"Roma vagyok, nem életforma!"
A náci tüskéket el kell távolítani - üzenték a tüntetők Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A Markó utcában rendezett demonstrációt Tini Chris emberi jogi aktivista és a Családok a Családokért Polgári Egyesület hirdette meg. Békességgel jöttünk, megoldást keresünk, nem ellenségek vagyunk a saját hazánkban – mondta Sagát Lászlóné, az egyesület elnöke mintegy százötven demonstráló előtt.
Botrányosnak, rasszistának, kirekesztőnek minősítette a gyulai ítélet indoklását Chikán Kornélia roma aktivista. Mucsi Erika bíró szerint nemcsak szakmailag, hanem emberileg is megbukott. Magyarország – folytatta – melegágya lett a rasszizmusnak: a náci tüskéket el kell távolítani, mert a vége halál lesz.
Mohácsi Erzsébet, az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány vezetője bejelentette, hogy szervezete képeslapküldő kampányt indít. A Mucsi Erikának címzett képeslapokból kétféle változat készült. Az egyiken a „Színtiszta jogszolgáltatást!” követelés olvasható, a másikon a „Roma vagyok, nem életforma!” felirat. A hátoldalon lévő szöveg tiltakozik, amiért a bíró a cigányságot deviáns életformaként definiálta, és amiért törvényesnek ismerte el „egy köztudottan félkatonai, fajgyűlölő szerveződés működését”.
Korábban több mint harminc roma és nem roma szervezet levelet írt a Gyulai Törvényszék, az Országos Bírósági Hivatal és az Országos Bírói Etikai Tanács elnökének, valamint a Mucsi Erika bírónak. Utóbbit arra szólították fel, hogy – bár ítéletét jóvátenni nem tudja – nyilvánosan mutasson megbánást, kérjen bocsánatot és vegyen részt az Egyenlő Bánásmód Hatóság előítéletet kezelő képzésén.
Makai Lajos, a Magyar Bírói Egyesület elnöke a minap úgy nyilatkozott: rövidesen eldől, indul-e etikai eljárás a gyulai bírónő ellen. Szerinte felvethet etikai kérdéseket az eset, elsősorban abban a vonatkozásban, hogy egy bíró az ítéletben mennyire fogalmazhatja meg személyes véleményét.