Rendet vágna az önkormányzati szabályerdőben az ombudsman
Az alapvető jogok biztosa szerint a megfelelő garanciák nélküli, széles körű szankcionálásra adott "biankó" felhatalmazás ellentétes a jogállamiság elvével és a jogbiztonság követelményével - olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Szabó Máté egy korábban benyújtott indítványát módosítva kérte az említett rendelkezés megsemmisítését. Az ombudsman 2011 júliusában állapította meg, hogy sérti a jogállami követelményeket az építési törvényben az önkormányzatoknak adott, indokolatlanul tág felhatalmazás a nem rendeltetésszerű közterület-használat szankcionálására. A biztos 2011 decemberében az Alkotmánybíróságtól kérte a kifogásolt szabályok felülvizsgálatát, indítványát pedig az Alaptörvény hatályba lépését követően is fenntartotta - emlékeztetett az alapjogi biztos hivatala.
Szabó Máté a jelentésben és az indítványban is arra mutatott rá, hogy a törvényi megoldás az önkényes jogalkalmazás "melegágya", mivel a felhatalmazás alapján születő heterogén jellegű önkormányzati rendeletek következtében nem követhető, hogy pontosan mely közterületi magatartások - "életvitelszerű közterület-használat" vagy a "kövön ülés" - minősülnek nem rendeltetésszerűnek, így pedig jogellenesnek és szankcionálhatónak.
Az ombudsman akkor rámutatott, hogy a jogbiztonság követelményének csorbulása mellett az eleve kiszolgáltatott helyzetben lévők számára mindez a folyamatos jogi fenyegetettség légkörének kialakulásához vezethet, hiszen az érintettek nem képesek magatartásukat a bizonytalan tartalmú előírásokhoz igazítani. A közlemény szerint az indítvány benyújtását követően az Országgyűlés 2012. április 15-ével hatályon kívül helyezte az építési törvény kifogásolt rendelkezését, így az ombudsmani indítványnak ez az eleme tárgytalanná vált.
A biztos ugyanakkor észlelte, hogy a probléma nem oldódott meg. A hatályon kívül helyezéssel párhuzamosan az új önkormányzati törvény lehetővé tette, hogy az önkormányzatok rendeletben határozhassanak meg "tiltott, kirívóan közösségellenes magatartásokat", jelentős összegű bírság kiszabását rendelhessenek el e magatartások elkövetőjével szemben és a bírságok az önkormányzat saját bevételét képezzék - írták.
Az ombudsman szerint az alkotmányossági probléma így csak áthelyeződött, és egyben nagyobb is lett. A törvény ugyanis az önkormányzatoknak továbbra is indokolatlanul tág szankcionálási felhatalmazást ad, ami sérti a jogállamiság elvét és a jogbiztonság követelményét. A kifogásolt rendelkezések alapján eleve kétséges, hogy az önkormányzatok mely, egyébként sem bűncselekménynek, sem szabálysértésnek nem minősülő magatartásokat nyilváníthatnak "közösségellenes magatartásnak" - olvasható a közleményben.