Roma vezetőket jelentett fel az ÁSZ
Az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnökének és hivatalvezetőjének felelősségét állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a roma érdekképviseleti szervezet elmúlt másfél éves gazdálkodását feltáró vizsgálat során, ezért büntetőeljárás megindítását kezdeményezte.
Az ÁSZ csütörtökön még azt közölte, hogy hűtlen kezelés, a számvitel rendjének megsértése és adócsalás alapos gyanúja miatt feljelentést tett ismeretlen tettesek ellen, miután megvizsgálta az OCÖ elmúlt másfél éves gazdálkodását.
A hatóság honlapján közzétett jelentés szerint viszont a megállapított törvényi mulasztások, a szabályozatlanság és a szabálytalan gazdálkodás miatt az önkormányzat elnökének és a hivatalvezetőnek a felelősségét állapították meg, ezért az ÁSZ büntetőeljárás megindítását kezdeményezte.
A számvevőszék egyúttal javasolja, hogy a közigazgatási és igazságügyi miniszter intézkedjen az OCÖ éves költségvetési támogatásai felhasználásának felülvizsgálatáról, a szabálytalanul elszámolt 10 millió 475 ezer forint támogatási összeg visszafizettetéséről, a nemzetgazdasági miniszter pedig rendelje el az önkormányzat gazdálkodásának átfogó adóellenőrzését.
Az ÁSZ megállapítása szerint a szabálytalan kifizetés 5 millió 612 ezer forint céltól eltérő felhasználást, 2 millió 274 ezer forint elnöki utasításra történt, előirányzat nélküli kifizetést, 1 millió 528 ezer forint számla nélküli előlegfizetést, valamint 1 millió 61 ezer forint szabálytalanul elszámolt gépkocsi-költségtérítést jelent.
Elszámolási szabálytalanságként említik az OCÖ elnöke részére 43.800 forintért vásárolt szemüveget, az OCÖ-elnök autópályamatrica-használat elmulasztása miatti, csaknem 300 ezer forintos bírságát, és azt a csaknem 1,2 millió forintot, amelyet nem önkormányzati tulajdonú gépkocsikra vásárolt autópálya-matricákra költöttek.
Fedezet nélküli kifizetésként részletezi az ÁSZ a balatonlellei tábor működéséhez szükséges eszközök, anyagok előirányzat nélküli beszerzését, amelyre a kifizetés a házipénztárból történt mintegy 1,7 millió forint összegben.
A számvevőszék közlése szerint a szervezet 2009 és 2010 első félévi gazdálkodásának vizsgálata során feltárt szabálytalanságok közül több megalapozza a bűncselekmény gyanúját. Mint írta, a hűtlen kezelés egyebek mellett az OCÖ működésével össze nem függő kiadások finanszírozásával, a számvitel rendjének megsértése az előírások folyamatos és súlyos megszegésével, az adócsalás elsősorban adófizetési kötelezettségek elmulasztásával valósult meg.
A részletes jelentés szerint az OCÖ a nyilvántartásában szereplő gépkocsi után nem vallotta be és nem fizette meg a cégautóadót. A segélyek és ösztöndíjak csaknem 11 millió forintnyi kifizetését adólevonás nélkül teljesítette, az általa kiadott adóigazolásokban a tisztségviselők és a munkavállalók költségtérítését teljes körűen elszámoltnak igazolta és a keletkezett jövedelmet nem mutatta ki.
A számvevőszék közölte: tavaly mintegy 53 millió forintot fizettek ki költségtérítésre az OCÖ-nél, ez 2010-ben várhatóan több mint 114 millió forintot tesz majd ki, de tételes számlával nem igazolták a költségtérítés elszámolását.
Kitértek arra, hogy az OCÖ 313 millió 900 ezer forint központi állami támogatáson felül 14 millió 17 ezer forint állami támogatást kapott a vizsgált időszakban lezárult pályázatokra, ezt rendeltetésszerűen használta fel, a támogatási szerződésekben meghatározott elszámolási formát, a határidőt az elszámolások során betartotta.
Az OCÖ saját tőkéje 31 millió forinttal csökkent a vizsgált időszakban, mert kiadásaira az éves költségvetése nem nyújtott teljes egészében fedezetet, míg vállalkozásából adódóan 3,6 millió forint vagyonvesztést produkált.
Nagy Anna kormányszóvivő a július 14-i kormányülést követő sajtótájékoztatón közölte, hogy a kabinet kezdeményezte az OCÖ 2009-es első félévi pénzügyi gazdálkodásának átfogó számvevőszéki ellenőrzését.
Kolompár Orbán az ÁSZ-vizsgálattal kapcsolatban korábban az MTI-nek úgy nyilatkozott: örül az újabb vizsgálatnak, mert így „a médiacsúsztatásoknak", amelyek rossz fényben tüntetik fel az OCÖ-t, véget szabhatnak, hiszen „nem volt olyan év, hogy a kormány és más kormányzati ellenőrző szervek ne folytatták volna a vizsgálatot az OCÖ-ben, szinte egymásnak adták a kilincset".
Az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elmúlt nyolcéves tevékenységének vizsgálatát kezdeményezi a romatámogatásokat felügyelő miniszteri biztos, miután az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a szervezet utóbbi másfél éves vizsgálata alapján büntetőfeljelentést tett.
Farkas Flórián fideszes országgyűlési képviselő, a Lungo Drom elnöke, aki maga is tagja az OCÖ-nek, pénteki budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: törvényen kívüli működésre rendezkedett be az OCÖ, semmilyen törvényi feltételnek nem felelt meg, s ezért nemcsak az elnök és a hivatalvezető, hanem a pénzügyi ellenőrzőbizottság és a 27 tagú elnökség is felelős.