Privatizálja fogorvosi praxisait Angyalföld
Jóllehet évek óta napirenden volt, a XIII. kerületi képviselőtestület végül csak tavaly novemberben döntött arról, hogy idén április elsejétől privatizált formában működteti tovább az önkormányzatok számára kötelezően nyújtandó fogászati alapellátást, hasonlóan a háziorvosi rendszerhez. Erre egyébként már az első Orbán-kormány, azaz 2000 óta lehetőségük van a helyhatóságoknak, ám Angyalföld szinte az utolsók között van Budapesten, de az országban is, ahol magánkézbe adják ezeket a praxisokat. Ez azt jelenti, hogy a fogorvosok a továbbiakban nem a XIII. Kerületi Egészségügyi Szolgálat Közhasznú Nonprofit Kft. alkalmazottjaiként, hanem egyéni vállalkozóként dolgoznak úgy, hogy megmarad a területi ellátási kötelezettségük.
A változásokkal kapcsolatban Villányi Ferenc, az egészségügyi szolgálat orvos-igazgatója lapunknak elmondta, ezek a fogorvosok a tényleges magánorvosokkal ellentétben finanszírozási szerződést kötnek a társadalombiztosítással, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP), melytől a lakosságszám utáni fix díjon felül a teljesítményük után is térítést kapnak. A körzetükbe tartozó, illetve a kerületben élő betegeket így továbbra is kötelesek minden olyan esetben ingyenesen ellátni, melyeket részben vagy egészben megtérít nekik az OEP. A betegeknek tehát a korábbi ellátáshoz hasonlóan csak azokért a szolgáltatásokért kell fizetniük, amelyekért eddig is.
Ezeket a díjakat eddig az egészségügyi szolgálat határozta meg, mostantól viszont a piac, azaz a fogorvosok közti verseny fogja szabályozni. Elvben tehát az áremelkedés sem kizárt, de a betegeknek valószínűleg mégsem kell drágulásra számítaniuk, mivel a szabad orvosválasztás miatt hamar új szakember után nézhetnek, így a praxis bevételei is csökkenhetnek. A változások nem érintik viszont a járóbeteg-szakellátás körébe tartozó fogszabályozó és szájsebészeti rendelést, ezeket továbbra is az önkormányzati kft. működteti. A továbbiakban is elérhető lesz az eddig is térítéses panorámaröntgen.
A magánkézbe adástól egyébként egy átláthatóbb rendszer is létrejön, hiszen a fogorvos érdekelt lesz a minőségi munkában. Alkalmazottként ugyanis akkor is megkapta a fizetését, ha elvben egyetlen betege sem volt, viszont rendelkezésére állt az önkormányzat által fenntartott praxis, s annak minden eszköze. Mostantól viszont az orvos szerződik közvetlenül az OEP-pel, s felel rendelője teljes üzemeltetéséért, beleértve annak anyagi vonzatát is. Villányi Ferenc tájékoztatása szerint a korábbi orvosok közül mindössze két gyermekfogász vállalta a munkát az új rendszerben, a többi praxisra február 10-éig pályázhattak az országból bárhonnan a szakorvosok. Így összesen 14 felnőtt- és hat gyermek-fogorvos működik majd a Visegrádi utcai rendelőben, ami azt is jelenti, hogy a pályázattal a korábbi tízfős orvosi létszámhiányt is sikerült teljesen lefaragni. Az önkormányzat térítés nélkül adja át a nyerteseknek a működtetés jogát.
A magánítástól azt várják, hogy fiatalabb lesz a fogorvosi kar, tagjai a körzetük megbízható gazdáivá válnak, csökken a várakozási idő, s javul az ellátás minősége. Az elmúlt időszakban ugyanis több lett a panasz, főleg a rendelőben való hosszúra nyúlt várakozási idő miatt, de érkeztek negatív észrevételek a munka minőségére és a páciensekkel való kommunikáció hangnemére is.
Mivel a betegek számára továbbra is biztosítva lesz a fogorvos-választás, a gyógyító szabad kapacitása terhére vállalhatja körzeten vagy akár kerületen kívüliek kezelését is, de ez nem mehet a körzethez tartozó betegek ellátásának a rovására. A fogorvosi körzetek kialakítása már évekkel ezelőtt megtörtént, a körzethatárok az egészségügyi szolgálat honlapján is megtalálhatók, de kifüggesztik a rendelőben is. A betegek automatikusan átkerülnek körzetük új fogorvosához.