Radikális jobbra át, szocialista káosz – nemzetközi sajtóvisszhang

A magyarországi választások eredményeit elemző külföldi hírügynökségek a Fidesz győzelmét és a Jobbik előretörését emelték ki első tudósításaikban.

Az AFP francia hírügynökség szerint a jobboldali ellenzéki Fidesz már az első fordulóban elsöprő győzelmet ért el, ugyanakkor a szélsőjobboldal „történelmi előretörést” produkálva bejutott a parlamentbe. A hírügynökség ugyanakkor megjegyezi: a választás nagy esélyese, a karizmatikus Orbán Viktor vezette Fidesz 52,77 százalékot, a közvélemény-kutatások által előre jelzettnél kevesebb szavazatot kapott. Márpedig ez a szám - ha a végleges adatok és a második forduló eredményei is megerősítik - nem lesz elég ahhoz, hogy kétharmados többsége legyen majd a parlamentben. Ami a többi pártot illeti, az AFP szerint a szélsőjobboldali Jobbik az ország harmadik erejévé vált, a szocialisták mögött, akik a maguk mindössze 19,29 százalékos eredményével súlyos vereséget szenvedtek a hatalomban töltött nyolc év után. Az amerikai AP hírügynökség azzal indította vasárnap esti beszámolóját, hogy egy félkatonai szélsőségesek által támogatott szélsőjobboldali párt drámai előretörést érhet el a magyarországi választásokon, ami tükrözi, hogy az utóbbi időben egész Európában is milyen fejlődést mutatnak a bevándorlásellenes pártok.

Az AP szerint a középjobb Fidesz esetében közkeletű volt az a várakozás, hogy a párt impozáns előnyt ér el az első fordulóban. Így azután az igazi versengés a második helyért folyt. S miközben Magyarország egyike azon európai országoknak, amelyeket a legsúlyosabban sújtott a világméretű recesszió, a szélsőjobboldali Jobbik kihasználta a növekvő nacionalizmust, s az antiszemita, illetve cigányellenes érzelmek - a visszaeséshez kapcsolódó - újraéledését. A hírügynökség ismertette a különböző pártok szavazatarányára vonatkozó, este hétkor közzétett közvélemény-kutatási eredményeket, s a szocialisták esetében úgy vélte: a rájuk vonatkozó arány megdöbbentő visszaesés lenne a 2006-ban elért 43 százalékhoz képest.

A Reuters brit hírügynökség úgy fogalmaz, hogy a Fidesz - miután munkahelyeket és növekedést ígért a költségvetési visszafogások miatt frusztrált magyaroknak - a jelek szerint kiszorítja a hatalomból a szocialistákat. Habár április 25-én még második fordulót tartanak Magyarországon, a Reuters szerint a most vasárnapi eredmények valószínűleg nagyon jó előrejelzést adnak a várható Fidesz-győzelem mértékére. Ha ugyanis a Fidesz 53-55 százalékot ér el a pártlistás szavazáson, s már az első fordulóban megszerez 120-130 egyéni mandátumot, akkor jó esélye van, hogy kétharmados többsége legyen majd a következő parlamentben - írta a hírügynökség elemzőket idézve. A Reuters szólt az eredmények közzétételének csúszásáról is, amit váratlan késésnek minősített. Ugyanakkor - ismét elemzőkre hivatkozva - úgy vélte: valószínűtlen, hogy mindez érintené az összesített eredményt.

A várakozásoknak megfelelően jobboldali irányt vett Magyarország a Fidesz nyomasztó súlyú győzelmével. Így Orbán Viktor volt miniszterelnök, a Fidesz elnöke nyolc elteltével ismét az ország élére kerül, kibuktatva a hatalomból a szocialista pártot, amelynek kormányzása mély gazdasági és társadalmi válságba sodorta az országot - állapította meg az EFE spanyol hírügynökség. Ha a választások előtti prognózisok beigazolódnak, a választási aritmetika alapján a Fidesz akár kétharmados többséget szerezhet a parlamentben. Ezzel a felhatalmazással - az ország demokratikus történelmében szokatlan módon - a konzervatívok módosíthatják az alkotmányt, reformokat fogadhatnak el, például a jelenlegi választási rendszer megváltoztatásáról vagy az országgyűlési képviselők számának csökkentéséről.

A választásról készített elemzésében az EFE szerzője, Nagy Marcel úgy vélte, hogy a kommunista rendszer bukása óta a legnagyobb változás történt Magyarország politikai tájképén "a karizmatikus Orbán Viktor volt miniszterelnök vezette konzervatív Fidesz nyomasztó győzelmével" Az első forduló eredménye - amely az első eredmények szerint több mint 50 százalékos támogatottságot ígér a Fidesznek - világosan jelzi, hogy a magyarok torkig vannak az eddig kormányzó szocialisták politikai botrányaival és az országot csaknem csődbe taszító rossz gazdaságpolitikájával. Ugyanakkor emlékeztetve a Bajnai-kormány által elért gazdaságpolitika eredményeire az EFE rámutatott, hogy sok helyi elemző szerint Orbán Viktor és kormánya nem térhet le a kiigazításokkal és megszorításokkal kikövezett útról.

Zűrzavar, bizonytalanság, hírzárlat - ezekkel a szavakkal jellemezte a dpa német hírügynökség tudósítója a magyarországi parlamenti választásokat. Egy „átgondolatlan” új rendelet miatt szokatlan módon kígyózó sorok alakultak ki egyes szavazókörzetekben, és „a voksolás - a szocialisták legutóbbi kormányon töltött éveihez hasonlóan - kaotikusan végződött”.

