Romagyilkosságok: a Parlamentben tisztázzák az NBH szerepét
Az országgyűlés internetes oldalán található meghívó szerint a bizottsági ülést 12 órára hívta össze a testület KDNP-s elnöke. A bizottság összehívását Ficsor Ádám, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter kezdeményezte, hogy tájékoztatást adjon a romagyilkosságokkal összefüggésben készült, a világhálóra került - a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) állítólagos szerepéről készült - írásos anyaggal kapcsolatban.
Az NBH-nál belső vizsgálatot rendeltek el, miután az internetre múlt szombaton felkerült egy háromoldalas dokumentum, amely szerint a romagyilkosságok egyik feltételezett elkövetőjét már korábban is figyelték a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, de amikor fegyvervásárlásába kezdett, megszüntették a titkos adatgyűjtést. A másik gyanúsított pedig állítólag a Katonai Biztonsági Hivatal "titkos kapcsolata" volt.
A feljegyzés szerzője kemény kritikával illette Laborc Sándort, az NBH leköszönő főigazgatóját, majd feltette a kérdést: kinek, illetve kiknek állhatott érdekében a romák körében elkövetett gyilkosságsorozat.
A köztévé múlt pénteken adta hírül, hogy a titkosszolgálat évekig figyelte a romagyilkosságok egyik gyanúsítottját. Az MTV Híradójának információi szerint a testvérpár egyik tagjának telefonbeszélgetéseit azért hallgatták le, mert közismert volt, hogy szélsőséges nézeteket vall. Beszámoltak arról is, hogy a gyanúsított megfigyelését két hónappal az első gyilkosság előtt befejezték.
A tárca nélküli minisztert a szolgálatok irányításában segítő, a Miniszterelnöki Hivatal keretei között működő Nemzetbiztonsági Iroda (NBI) hétfőn közleményben tudatta: nem dokumentum, hanem az NBH belső információiból, valamint a cikk szerzőjének ezekből levont következtetéseiből álló kompiláció (összeollózás) az anyag. Ficsor Ádám szakminiszter pedig a részletekre is kiterjedő elemzés elkészültével kész ismertetni annak megállapításait a Nemzetbiztonsági Bizottsággal, amelynek összehívását kéri.
Mint az NBI tudatta, a miniszter utasítására külön értékelik, hogy milyen szerepük volt a szolgálatoknak ezen ügy felderítésében, és tekintetbe veszik azt, hogy az azóta letartóztatott feltételezett elkövetők egyike szélsőséges szervezetben vett részt, és ezért korábban huzamosabb ideig az NBH látókörében volt. Hangsúlyozták: az NBH ebben az ügyben külső engedélyhez kötött titkos információgyűjtést addig folytatott, ameddig annak törvényi feltételei fennálltak.
Bajnai Gordon miniszterelnök az MTI-nek adott, csütörtökön megjelent interjújában az interneten nyilvánosságra hozott állítólagos titkosszolgálati dokumentumokkal kapcsolatban kiemelte: azokat összeollózott iratoknak minősítette a Nemzetbiztonsági Hivatal. Ennek ellenére arra kérte a nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő minisztert, hogy az NBH újonnan megbízott vezetője vizsgáltassa ki, mekkora a valóságtartalma az anyagnak, történt-e mulasztás 2008-ban, és ha igen, akkor állapítsa meg a személyes felelősséget is.