Réthelyi megszólalt a Schmitt-ügyben

Réthelyi Miklós azt mondta, nem vehette el a döntést az egyetemtől az államfő kisdoktorija ügyében; a Heti Válasznak adott interjúban a nemzeti erőforrás miniszter azt is hangsúlyozta: a Semmelweis Egyetem döntése tartalmilag rendben van.

Az újság internetes oldalán csütörtökön megjelent interjúban a tárca vezetője azt mondta: sajnálta, hogy a sajtóban az kapta a hangsúlyt, hogy a tényfeltáró bizottság jelentését felbontatlanul visszaküldte az egyetemnek, és félreértelmezték a valós üzenetet. A lépéssel azt szerette volna jelezni, hogy az új alaptörvény értelmében az állam nem jogosult dönteni a tudományos igazság ügyében – fejtette ki, hozzátéve: a kisdoktorival kapcsolatos állásfoglalás tudományos ügy, nincs illetékessége benne. "Nem vehettem tehát el a döntést az egyetemtől" – mondta Réthelyi Miklós.

Arra a kérdésre, hogy korábban ő is az egyetem rektora, miniszteri kinevezéséig pedig a Szentágothai doktori iskola vezetője volt, és az ügyben össze tudta-e egyeztetni ezeket a szempontokat, azt válaszolta: a két szempont összefut, miniszterként is az egyetem érdekét kellett néznie. "Nekik kellett meghozniuk a döntést, a Semmelweis pedig azt képviselte, ami a tudománytól elvárható volt ebben a helyzetben" – jelentette ki.

A szenátus jegyzőkönyveinek bekéréséről kiemelte: bizalomvesztésről szó sem volt. A minisztérium valóban bekérette a szenátus és a doktori tanács jegyzőkönyveit is, mert főhatóságként tájékozódni szeretnének ebben a "rendkívüli súlyú" ügyben. Ha nem kérjük, az egyetemnek akkor is be kellett volna küldenie a dokumentumokat, ezt eddig is megtették minden szenátusi döntés után – jelezte a tárca vezetője. Hozzátette: az egyetem elvégezte a rá háruló feladatot, a döntésük tartalmilag rendben van. A minisztériumnak azonban a jogi eljárásrendet is meg kell néznie.

Tulassay Tivadar az egyetem szenátusának március 30-i ülését követő sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a szenátus 33 igen és 4 nem szavazattal döntött Schmitt Pál államfő 1992-ben megszerzett úgynevezett kisdoktori címének visszavonásáról, mert az egykori értekezés nem felelt meg a szakmai, etikai kritériumoknak. Március 30-án a szenátus arról is döntött, hogy – mint ahogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és annak oktatásért felelős államtitkársága is – egyhangúlag támogatja Szél Ágostonnak, az egyetem jelenlegi általános rektorhelyettesének rektori pályázatát.

Tulassay Tivadar 2003 óta vezeti a Semmelweis Egyetemet, megbízatása június 30-án járt volna le. A rektor viszont április 1-én az intézmény honlapján bejelentette: lemond posztjáról. Indoklásként kifejtette: az elmúlt napok egyetemi testületi döntései vitathatatlanul az ő személyéhez kötődnek, s ugyanezért érezhetővé vált a személye iránti bizalomvesztés a felügyelő hatóságnál.

Schmitt Pál köztársasági elnök április 2-án az Országgyűlésben, napirend előtti felszólalásában jelentette be lemondását. Ezt megelőzően viszont azt is közölte, hogy fellebbez a Semmelweis Egyetem szenátusának döntése ellen, amellyel a testület megvonta doktori címét. Az egyetem eljárását etikátlannak és jogszerűtlennek nevezve úgy vélte, oklevelét csak a bíróság vonhatta volna vissza. A távozó rektor mellett április 2-án tüntetést tartottak az egyetem oktatói, hallgatói és dolgozói.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium április 3-án azt közölte, Réthelyi Miklós tájékoztatta a rektort: nem ért egyet azzal, hogy beadta lemondását, és – a törvények adta lehetőséggel élve – igényt tart arra, hogy május 31-ig végezze munkáját. Az egyetem másnap közölte, a rektor természetesen tiszteletben tartja a javaslatot, és kitölti két hónapos felmondási idejét.

Schmitt Pál érkezik, hogy lemondjon
Budapest, 2012. április 2. Schmitt Pál köztársasági elnök érkezik az Országgyűlés plenáris ülésére, ahol bejelentette, hogy lemond államfői hivataláról.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.