Szokatlan Európa-barátság

A német ZDF televízió budapesti beszámolójában a választások politikai kihatásait elemezte. A televízió tudósítója emlékeztetett arra, hogy csaknem két és fél millió magyar él a szomszédos Szlovákiában, Romániában és Szerbiában. A Magyarországhoz hasonlóan európai uniós tagállam Szlovákiával és Romániával állandóan voltak viták a magyar kisebbséggel kapcsolatban - fogalmazott a tudósító, aki utalt arra is, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a választási kampány során kilátásba helyezte annak megvizsgálását, hogy magyar útlevelet ajánlanak fel a szomszédos országokban élő magyaroknak. Mindez rendkívül szokatlannak számít az Európai Unióban, és aligha vált ki lelkesedést – hangoztatta a tudósító.

A ZDF emlékeztetett arra, hogy 2011. január 1-től Magyarország, illetve Orbán Viktor jövőbeni miniszterelnök tölti be az EU soros elnöki tisztét. Ennek kapcsán megoldandó problémának nevezte azt is, hogy a magyarok körében - mint fogalmazott - Ausztriához hasonlóan erőteljesen növekedett az euroszkeptikusok száma. A tudósító ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor a konzervatív pártokat tömörítő Európai Néppárt alelnöke, és elkötelezett Európa-barát.

Az ARD televízió a Fidesz rendkívül nagyarányú győzelme mellett a Jobbik „rasszista” politikáját emelte ki. Tudósításában úgy értékelte, hogy a választók megbüntették a szocialistákat a korrupcióért. A Bajnai-kormány - mint hangoztatta - képtelen volt megfékezni az MSZP népszerűségének hanyatlását. Rámutatott arra, hogy a lakosság körében nagy a csalódottság, ugyanakkor kérdésesnek nevezte, hogy a hivatalba lépő új kormány a reformok elkötelezett híve lesz-e, vagy tovább növekszik a „vesztesek” száma.

 Reformok rövid pórázon

Nyugati társaikhoz hasonlóan a brit sajtóban megjelenő első kommentárok is főleg a Jobbik látványos előretörésétől és az MSZP mélyrepülésétől visszhangzanak. A BBC hétfő hajnali budapesti helyzetelemzése szerint az MSZP elképesztő mértékű vereséget szenvedett. Nick Thorpe, a BBC budapesti tudósítója figyelemreméltónak nevezte a Fidesz győzelmét, a Jobbikot pedig úgy jellemezte, hogy „az antiszemita és romaellenes retorikájáról" ismert párt a semmiből emelkedett ki az elmúlt néhány évben, és már a tavalyi európai parlamenti választásokon is 15 százalékot szerzett.

A Financial Times hétfő hajnalban megjelent első értékelése szerint Magyarország határozott jobboldali fordulat előtt áll, miután a válságba belefáradt választók földcsuszamlásszerű győzelemre segítették a Fideszt. A londoni gazdasági-politikai napilap szerint a politikai eltolódás mértékét jelzi a szélsőjobboldali radikális nacionalista párt, a Jobbik áttörése. A budapesti riport szerint „még mindig visszhangzik a köztudatban Gyurcsány Ferenc 2006-os beismerése arról, hogy újjáválasztása érdekében hazudott a közfinanszírozás állapotáról". Emellett a magas szintű korrupciós botrányokkal és a rossz gazdaságirányítással kapcsolatos közdüh is hatékonyan segítette a szélsőjobbot - írta a brit napilap. A Financial Times szerint a Jobbiknak a korrupció és „a cigánybűnözés" elleni energikus kampánya - amelyet „félkatonai gárdisták klánja" is segített - meghallgatásra lelt a befelé forduló választók körében.

A Daily Telegraph, a legnagyobb konzervatív brit napilap internetes kiadásán megjelent első értékelés szerint a Jobbik azzal tudott felemelkedni, hogy a mély válságot kihasználva, „Magyarországon hagyományos módon" ismét a zsidókat és a roma közösségeket tette meg bűnbakká a munkanélküliségért és a szegénységért. A lap budapesti tudósítása kiemeli ugyanakkor, hogy a Jobbik választási előretörésének előzményeként egész Európában megugrott a szélsőjobb támogatottsága. A Telegraph szerint például Hollandiában Geert Wilders „keményen jobboldali, iszlámellenes" Szabadságpártja vezet, és a júniusi választásokon akár hatalomra is kerülhet.

Független londoni elemző házak is sokat foglalkoznak a Jobbik előretörésével és annak lehetséges következményeivel. Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatértékelő és tanácsadó csoport még a választások előestéjén kiadott külön elemzésében például azt írta: a Jobbik erőteljes szereplése arra késztetheti a Fidesz-kormányt, hogy a radikálisabb reformlépéseket az őszi önkormányzati választások utánra halassza, mivel nyilván nem akarná népszerűtlen intézkedésekkel tovább növelni a Jobbik támogatottságát. Márpedig éppen a gyorsan - akár júniusban-júliusban - elinduló reformlendület az, amit a piaci szereplők, valamint a Nemzetközi Valutaalap és az EU látni akar és el is vár - hangsúlyozták az Eurasia Group londoni szakértői.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.