Portikék előzetesben

Portik Tamás és a vele egy időben őrizetbe vett négy férfi előzetes letartóztatásáról döntött vasárnap délután a bíróság – tudta meg a NOL. Információink szerint a nyomozók további bűncselekményekkel is összefüggésbe hozzák a vállalkozót.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) nem jogerősen, harminc napra rendelte el Portik Tamás és négy társa előzetes letartóztatását. Az öt férfit a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) felkérésére a Terrorelhárítási Központ (TEK) szombaton fogta el. A Fővárosi Törvényszék honlapján vasárnap kora este közzétett közlemény szerint a kényszerintézkedést előre kitervelten, nyereségvágyból, több emberen, sok ember életét veszélyeztetve elkövetett emberölés miatt indult büntetőügyben rendelte el a PKKB. "Figyelemmel a nyomozás irataiból rendelkezésre álló adatokra, a gyanúsítottak terhére rótt bűncselekmények tárgyi súlyára, és azok szervezett jellegére, megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsítottak jelenléte az eljárási cselekményeknél csak a legszigorúbb kényszerintézkedés elrendelésével biztosítható. Emellett az is megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsítottak szabadlábon hagyásuk esetén egymás vagy a büntetőeljárásban már kihallgatott vagy kihallgatandó személyek befolyásolásával a bizonyítási eljárást meghiúsítanák" – írták a vasárnap hozott végzés indoklásában. A végzés nem jogerős.

A szokásos 72 óra helyett az elfogásuktól számított 24 órán belül bíróság elé állították Portik Tamást, akit jelenleg az 1998-as négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai merénylettel, valamint Prisztás József vállalkozó 1996-os meggyilkolásával gyanúsít a Nemzeti Nyomozó Iroda. Mindkét cselekményt felbujtóként követte el, ám Portik ügyvédje, Bánáti Kristóf szerint a gyanúsításkor közölt tényállásból nem derült ki, hogy mikor és kiket bízott meg védence a gyilkosságokkal.

Úgy tudni, Prisztás Józsefnek egy ingatlan eladása körül kialakul vita miatt kellett meghalnia, az Aranykéz utcai robbantás célpontjának, a Boros Tamás néven ismert Boros József Károly elleni bombamerénylet indítéka pedig az volt, hogy Boros az olajügyekben szorosan együttműködött a rendőrséggel az Energol Rt. kárára, amely cégnek Portik a marketingigazgatója volt.

A Népszabadság rendőrségi forrásokból úgy tudja, a hatóságok azért kezdeményezték Portik gyors letartóztatását, mert egyértelmű üzenetet akartak küldeni kapcsolatainak: ne próbálkozzanak tanúk befolyásolásával, elhallgattatásával, sem pedig a rendőrségi korrupciós ügyben letartóztatott Vizoviczki László „védtelenül maradt érdekeltségeinek” az erőszakos megszerzésével.

Portik Tamással szombat este közölték, mivel gyanúsítják. Védője szerint abszurdnak és nevetségesnek minősítette a gyanúsítást, és panaszt jelentett be ellene. Vallomást nem tett.

A NOL információja szerint a ’90-es évek olajügyeiben a felelősségre vonást mindeddig sikeresen elkerülő Portik Tamást további, eddig felderítetlen gyilkosságokkal és más bűncselekményekkel is összefüggésbe hozzák a hatóságok, s csak idő kérdése, melyikkel mikor gyanúsítják meg.

Őrizetbe vették Portik Tamást
Budapest, 2012. július 14. A Terrorelhárítási Központ (TEK) nyomozói vezetőszáron kísérik Portik Tamást, az 1990-es évek olajmaffia-botrányainak egyik kulcsszereplőjét a Nemzeti Nyomozó Irodába (NNI). Portik Tamás egy időben a körözött magyarok listáján a legkeresettebbnek számított. Ő volt az olajügyekben játszott állítólagos központi szerepe miatt elhíresült Energol Rt. egyik igazgatója. Az NNI felkérésére a TEK öt embert fogott el 1990-es években elkövetett emberölések felderítésével összefüggésben. MTI Fotó: Terrorelhárítási Központ
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.