Politológusok máris temetik az MDF-et
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet szakértője szerint az EP-lista elfogadásával Dávid Ibolya egyrészt esélyt kapott arra, hogy bizonyítsa új irányvonalának helyességét, másrészt minden eddiginél nagyobb kockázatot vállalt, mert bármikor felbomolhat a frakciója. A szombati szavazás napján a tíz frakciótagból ketten is Bokros Lajos jelölése ellen foglaltak állást. Ha a kritikusok kitartanak véleményük mellett, a frakció akár meg is szűnhet a közeljövőben - tette hozzá. A következő napok sorsdöntőek lesznek a párt jövője szempontjából. A nyilatkozatokból arra lehet következtetni, hogy nemcsak véleménykülönbség van a párton belül, hanem lázadás zajlik Dávid Ibolya ellen - mondta a politológus az MTI-nek.
Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője úgy vélte: nem robbanásszerű felbomlás, hanem lassú felmorzsolódás fenyegeti az MDF-et. A Magyar Demokrata Fórum ismét úgy hozott meg egy döntést, hogy azt komoly vita előzte meg. Ez is azt mutatja, hogy Dávid Ibolya mögött nincs szilárd többség - fűzte hozzá.
A politológus szerint komoly problémák mutatkoznak az MDF-ben: a mostani szavazás és a tavalyi elnökválasztási eredmény is azt mutatja, hogy mennyire megosztott a párt. Ráadásul Dávid Ibolya korábban vitt irányvonala, a "se Gyurcsány, se Orbán" is kifulladni látszik. Kérdés, hogy a túléli-e ezt a mostani helyzetet a párt. Ebből a szempontból kulcskérdés, hogy bejut-e az Európai Parlamentbe az MDF jelöltje. Ha nem kerülnek be, akkor valószínűleg a következő Országgyűlésből is kimaradnak - mutatott rá a szakértő.
"A választók nem szeretik elpazarolni a voksaikat, ha azt látják, hogy az MDF-nek nem sikerül képviselőt küldeni az EP-be, akkor alaposan megfontolják, hogy szavazzanak-e rá jövőre" - mondta Szomszéd Orsolya. A politológus szerint megnőtt a veszélye annak, hogy újabb tagok lépjenek ki a frakcióból, az elmúlt hónapok azonban megmutatatták, hogy ez nem feltétlenül jelenti majd a parlamenti képviselőcsoport megszűnését.
Mráz Ágoston Sámuel is úgy látja, hogy ha a kritikusok ki is lépnek a frakcióból, még mindig lehet, hogy valaki a párt segítségére siet. A jelenlegi parlamenti helyzetet ismerve ennek azonban kicsi az esélye. A szakember szerint a frakcióból kiválók nem kockáztatnak túl sokat: ha ugyanis az MDF 2010-ben is bekerül a parlamentbe, akkor a mostani kritikusok már nem lesznek a párt listáján.
Bokros Lajos jelölése kockázatos, de nem eleve kudarcra ítélt vállalkozás: a volt pénzügyminiszter a baloldali szavazók köréből hozhat támogatókat az MDF számára. A mostani lépés főként az SZDSZ-től vonja el a szavazókat - elemezte a helyzetet Mráz Ágoston Sámuel. Ha Bokros Lajos bekerülne az Európai Parlamentbe, akkor az Dávid Ibolya irányvonalának helyességét igazolná. Azt a következtetést azonban nem lehetne levonni, hogy 2010-ben is ötszázalékos párt maradna az MDF - mondta az elemző.
Ha az egykori pénzügyminiszter nem kerül be az Európai Parlamentbe, akkor elkerülhetetlen, hogy ennek személyi következményei legyenek a Magyar Demokrata Fórumban. Persze kérdés, hogy akkor már a "a lázadók" az MDF tagjai lesznek-e - tette hozzá.
Szomszéd Orsolya szerint ha az MDF jelöltje nem kerül be az Európai Parlamentbe, akkor is hatalmon maradhat Dávid Ibolya, de ez egy újabb ok lehet, hogy fellépjenek ellene párttársai. Ha pedig Bokros Lajos beváltja a hozzá fűzött reményeket, az megerősítheti Dávid Ibolyát pozíciójában. Egyáltalán nem biztos azonban, hogy az EP-választásokig nem kérdőjelezik meg a pártelnök hatalmát - tette hozzá.
Szomszéd Orsolya ugyanakkor rámutatott, hogy nincs olyan politikus a pártban, aki valóban megdönthetné Dávid Ibolya hatalmát. Az MDF "egyszemélyes" párt, Bokros Lajos jelölésének is az volt a célja, hogy legyen egy új arca a pártnak. Bokros Lajos jelölésének előnye, hogy a korábbinál nagyobb figyelem irányult az MDF-re. Ráadásul a volt pénzügyminiszter a párt szakértői imázsát erősítheti - emelte ki Szomszéd Orsolya.