Röghöz kötés helyett élhetőbb Magyarországot akar a Szolidaritás

Ha a kormány fél a tömeges elvándorlástól, akkor ne a törvény erejével terelje karámba a fiatalságot, hanem tegye élhetőbbé Magyarországot – ezt kéri a Szolidaritás ifjúsági tagozata.

A Magyar Szolidaritás Mozgalom ifjúsági tagozata július 9-én petíciót nyújtott át az Emberi Erőforrások Minisztériuma oktatásért felelős államtitkárának – tudatja közleményében a szervezet. Hoffmann Rózsát arra kérték: az illetékes parlamenti bizottság vonja vissza a röghöz kötésre vonatkozó törvényt. Az államtitkár nem reagált a petícióra, viszont a sajtóban azt nyilatkozta: „a fiataloknak hálásnak kell lenniük az államnak, hogy hitel felvétele nélkül tanulhatnak”.

ábra a felsőoktatás költségvetési támogatásáról
ábra a felsőoktatás költségvetési támogatásáról

Az államtitkár szerint igazságos, hogy akinek az állam fizeti felsőfokú tanulmányait, valamit adjon is vissza az államnak. Csakhogy az állami ösztöndíjas hallgatók már előre megdolgoztak az ösztöndíjért: teljesítményük alapján bekerültek abba a szűk körbe, amelynek tagjai „ingyen” tanulhatnak – hangsúlyozza a Szolidaritás. Ezért nem tartják igazságosnak, hogy újabb feltételeket támasszanak velük szemben, s a szabad, határokon átívelő munkavállalásban korlátozzák őket.

Emellett Hoffmann Rózsa arra is utal, hogy az üzleti életben is szokásos hasonló szerződéseket kötni. Valóban így van. De ha az adott cég nem tud megfelelő munkát biztosítani az általa anyagilag támogatott diplomásnak, akkor a közlemény szerint a szerződés hatályát veszti.

Magyarország azonban nem egy cég, az ország pedig egyelőre nem egy zártkörű részvénytársaság, s nem is működhet úgy, mint egy üzleti vállalkozás – figyelmeztet a Szolidaritás. Hangsúlyozzák, hogy „az állampolgárság, bár a Fidesz Rt. szeretné, nem egyenlő az alkalmazotti státussal”, s az államnak is vannak kötelességei az állampolgárral szemben.

„Ám ha mégis ragaszkodnak a Magyarország Zrt. elképzeléshez, akkor tudniuk kell, hogy ha egy vállalatot rosszul vezetnek, ha a vállalat veszteséget termel, akkor a vezetőket le kell váltani. És a fent említett >>cég<< teljesítménye két éve folyamatosan romlik” – olvasható a közleményben.

Az új oktatási koncepció a Szolidaritás ifjúsági tagozata szerint kevesebb forrásból működő, a mainál szűkebb létszámot befogadó, kizárólag a rövidtávú munkaerő-piaci igényeket szolgáló felsőoktatás kialakítását célozza. Ezt támasztja alá, hogy a 2009-es költségvetésből 252 milliárd forint jutott a felsőoktatásnak, míg ez az összeg 2012-re 157 milliárd forintra csökkent, a 2013-as terv pedig 134 milliárd forintot irányoz elő. Ez 2009-hez képest 47 százalékos csökkenést jelent.

Amennyiben ez a tendencia érvényesül, 2017-re megszűnhet a felsőoktatás állami támogatása. Az intézmények ezért a törvény által lehetővé tett maximumra emelhetik a költségtérítéses oktatás díját – véli a Szolidaritás.

A Szolidaritás ifjúsági tagozata azt követeli a magyar kormánytól, hogy tegye nyilvánossá a felsőoktatási programot megalapozó tanulmányokat, valamint a hatástanulmányokat, hogy mindenki láthassa, mi a valódi szándék. „Ha a kormány fél a tömeges elvándorlástól, akkor ne a törvény erejével terelje karámba a fiatalságot, hanem tegye élhetőbbé Magyarországot” – áll a közleményben.

„Azt már tudjuk, hogy az államtitkár asszony a szakmai szervezetekkel sem kommunikál, ezért nem lepődtünk meg, hogy a mi petíciónkra sem reagált, ezért továbblépünk: egyenesen Orbán Viktorhoz, Magyarország miniszterelnökéhez fordulunk a továbbiakban” – szögezi le a Szolidaritás.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.