Privatizációs tisztavíz
Nyilvánosságra kell hozni a Fővárosi Vízművek Zrt. és a Fővárosi Csator-názási Művek (FCSM) Zrt. 1997-es privatizációs szerződéseit - döntött a minap első fokon a Fővárosi Bíróság. Budapestet a IV. kerület bő egy évvel ezelőtt perelte be, miután Újpest többszöri kérése ellenére sem volt hajlandó bemutatni a szóban forgó kontraktusokat. Az FB kimondta: a privatizációs szerződések közérde-kűek, ezért az ítélet jogerőre emelke-désétől számított 15 napon belül az interneten közzé kell tenni őket. A főváros fellebbez.
Az ítélettel kapcsolatban Derce Ta-más újpesti polgármester lapunknak elmondta, Budapest immár 12 éve üzleti titokként kezeli a két közszol-gáltató magánításának körülményeit. A társaságok 25 százalék plusz egy szavazatnyi részvénycsomagjáért a főváros annak idején 17,5-17,5 milliárd forintot kapott a német-francia be-fektetőktől, akik cserében a teljes menedzsmentjogot megkapták. A polgármester szerint az ítélet jelen-tősége abban rejlik, hogy végre fehé-ren feketén kiderülhet: a főváros in-dokolatlanul hárított kötelezettsége-ket a budapestiekre. Lényegében fix nyereséget garantált a befektetőknek, magyarán akkor is emelni kell a víz- és a csatornadíjakat, amikor egyéb-ként az üzemeltetési költségek egyáltalán nem indokolják.
A csatornaberuházásokat például a mindenkori díjba épített fejlesztési hányadon keresztül fizettetik meg a budapestiekkel, volt olyan év, amikor az emelés csaknem 40 százalékos volt. Derce szerint ennél is felhábo-rítóbb a vízművek évi több milliárd forintos sikerdíja, ami az elmúlt egy évtizedben rengeteg vitát váltott ki. A közfelháborodásnak nyomán a megállapodást a felek végül tavaly módosították. Csakhogy a változtatá-sok is titkosak, ezért Újpest a bíróság révén ezeket is nyilvánosságra ho-zattatná. Az FB ugyanakkor kimond-ta, a módosításokat Újpestnek előbb a fővárostól kell kikérnie, s ha nem adja ki a adatokat, ismét beperelhető.