Visszafoglalás: Rendőrök a Budavári Labirintusban
Több tucatnyi turista figyelte döbbenten, ahogy péntek délután egy csapat rendőr és hatósági ember jelent meg a budai vár egyik turisztikai látványosságának a bejáratánál. A rendőrök először a pénztárnál álló turistákat szólították fel a helyszín elhagyására, mint mondták, a pénteken nem lehet látogatni a barlangot. A bejárat mellett egy borostás, őszes férfi azt mondta, jól figyeljem meg, hogy mi történik, mert a huszonegyedik században ritkán láthatott eddig bárki is visszaállomosítást. "Ez egy időutazás az ötvenes évekbe" - mondta.
A lényeg, hogy a honlapján a Világ Hét Föld alatti Csodája között – Párizs, Moszkva, London föld alatti látványosságai mellett - emlegetett Budavári Labirintusba ma behatolt a hatóság. Rendőrök kíséretében, az üzemeltetőkhöz ultimátumot intézve vették birtokba az állam nevében eljárók a labirintust. A Vidékfejlesztési Minisztérium közleménye szerint a labirintust üzemeltető kft. évekig nem fizetett bérleti díjat, ezért a bíróság már jogerősen megállapította, hogy engedély nélkül használta az állam tulajdonát. Az állam ezzel a lépéssel visszaszerezte jogos tulajdonát, a Budavári Labirintust a barlangot üzemeltető kft.-től, és a barlang kulcsait átadta a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának, amely a barlang vagyonkezelője és a természeti érték őrzéséért felelős szerv.
A lépést lapunknak azzal indokolta a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség vezetője, hogy több éve tartó pereskedés után a Fővárosi Bíróság jogerős ítéletében megállapította: a Budavári Labirintus Kft. engedély nélkül használta a magyar állam tulajdonát. A cég kérte az ítélet végrehajtásának felfüggesztését, de a Legfelsőbb Bíróság elutasította a kérelmet. Dolla Eszter szerint fokozottan védett értékeket véstek le a barlang falakról, helyükre kétes értékű alkotások kerültek.
A felügyelőség emberei a labirintust kezelő cég egyik helyszínen tartózkodó ügyvezető igazgatóját, Salasovics Andreát felszólították, hogy nyissa ki az iroda ajtaját, hogy ismertethessék a hatósági eljárás okát. Salasovics Andrea értetlenül áll az események előtt. Szerinte az eljárás hemzseg a jogszabálysértésektől. Azt állítja, hogy a kft. felülvizsgálati eljárási kérelmet nyújtott be az azonnali eljárás felfüggesztését kérve. Amíg arról nem döntenek, nem hajthatnák végre a hatóság döntését.
Salasovics Andrea szerint a Budavári Labirintus döntő része mesterségesen kialakított óvóhely volt és csak kisebb részben barlang. Amikor harminc évvel ezelőtt megszűnt az óvóhely minősítés, a polgári védelemtől kapták meg hasznosításra. Többször kérték a hatóságokat, hogy határolják le a mesterséges és a természetes részeket, de erre eddig nem került sor. A másfél kilométeres szakaszra több száz millió forintot költöttek az elmúlt időszak alatt. Szerinte sokat mond, hogy a Facebook-on 34 ezer ember kedveli (lájkolja) a labirintust.
A tárca szerint a kft. több évtizede úgy üzemelteti a barlangot, hogy károsítja a fokozottan védett nemzeti értéket. "Bérleti díjat soha nem fizettek az államnak, természeti kárt okoztak a méltatlan kiállításaikkal, ugyanakkor belépőt szedtek és profitot termeltek maguknak" - áll a közleményben. A "bűnök" között említik az itt rendezett szórakoztató programokat - Mikulás a Labirintusban, Húsvét 1001 mécsessel -, illetve, hogy kiállítási tárgyként szerepelhet egy angol WC is. Ezek nem szolgálják a barlang természeti értékeinek bemutatását, megőrzését.A Felügyelőség határozatában megtiltotta a cég tevékenységét, és kötelezte a barlang elhagyására, de a cég a kiállítást továbbra is üzemeltette, így a Felügyelőség elrendelte a végrehajtást. A Felügyelőség természetkárosítás miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a rendőrségen.
Dolla Eszter szerint a labirintusra a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság barlanghasznosítási engedélyt nyújtott be, várhatóan ez a szervezet valamilyen kiállítást üzemeltet majd a budai Vár egyik legnagyobb turistaforgalmának kitett részén.