Saját szoftverével védte Rezesovát a szakértő?

A saját, Szlovákiában bejegyzett cége által forgalmazott program alapján állította az igazságügyi szakértő, hogy a Rezesova által okozott és négy ember halálához vezető baleset bekövetkeztéhez a sértett is hozzájárult.

A baleseteket modellező két különböző program segítségével készítette el az Eva Rezesova verzióját alátámasztó szakvéleményét Melegh Gábor igazságügyi szakértő, de a bíróság előtt tanúskodva csak egyet vallott be – írja a Hvg.hu. Pont azt a szoftvert felejtette el megemlíteni, amelyet a saját, Szlovákiában bejegyzett cége forgalmaz, és amelynek a hitelességéről saját magának állított ki igazolást, mert az arra illetékes egyetemen is ő van pozícióban.

Ez még a szakértői kamara szerint is összeférhetetlen lehet, de nem tudnak mit tenni, mert – a Rezesova-per bírójával közös könyvet is író – Melegh megkerülhetetlen a közlekedési balesetes ügyekben. A hírportál megkérdezte minderről Melegh véleményét is, de ő a nyilatkozata közléséhez később nem járult hozzá.

„Vázolja fel, milyen programmal dolgozott, a programot használják-e a gyakorlatban?” – kérdezte a bíró „az alkalmazott metodikáról” október 29-én Melegh Gábort, akit a szlovák milliomosnő védelme vetett be műszaki igazságügyi szakértőként. A kérdésnek nagy jelentősége volt, hiszen az ittasan okozott, négy ember halálával végződő balesetben közreműködő szakértők több lényeges kérdésben ellentmondásba keveredtek, illetve nem tudták egyértelműen rekonstruálni, hogyan és miért ütközött Rezesova BMW-je az áldozatok Fiat Puntójával tavaly augusztusban.

A büntetőpernek erre a tárgyalási napjára ezért behívták mind a négy szakértőt, akik órákon át – állításaikat sokszor egymással ütköztetve – beszéltek arról, melyikük milyen módszerrel milyen következtetésre jutott, hogy a bíróság eldönthesse, mennyiben felelős a szlovák nő a balesetért.

Melegh Gábor a bíróság kérdésére határozottan azt válaszolta: a PC-Crash programot alkalmazta, amely „az egész világon az ebből a szempontból használt program”. A balesetek modellezésére használt szoftvert méltatva még hozzá is tette: ez egy „sok szakértő részvételével, kísérlettel hitelesített, Amerikában, Németországban bejegyzett program”.

Csakhogy Melegh, akit a bíró a hamis szakvéleményadás következményeire is figyelmeztetett, az egyértelmű kérdés ellenére nem mondta meg, hogy első, szeptemberi szakvéleményéhez képest a második, kiegészítő szakvéleményénél már másik szimulációs szoftvert alkalmazott.

Rezesova szakértője azonban ennek a V-Crash programnak nemcsak a fejlesztésében vett részt, hanem az interneten elérhető szlovák cégnyilvántartás adatai alapján Melegh Gábor társtulajdonosa is a szoftvert forgalmazó, Szlovákiában bejegyzett VCrash s.r.o nevű cégnek, vagyis minden bizonnyal anyagilag érdekelt a program eladásában – írja a Hgv.hu. Azaz Melegh pont azt a szimulációs szoftvert felejtette el megemlíteni az egyértelmű bírói kérdésre, amelyet a saját cége forgalmaz.

A hírportál ekkor utánanézett a szoftvernek, amelyről valóban megtalálható a cég honlapján egy „Igazolás” című dokumentum, amelyet a – Melegh Gábor tulajdonában lévő –  VCrash s.r.o. mint fejlesztő cég részére a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem gépjárművek tanszékének vezetőjeként maga Melegh írt alá.

Ebben az szerepel, hogy validációs vizsgálatok támasztják alá a programot, tehát valódi autókkal elvégzett ütközési szituációkkal, töréstesztekkel vetették össze a szoftver számítási eredményeit. A Hvg.hu informátora azonban azt állítja, eddig semmilyen más validálási eljárásnak nem találta nyomát, mint egy gyalogosok elütésére vonatkozó vizsgálatnak, azt viszont Melegh egy másik magyar cége készítette.

Ezután kereste meg a portál forrása a Szlovákiában bejegyzett céget, és kérte a termékük hitelességét alátámasztó vizsgálatokat, de máig nem kapott választ. Ezzel párhuzamosan a másik gyakran használt szimulációs szoftver, a Rezesova-perben Melegh által megnevezett PC-Crash gyártójának is írt, és a vállalkozás egy órán belül átadott számára egy csaknem ötvenoldalas referencialistát, amelyben nagy autógyárak, tanúsító szervezetek mellett különböző országok bíróságai, rendőrségei szerepeltek.

A Magyar Igazságügyi Szakértői Kamarának is tudomása van arról, hogy létezik egy egyetemi hitelesítő igazolás, amelyet Melegh Gábor saját cége termékéről adott ki, és ez Lovász Zoltán, a szervezet elnöke szerint is „felvet összeférhetetlenségi problémákat”. A portál megtudta azt is, hogy a PC-Crash fejlesztője pert indított azért, mert a szoftver egyes elemeit a V-Crash illetéktelenül átvette.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.