem jelentő autókat nem próbálták meg a nyílt közbeszerzést kijátszva beszerezni.
Kocsis Máté, a honvédelmi és rendészeti bizottság fideszes elnöke a vita lezárásaként kijelentette, hogy a BM véleménye szerint a biztonsági okok fennállnak és ezt nincs miért kétségbe vonni. Ráadásul szerinte, ha a szaktárca rosszindulatúan járna el, akkor sokkal több autót próbálna meg nyílt eljárás nélkül beszerezni, mint amennyi az előterjesztésben szerepel.
Az eljárás alóli felmentést megadó határozatot végül a fideszes képviselők szavazatával elfogadta a testület, az MSZP-sek ellene voksoltak, a Jobbik képviselő tartózkodtak, az LMP pedig nem volt jelen az ülésen.