Romaintegráció: a konzultáció nem elég
Az európai uniós források hatékonyabb felhasználása a roma integráció szolgálatában címmel tartott konferencián Humberto García, a spanyolországi Cigány Szegregáció Alapítvány munkatársa szervezete tapasztalataiból kiindulva úgy vélte, a kisebbségvédelmi projektek kialakításában nem lehet kizárólag az EU támogatására számítani. Mint mondta: "minden szintről" be kell vonni az érintetteket a munkába, jól képzett és magasan motivált szakemberekkel, köztük romákkal is együtt kell működni.
A spanyol szervezetet néhány évvel ezelőtt kérte fel a madridi kormány, hogy dolgozzon ki programot a diszkrimináció felszámolására; munkájukhoz állami és uniós támogatást kaptak - magyarázta a szakember. Kifejtette: a korábban a madridi körzetben kipróbált programjukat emelték országos szintre, ami azért is kihívást jelentett számukra, mert meg kellett sokszorozniuk munkatársaik számát és saját szervezetük struktúráját, működési formáját is meg kellett változtatniuk.
Munkájukban szoros együttműködésre törekedtek állami szervekkel, hogy ezzel is "erősítsék a politikai akaratot" a romák problémáinak megoldására - emelte ki. Az uniós alapoktól kapott támogatás pedig abban is segítette az alapítványt a konkrét anyagi támogatáson túl - tette hozzá -, hogy garanciát nyújtott a bankoknak, így könnyebben jutottak hitelhez.
Humberto García az alapítvány céljait ismertetve megjegyezte: a hasonló munkát végző szervezeteknek törekedniük kell arra, hogy "láthatóvá váljanak", minél többen ismerjék őket, de az is nagyon fontos, hogy rendszeresen tapasztalatot cseréljenek nemzetközi partnereikkel, így segítve egymás munkájának hatékonyságát.
A szerdai rendezvényre mintegy 250-en kaptak meghívót, magyar és külföldi roma szervezetek, alapítványok képviselői; mások mellett olasz, román, szlovák, német, belga, görög, továbbá ír, montenegrói, koszovói, fehérorosz és máltai szakértők érkeztek a konferenciára.