Rendőrkézen a dombóvári szakképző zsaroló bandája
Minden dombóvári oktatási intézménynek van iskolarendőre. Az 516-os szakképzőben Kis-Csordás Béláné látja el ezt a feladatot. Szeptember 23-án egy diák anyja mondta el neki, hogy gyermeke szerint egy banda tartja rettegésben az egyik osztály tanulóit. A rendőrnő azonnal beszélt néhány tanárral és gyerekkel, s úgy döntött, hogy azonnal nyomozást kell elrendelni. Még aznap meggyanúsítottak két 17 éves dombóvári és egy 15 éves mágocsi diákot. A két idősebb fiút a bíróság azóta letartóztatta, fiatalabb társuk szabadlábon védekezhet.
A banda számláját egy rablás, két zsarolás, továbbá négy zsarolási kísérlet terheli. A bűncselekmények szeptember 16. és 19. között történtek. Néhány eset: a szünetben ráparancsoltak egy fiúra, hogy adjon kétezer forintot. Amikor ellenkezett, az egyik bandatag lefejelte. Ezután odaadta a pénzt. Egy másik fiútól 1200 forintot követeltek, s mivel nem volt pénze, kétszer mellbe ütötték: a megrémült diák egyik társától kért 1500 forintot, és azt adta oda.
Volt, akitől 1200 forintot "kértek", s mivel nem volt pénze, többször megütötték, majd fejbe és nyakon rúgták. Az öszszevert fiú kölcsönkért egy társától, odaadta a pénzt, majd elmenekült az iskolából. Azóta sem tért vissza. A bűntetteknek számos tanúja volt, de senki sem mert közbelépni vagy csak jelenteni a történteket.
A diákok félelméhez hozzájárult a bandatagok ereje, híre. A két 17 éves fiú követett már el bűncselekményeket, amiért három évre javító-nevelő intézetbe küldték őket. Egyikük rablásért, személyi szabadság megsértéséért, testi sértésért került Aszódra, az idén januárban szabadult. A másik fiú rablást és zsarolást követett el, emellett 13 évesen késsel csaknem megölt egy asszonyt. Ő tavaly augusztusban szabadult. Novemberben egy diáklány elpanaszolta a tanároknak, hogy ez a fiú pénzt zsarolt tőlük. A fegyelmi tárgyaláson a fiú fejbe rúgta a lányt, majd elszaladt. Rendőrségi vizsgálat indult az ügyben. Vida János, az iskola igazgatója - a zsarolásra és az ismételt hiányzásokra hivatkozva - a diákot fegyelmivel eltávolította az intézményből. Májusban a város jegyzője tájékoztatta az igazgatót, hogy a kizárás jogtalan, mivel a diák iskolaköteles, így kizárni csak akkor lehet, ha más tanintézmény befogadja őt.
- Nem tehettünk mást, viszszavettük - mondja Vida János. - Szeptemberben beszéltem vele, s megígérte, hogy megváltozik. A harmadik napon a tanárok jelezték, hogy négy társával mintha készülne valamire. Leültem velük, azt ígérték, nem lesz baj. Két hét múlva kezdődtek a bűncselekmények.
Az "ötök" két tagja nem vett részt az atrocitásokban és - állítólag - nem is tudott róluk. Egyikük azóta magántanuló lett, ahogyan a szabadlábon védekező bandatag is. Erre Vida János kérte meg a szülőket. Az iskolának nincs pszichológusa, aki leülne beszélni az agresszív gyerekekkel. Az se segít, hogy az intézményt tíz éve bekamerázták: a gyerekek már tudják, hová "nem látnak" a kamerák.
Vida János hozzáteszi:
- Ha a két bandatag kijön a fogdából, és ide akar járni, be kell fogadnunk őket. Az 516-os kötelező felvételt biztosító, térségi oktatási intézmény, a régióbeli, tanköteles fiatalokat akkor is be kell fogadnunk, ha veszélyesek a többi diákra.
Az igazgató megtiltotta, hogy a diákok nyilatkozzanak a történtekről. De volt, aki név nélkül beszélt:
- Van nálunk néhány iszonyú osztály, főleg, ahol sok a túlkoros - mondja egy 17 éves lány. - Ezekben a cél az, hogy kiborítsák a tanárokat. Ez még a mi osztályunkban is előfordult, pedig mi rendesek vagyunk. Volt olyan tanárunk, aki abbahagyta miattunk a pályát. Miért vagyunk ilyenek? Nem érdekel a tananyag, és gyakran nem abban a szakmában akarunk dolgozni, amit tanítanak.