Esztergom vezetője engedetlenséget hirdet a Fidesz ellen
A harmadik képviselő-testületi ülésen sem választottak alpolgármestert Esztergomban. A városháza előtti Széchenyi téren most is sokan nézték kivetítőn a tanácsteremben történteket, de lényegesen kevesebben voltak, mint korábban. A tetszésnyilvánítás vagy a füttyszó, a kórusban történő bekiabálás azonban ezúttal sem maradt el.
Tétényi Éva független, az MSZP, az LMP és a Jobbik támogatásával győztes polgármester harmadszor is megkísérelte az alpolgármesterek megválasztatását. A tizennégy tagú testület tíz, egyéni képviselőként bizalmat kapott Fideszes tagja ismét kinyilvánította: legalább fél éven át nem vállalnak alpolgármesteri tisztséget. Ők már korábban a szocialista Nyíri Attilát javasolták, ő azonban nem vállalta a megbízatást.
Ugyancsak nem akarja betölteni ezt a posztot a vállalkozókat képviselő Juhász István sem. Mivel legalább az egyik alpolgármestert a testületből kell megválasztani, nem is maradt más jelölt, mint az LMP-s B. Csőke Ágnes, valamint a Jobbikos Stámusz Andrea. Tétényi az ő személyüket alkalmasnak is tartotta a posztra, s az ülés elé terjesztette őket.
Steindl Balázs, a Fidesz frakcióvezetője viszont nehezményezte az előzetes egyeztetés hiányát. Megerősítette, hogy ők ugyan nem vállalnak ilyen tisztséget, de az egyeztetésre igényt tartanak. Tétényi arra hívta fel a figyelmet: az önkormányzat máris mulasztásos törvénysértésbe került, ráadásul csupán ez a két képviselő hajlandó alpolgármester lenni, kérte tehát, hogy szavazzanak róluk.
A Fidesz azonban ragaszkodott a frakcióban történő meghallgatásukhoz, így a kérdést levették a napirendről. Korábbi kezdeményezésükre e hét csütörtökén ismét testületi ülés lesz Esztergomban.
Ezt követően bonyolult, esetenként jogi köntösbe bújtatott vita alakult ki a szervezeti és működési szabályzatról. Az előző közgyűlésen a Fidesz-többség már megszavazta az új szabályzatot, ám ezt Tétényi Éva nem írta alá. Meggyes Tamás, az előző polgármester azt taglalta: az önkormányzati törvény nem teszi lehetővé a polgármestertnek a testület által elfogadott rendelet aláírásának megtagadását. Tétényi Éva ezt nem vitatta, ám kijelentette: törvénysértésre a képviselő-testület többsége sem kötelezheti.
Az előző ülésen elfogadott szabályzat a jegyző és a közigazgatási hivatal szerint is aggályos, törvénytelenségeket tartalmaz, ezért ebben a kérdésben egyéni polgári engedetlenséget jelent be, s vállalja annak jogi következményeit. Tétényi Éva szerint az új szervezeti és a működési szabályzat érvényesítése azt jelenteni, hogy a kétharmados többséggel megválasztott polgármesternek nem maradna érdemi hatás- és jogköre. Csupán azt hajthatná végre szolgai módon, amit a Fidesz akar.