PSZ: Biztonsági őröket az iskolákba!

A tanárokkal szembeni agresszió megfékezése érdekében biztonsági őröket állítana az oktatási intézményekbe a Pedagógusok Szakszervezete. Iskolalátogatáshoz kötnék a családi pótlékot; gyorsított eljárásban ítéltetnék el az erőszakos szülőket.

Az agresszív szülő ellen minden esetben gyorsított eljárás legyen kötelező, s esetleg az előzetes letartóztatás is - többi között ezt tartalmazza az a hat pont, amelyet a Pedagógusok Szakszervezete fogalmazott meg a pedagógusok elleni agresszió megfékezéséért.

Az érdekvédelmi szervezet honlapján közzétett dokumentum szerint a PSZ azt is javasolja, hogy a tankötelezettség (18 éves korig) teljesíthető legyen 3 éves szakmunkásképzéssel, azaz a közoktatási törvényben kell lehetővé tenni a régi típusú 3 éves szakmunkásképzést.

Kezdeményezik továbbá, hogy legyen szabálysértés és komoly eljárás, ha a szülő nem működik együtt az iskolával, az önkormányzatoknak legyen kötelező olyan rendszer kiépítése, amely adott esetben lehetővé teszi a diák gyors áthelyezését. Ez lehet saját intézményen belüli rendszer, vagy más önkormányzatokkal - közös megállapodás szerint - más fenntartókhoz tartozó intézmények közötti rendszer.

Javasolják azt is, hogy a családi pótlék neve 6-18 éves korig "iskolalátogatási támogatás" legyen, amely megvonható, felfüggeszthető lehetne, ha a gyerek nem jár iskolába.

Szükség van biztonsági őr jelenlétére az oktatási intézményekben - a közoktatási törvény mellékleteiben kötelezően alkalmazandó munkakörben kellene feltüntetni a biztonsági őrt - írják.

A PSZ elnöke február közepén nyílt levélben fordult az oktatási tárca vezetőjéhez, amelyben haladéktalan intézkedéseket kért a az iskolai erőszak megállítására.

Galló Istvánné akkor azt írta, elvárják, hogy a miniszter és minisztertársai a rendelkezésükre álló minden eszköz segítségével feltartóztassák az egyre terjedő folyamatot. Az érdekvédelmi tömörülés elnöke rámutatott: az oktatás színvonalának emelése, az iskolázottság "bázisának" szélesítése nem történhet pedagógusok nélkül. "Olyan pedagógusok nélkül, akik nem félnek bemenni az osztályba tanítani, nevelni, követelni a tudást, a tisztességes magatartást, s abban hisznek, hogy munkájukért megbecsülés, elismerés és ha szükséges, védelem jár" - fogalmazott Galló Istvánné.

Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára akkor úgy nyilatkozott, hogy egy hónapon belül a tárca nyilvánosságra hozza az iskolai erőszak kezelésére megfogalmazott javaslatait; elképzelhetőnek tartotta a jelenlegi jogi szabályozás további szigorítását is. Át kell tekinteni a pedagógusokat védő jogrendszert. A pedagógus ma is közfeladatokat ellátó személy, s ez azt jelenti, hogy az ellene elkövetett erőszakos cselekmények, kiemelt súlyúnak számítanak, azonban ez mégsem eléggé visszatartó erő - közölte akkor Arató Gergely.

Kifejtette: az igazságügyi tárcával közösen olyan összehangolt megoldásokat szeretnének találni, amelyek visszatartó erőt és adott esetben hatékonyabb segítséget jelentenek a megelőzésben. Ebbe beletartoznak a pedagógiai módszerek mellett a büntetőjogi eszközök, a fokozott együttműködés a bűnmegelőzési és egyéb civil szervezetekkel, s akár a közoktatási törvény módosítása is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.