Prohászka-szobor: tiltakozik a XIII. kerület
Angyalföldön, a Lehel téri templom előtt szeretne szobrot emelni egy alapítvány az antiszemita nézeteket valló Prohászka Ottokár katolikus püspöknek - adtuk hírül.
Csomós Miklós fideszes főpolgármester-helyettes a fővárosi közgyűlés áprilisi ülésén egy jobbikos indítvány kapcsán közölte: "azzal természetesen egyetértek, hogy Prohászka Ottokárnak szobrot emeljünk". Igaz, nem a Károlyi-kertben, ahova a Jobbik javasolta. Csomós bejelentette, hogy Prohászka szobrának felállítása "folyamatban van" a XIII. kerületi Lehel téri templom előtt.
A szóban forgó terület a fővárosé, így az emlékműről is a főváros dönt: a baloldali vezetésű kerületi önkormányzat elméletileg nincs abban a helyzetben, hogy megakadályozza a szoborállítást. Az emlékmű terveit - művészeti-szakmai szempontból - a Budapest Galéria szakértő bizottsága már jóváhagyta, sőt: "örömmel ajánlja kidolgozásra és megvalósításra".
A szobor felállítását kezdeményező alapítvány elnöke - aki egyelőre nem szeretné nyilvánosságra hozni a nevét - a fővárostól azt a tájékoztatást kapta, hogy a közgyűlés várhatóan augusztusban veszi napirendjére az ügyet. Az alapítvány úgy tervezi, hogy ezt követően közadakozásból teremti elő a tízmilliós nagyságrendű összeget, amibe az emlékmű kerülne.
Prohászka Ottokár (1858 - 1927) gondolkodását és tevékenységét mélyen áthatotta az antiszemitizmus - mondta a püspök életművét hosszú évek óta kutató Fazekas Csaba történész. Prohászka fényképe alatt a Páva utcai holokauszt emlékközpontban ez a felirat szerepel: "a konzervatív antiszemita ideológia egyik vezéralakja".
A XIII. kerületi önkormányzat cikkünk nyomán tiltakozó közleményt adott ki.
Az önkormányzat - olvasható a Gellért Lajos sajtóreferens által jegyzett állásfoglalásban - sajnálattal értesült arról, hogy a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Prohászka Ottokár Szobráért Alapítvány a fővárosi közgyűléshez fordult Prohászka emlékművének a kerületben történő felállítása ügyében. Az önkormányzat örömmel fogadta, hogy a fővárosi közgyűlés nem tárgyalta a témát, és őszintén reméli, hogy a jövőben sem fogja napirendjére tűzni.
Az önkormányzat értetlenül áll a kezdeményezés előtt, és kinyilvánítja: "elfogadhatatlannak tartja, hogy területén egy vitatott személyiségű, káros indulatokat gerjesztő embernek, megosztó személyiségeknek szobrot állítsanak. Különösen értetlenül áll a javaslat előtt azért is, mert Prohászka Ottokárnak semmilyen kerületi kötődése sincs, ezért a kezdeményezést a kerületben kialakult egység megbontására irányuló törekvésnek tartja."
A közlemény szerint a kerület mindig a békére törekedett, politikai hitvallása és gyakorlata a konszenzuskeresés. Azt tartaná kívánatosnak, ha példamutató szellemiségű személyeknek emelnénk szobrot. Olyanoknak - hangsúlyozza az állásfoglalás -, akik történelmi múltja nem idegen a városrésztől, és akik bírják a lakosság egyetértését.