Pintér: a rendőrség idei fő feladata az uniós elnökséghez kapcsolódik
Mint közölte, az elnökség idején 260 rendezvénnyel összefüggésben a rendőrség feladata a résztvevők biztosítása, szállítása és maguknak a programoknak a biztosítása. Ezt olyan színvonalon kell végrehajtani, hogy egész Európa elismerje a magyar rendőrség felkészültségét. Itt nem lehet hibázni, mivel a hibát hosszú időn keresztül nem lehet kijavítani - fogalmazott a miniszter, kifejezve reményét, hogy a parancsnoki állomány 2011-ben kiemelkedő teljesítményt nyújt.
Pintér Sándor az állománygyűlésről azt mondta: meghatározták az ez évi feladatokat ahhoz, hogy jobb legyen a rendőrség munkája, a közrend és a közbiztonság. "Egyértelmű volt számunkra, hogy más típusú rendőrséget szeretnénk" - szögezte le a miniszter, hozzátéve, más elképzeléseik vannak a rendőrség szolgálatáról, mint korábban.
A belügyminiszter felidézte: 2010 nyarán a rendőri vezetők váltásával ezen új szemlélet elterjesztését kezdték meg. Mint mondta, ezzel nem értek a folyamat végére, bőven van feladat 2011-ben is.
Pintér Sándor aláhúzta: szeretnék elérni, hogy az ország kistelepülésein a közbiztonság és az ott lakók szubjektív biztonságérzete is lényegesen jobb legyen. Ehhez különböző tennivalókat határoztak meg, különféle parancsnoki feladatokat követelnek meg. Kiért arra is, hogy létszámnövekedés is segíti a rendőrség munkáját, március 6-án mintegy kétezer tiszthelyettes tesz esküt, s több mint a felük szolgálatba áll.
Hatala József országos rendőrfőkapitány a sajtótájékoztatón az idei év fő feladatai közé sorolta a rendőrség önbecsülésének visszaszerzését és a parancsnoki felelősségi rendszer helyreállítását, a parancsnoki tevékenység kiszélesítését és az ellenőrzési rendszer újraépítését.
Mint mondta, az az elképzelésük, hogy tovább erősítik a bajtársi szellem kialakítását, mert - mint fogalmazott - az a testület, ahol ez a képesség nincs meg, az nem tud megfelelni a kihívásoknak, nem fogja megtalálni a helyét a rendvédelmen belül.
Az elmúlt évről szólva azt mondta: 2010 rendhagyó év volt a rendőrség életében, komoly természeti katasztrófákkal kellett szembenézniük, s az ezekre való reagálások hiányosságokat tártak fel. Hatala József szerint a legfontosabb feladat a kormányváltás után ezen hiányok és reagálási problémák kiküszöbölése és megoldása volt. Emlékeztetett: a júniusi és júliusi árvíz során a rendőrség derekasan helytállt, volt olyan nap, hogy tízezer rendőr látott el egyszerre szolgálatot a gátakon, rakták a homokzsákot, védték az ott élők vagyonát, s adott esetben, ha kellett, menekítettek.
Az országos rendőrfőkapitány szerint a gyors reagálóképességet és szervezettséget jól példázza a vörösiszap-katasztrófával kapcsolatos rendőri tevékenység, amelyről nemzetközi szinten is elismerően szóltak.
Hatala József megemlítette, hogy az uniós elnökségre való felkészülés során, a múlt év nyarán, még lemaradásban volt a rendőrség, de a hiányt gyors ütemben sikerült pótolni, így január 1-jére a magyar rendőrség már felkészült a biztosítási feladatokra. Hozzátette: a rendőrség alapvető feladata, hogy azon a színvonalon végezze a munkát, ahogy az elmúlt két hónapban.
Szintén a múlt évről szólva azt mondta: feszes gazdálkodással és erők átcsoportosításával, a minisztérium és a kormányzat segítségével a rendőrség nullszaldóval zárta a gazdálkodási évet. Minden erőforrást a végrehajtásra sikerült átcsoportosítani - tette hozzá.
Hatala József újságírói kérdésre, amely azt firtatta, hogy a semmisségi törvény elfogadása mennyiben befolyásolhatja a rendőrség önbecsülésének helyreállítását, azt válaszolta: mindig kényesen vigyázott arra, hogy ne keveredjen a politika területére, illetve a rendőrség ne keveredjen oda. Szerinte egy parlament előtt zajló vitával kapcsolatban nem lenne elegáns, ha a rendőrség véleményt mondana. "Ez nem a mi területünk" - tette hozzá.