Röhej: Gyulán cenzúrázzák az internetet
Utasítása szerint "azon munkakörök kivételével, melyekhez tartozó feladatellátás során elengedhetetlen az internet használata, minden számítógépről letiltásra kerül az internet" – írja a Népszava. Petróczki Gábor, a békési fürdőváros kommunikációs referense szerint minden rendben van, a lapnak az ügyben beszerzett információit pedig pontatlannak nevezte.
Minden úgy kezdődött, hogy a gyulai városháza gépeit kiszolgáló szerverről néhány hónappal ezelőtt letiltották az ellenzékinek tartott honlapok elérhetőségét – tudta meg a Népszava több, egymástól független forrásból. Mindannyian a gyulai önkormányzatnál dolgoznak, vagy közvetlen rokonaik keresik ott a kenyerüket. Nevüket, érthető okok miatt, nem vállalták. A letiltott médiumok közé tartozott elmondásuk szerint az Index.hu, az Origo.hu, a Nol.hu, a Nepszava.hu, a 168ora.hu, a Hvg.hu és a Magyarnarancs.hu. Az nem derült ki, hogy ezeket a portálokat kik és milyen szempontrendszer szerint ítélték "ellenzékinek", s tiltották le elérhetőségüket. Ez volt az első lépés, amelyet az idén június közepén követett a második.
Becsyné dr. Szabó Márta (aki körösztanyja Görgényi Ernő fideszes polgármesternek) jegyzői utasításában az olvasható: "a munkaidő elvárható kitöltésének ellenőrzése során megállapítottam, hogy a dolgozók nagy része esetenként több órát tölt munkakörébe nem tartozó tevékenységgel." Ezért utasításba adta, hogy "azon munkakörök kivételével, melyekhez tartozó feladataellátás során elengedhetetlen az internet használata, minden számítógépről letiltásra kerül az internet." A rendelkezés csupán egy kiskaput hagy. Eszerint "kijelölésre kerül a képviselői irodában egy internethasználatot biztosító számítógép, mely továbbra is lehetőséget ad az esetleges feladatellátáshoz szükséges internet használatára." Hogy ezek után ki él a felkínált lehetőséggel, igen kérdéses. Főként azután, hogy a jegyző kért minden osztályvezetőt, hogy beosztottjaikkal írassák alá utasítását.
Károlyiból Károly Róbert utca
Görgényi Ernő (Fidesz) polgármester előterjesztése nyomán csütörtökön a gyulai képviselő-testület úgy döntött, hogy Károlyi Mihálynak nincs keresnivalója Gyulán. Ugyanis egy korábbi, indoklás nélküli városvezetői kezdeményezés nyomán a békési fürdőváros központi részén található Károlyi Mihály utca nevét Károly Róbertre nevezték át.
Néhány héttel ezelőtt az ügyben a Narancs.hu-nak nyilatkozó Görgényi "erősen vitatott történelmi személyiségnek" nevezte Károlyit, ám azt nem árulta el, hogy miért. Hozzátette, ez az utcanév sokaknak elfogadhatatlan a Viharsarok ékkövének nevezett városban. Arról nem beszélt, hogy kik ezek a sokak. Ennek épp az ellenkezőjét bizonyította az a szerda délutáni lakossági fórum, amelyet e kérdésben tartottak. Az utcában lakó mintegy 100 emberből 15 jött el, de ők még a polgármester elmondása szerint is amellett tették le a voksukat – főként praktikus okokból –, hogy maradjon a Károlyi Mihály utcanév. (Az önkormányzat felajánlására a névváltoztatás nem kerül majd pénzbe az itt lakóknak.)
Görgényi polgármester (aki körösztfia a jegyző asszonynak) kezdeményezésével és a gyorsan átvert döntéssel valójában a Jobbik elvárásainak felel meg. A szélsőjobb ugyanis – ellentétben a modern történelemtudomány megállapításaival – egyenlőségjelet tesz Károlyi tevékenysége és a trianoni döntés között.
Gyulán egyelőre állva maradt a Bacsó Béla és a Somogyi Béla utca. Nem csupán a Tanácsköztársaság utáni fehérterror áldozatairól, hanem a Népszava egykori munkatársairól van szó. Ráadásul Somogyi a Károlyi-kormány oktatási államtitkára is volt.
A főjegyző szerint szó sem volt cenzúrázásról
Cikkünk megjelenése után Gyula főjegyzője helyreigazítást kért szerkesztőségünktől. Levelében azt írja: "A cenzúrázás szó használatával azt a hamis látszatot keltik, hogy az internethasználatot politikai okokból és ilyen tartalom alapián korlátoztam a polgármesteri hivatalban, mint annlak Vezetője. Noha politikai meggondolásoktól teljesen függetlenül a korlátozással (és nem cenzúrázással) azt kívántam és kívánom elérni, hogy a polgármesteri hivatal dolgozói fizetett munkaidejükben a hivatal gépein ne saját ügyeiket intézzék, ne ismerősekkel folytassanak magáncélú kommunikációt és ne saiát érdeklődési körüknek megfelelő szórakozásra használják fel az internetet, hanem -
jogszabályi és erkölcsi kötelezettségüknek megfelelően, köztisztviselői jogállásukhoz illően - a helyi közösség érdekében végezzék munkájukat. A tények valóságnak megfelelő színben történő feltüntetése esetén korlátozás és nem félreérthető tartalmat sugalló cenzúrázás szó szerepelne cikkük címében." A főjegyző szerint valótlan tényállítás az, hogy a megnevezett honlapokat letiltották volna. A Nol által szemlézett Népszava-cikkben a gyulai polgármesteri hivatal saitóügyekért felelős munkatársa közölte a szerzővel, hogy a korlátozás csak zenei, videó és közösségi oldalak használatát érinti, és nem az ellenzékinek minősített honlapokat.