Rágalom korruptnak titulálni a terézvárosi képviselőket
Az Andrássy út 47. alatti, 1885-ben épült ház hasznosításáról a VI. kerület az előző önkormányzati ciklusban döntött. Az akkor az önkormányzat megbízásából készített értékbecslés szerint az ingatlan üresen 700 millió forintot ér, a forgalmai értéke viszont jóval alacsonyabb, csak 139 millió forint volt, mert harminc bérlőt ki kellett költöztetni. A felújítás szakmai becslések szerint 840 millióba került volna. A házat 2004-ben az Ennet Kft. vehette meg az önkormányzattól - pályázat nélkül - 150 millió forintért, vállalva a bérlők kiköltöztetését és a rekonstrukciót. Fürst György (MSZP) akkori gazdasági alpolgármester a vevő bejelentkezésének másnapján el is készítette az előterjesztés tervezetét.
Akadt volna egy másik vevő, az épületben kávézót üzemeltető Oktogon Kft, vételi ajánlatukra azonban az önkormányzat nem válaszolt. A cég később az elmaradt pályáztatás miatt megtámadta a szerződést, első fokon a bíróság úgy ítélte meg, nem perelhetett volna, a Legfelsőbb Bíróság azonban visszautalta az ügyet első fokra. Az ügyészség megbízásából a procedúra során készült értékbecslés szerint a ház több mint egymilliárdot ér, lakottan majdnem 350 milliót.
Losonczy, mint a kávézó tulajdonosa korábban azt állította: olyan ajánlatot kapott egy befolyásos csoporttól, hogy ő is megszerezheti 150-200 millióért az épületet, feltéve, ha ugyanennyi kenőpénzt is fizet. Á kerület a tulajdonost feljelentette, január 20-án pedig a Pesti Központi Kerületi Bíróság úgy döntött, a vádlott nagy nyilvánosság előtt rágalmazott, azt állítva, hogy a terézvárosi önkormányzat egy-két tagja megvesztegethető.
A rendőrség egy évvel ezelőtt mindazon egykori és jelenlegi városatyákat meggyanúsította, akik megszavazták az Andrássy út 47. eladását, gyakorlatilag a 2006 előtti teljes szocialista és szabaddemokrata frakciót. Az ügyben szintén gyanúsított Verók István (MSZP) polgármester a kezdetektől vitatta az eljárást, azzal érvelve: fogalmilag kizárt, hogy a képviselők a leadott szavazatukkal hűtlen kezelést követhessenek el, és az ellenzéki pártok politikai nyomását sejtette a háttérben. Az ítélet nyomán a VI. kerület közleményben úgy fogalmazott: "e sajnálatos bűncselekménnyel kezdődött el az önkormányzat lejáratása a közvélemény és a média előtt".
Az Andrássy út 47. és több más, vitatott terézvárosi ingatlanügyben tavaly óta nyomoz a rendőrség. A BRFK ezen ügyeket még tavaly egyesítette, és mivel országgyűlési képviselő esetleges érintettsége is felmerülhet, azokat áttették az ügyészséghez - mondta lapunknak Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője, hozzátéve, hogy azóta újabb gyanúsítás nem történt. (Az esetlegesen érintett honatya Terézváros jelenlegi MSZP-s országgyűlési képviselője, Kékesi Tibor lehet, aki önkormányzati képviselőként szintén megszavazta az Andrássy út 47. eladását.)
A rágalmazásért elítélt Losonczyról egyébként nemrégiben azt írta ezen üggyel kapcsolatban a Heti Válasz, hogy társaival együtt az Oktogon Kft-t "épp annak az érdekcsoportnak értékesítették, amelyhez a Centrum Parkoló Kft.-t vezető Fürst György nevével fémjelezhető kör jóvoltából átkerült a palota tulajdonjoga. Az épületben egykor (bérlőként) kávézót működtető Oktogon Kft. brit vevőjét a lap szerint a tranzakció a legszebb reményekre jogosította fel: komoly esélye nyílt arra, hogy a barátivá tett cég mögé bújva ki tudja járni az ügyészi szerveknél az Andrássy 47. végleges megszerzését. A Heti Válasz megfogalmazása szerint Losonczyékat 70 ezer euróval vásárolták meg a külföldiek, amely mellé - a még folyó perek ideális kimenetele esetén - 130 ezer eurós prémium jár.
Losoncyt a Jobbik - mint az a pártnak a napokban nyilvánosságra hozott jelöltlistájából kiderül - a VIII. kerületben indítja április 11-én az országgyűlési választásokon.