Rengeteg kubai vándorolt be az Egyesült Államokba
A mostaniak közül több mint 22 ezer 500-an szárazföldön érkeztek, Mexikón keresztül, más latin-amerikai országokból. Annak, hogy ismét megugrott a kubaiak amerikai bevándorlása, egyik oka az, hogy a karibi kommunista szigetországban megkönnyítették a kiutazást, másrészt az Egyesült Államokban az onnan érkezőket még mindig megkülönböztetett bánásmód illeti meg.
Szakértők szerint a Kubából történő elvándorlás felerősödése azt is jelentheti, hogy kudarcot vallottak a Raúl Castro által meghirdetett gazdasági reformok. A menekülők újabb hulláma egyúttal egy nagyobb exodus előhírnöke lehet.
Noha az 1994-es válságot lezáró egyezmény értelmében csak azok a tengeren kivándorlók maradhatnak az Egyesült Államokban, akiknek sikerül elérniük az amerikai partokat, a vízen elfogottakat pedig vissza kell toloncolni Kubába, az elmúlt évben megugrott azoknak a száma, akik különféle lélekvesztőkön próbáltak meg átkelni Floridába.
Az amerikai parti őrség az elmúlt év leforgása alatt 3722 kubait észlelt, ami csaknem a duplája az előző évi adatnak, és a legmagasabb szám 2008, vagyis az ifjabb Castro fivér hatalomra jutása óta. A bevándorlók vízi járműveinek 87 százaléka házilag barkácsolt volt.
Tengeren azok kelnek útra a lap szerint, akik nem tudják megfizetni az embercsempész-hálózatokat, amelyek az elmúlt évtized során a legtöbb kubait bejuttatták az Egyesült Államokba. Az új bevándorlók zöme Texasnál lépi át az amerikai–mexikói határt.