'Nagykoalíció' az OVB-ben

Az adatvédelmi biztos ellen valóságos nagykoalíció alakult ki az OVB-ben: a választási alapelvek sérülését kikiáltó ombudsman szerintük "csúsztat", "politizál". Frissítve.

Jóri András még hétfőn levélben marasztalta el a választási szerveket amiatt, hogy az első fordulós választási (tájékoztatási) részeredményeket késedelmesen tette közzé. A biztos akkor egyebek mellett azt írta: "sérült a választási eljárás nyilvánosságának alapelve és a választás eredménye gyors, hiteles megállapításának elve". Jóri András ezért felhívta az OVB és az Országos Választási Iroda (OVI) figyelmét, hogy "az információs rendszer működtetése során a jövőben legyenek figyelemmel a közérdekű adatok nyilvánosságának, valamint a választási eljárás nyilvánosságot, és az eredmény pontos és hiteles megállapítását előíró alapelveire".

Az OVB csütörtökön tárgyalta az adatvédelmi biztos levelét. Szinte valamennyi bizottsági tag élesen bírálta az adatvédelmi biztos megállapításait, és többen azt javasolták, hogy utasítsák azokat vissza. Halmai Gábor elnökhelyettes szerint Jóri András túllépte hatáskörét, és az "elemi információk hiányában" foglalt állást. Úgy fogalmazott: "aki ilyen mértékben elferdítve a tényeket, jogi alapok nélkül vádaskodik, azt nem tudom másként értékelni, mint hogy politizál". Halmaihoz hasonlóan éles kritikát fogalmazott meg Litresits András (MSZP) és Szoboszlai György is. Előbbi "csúsztatásokról és pontatlanságokról", míg utóbbi "színvonaltalan, helyenként dilettáns" írásról beszélt Jóri András levelére utalva. Hunyadi Gábor (Jobbik) egy "keményebb hangvételű" válasz megfogalmazására tett javaslatot, Sasvári Róbert (Fidesz) egy udvariasabb levelet ajánlott.

Végül a követkető szöveggel fogadaták el a közleményt: Jóri András adatvédelmi biztos "szakmailag megalapozatlan álláspontjával átlépte hatáskörét és ezzel alkotmányos visszásságot okozott". Az OVB visszautasította az adatvédelmi biztos állásfoglalását, egyúttal közölte, hogy "az első forduló előzetes eredményeit az ország, a kialakult gyakorlatnak megfelelően, még 23 óra előtt megismerhette, és - az adatvédelmi biztos állításával ellentétben - a választás eredménye időben és hiteles módon megállapításra került".

Az OVB véleménye szerint "az eltérő feldolgozottsági szinteken alapuló előzetes választási adatok közlésénél fontosabb alkotmányos érdek fűződik a választópolgárok szavazati jogának befolyásmentes gyakorlásához". Az OVB hangsúlyozza - írták -, hogy "a választási eljárásról szóló törvény értelmezésére a jogalkotó az OVB-t és nem az adatvédelmi biztost jogosította fel"..

"Tárgyi tévedésektől sem mentes, szakmailag megalapozatlan álláspontjával a biztos átlépte hatáskörét, és ezzel alkotmányos visszásságot okozott" - zárul a közlemény.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.