Pest megye: Három iskolában megkegyelmeztek a didergő diákoknak
Három Pest megyei iskolában szünetel a tanítás, nyolc tanintézményben rövidített órákat tartanak, miután a Tigáz - az iskolákat fenntartó megyei önkormányzat tartozása miatt - kikapcsolta a gázt, így nem tudnak fűteni - adta hírül a távirati iroda. A gázstop miatt a megyében jelenleg 18 iskolában - öt ceglédi, két-két monori és váci, illetve egy-egy aszódi, dabasi, gödöllői, ócsai, örkényi, péceli, ráckevei, szentendrei és szigetszentmiklósi intézményben - hidegek a radiátorok.
A megyeháza kezdeményezésére az igazgatók, a helyi körülmények mérlegelése alapján, keddtől rendelhetnek el rendkívüli tanítási szünetet, illetve dönthetnek rövidített órák tartásáról. Ambrus András, a megyei önkormányzat sajtófőnöke az MTI-t úgy tájékoztatta, hogy az aszódi, a gödöllői és az örkényi középiskolában nincs tanítás; nyolc iskolában rövidített órákat tartanak, a többi helyen általában ideiglenes "átköltöztetéssel" próbálják megoldani a gondot. Több érintett intézményben a diákok tornáztatásával, meleg teával, takarókkal és egyéb módon próbálják átvészelni a hideget.
A ceglédi Bem József Műszaki Szakközép- és Szakiskolában 30 perces órákat és 5 perces szüneteket tartanak, s lehetőség szerint az épület napos oldalán lévő termekben tanítanak – mondta Fernengel Katalin, az 1200 diákot oktató intézmény igazgatója az MTI-nek. Az iskola vezetője bízik az önkormányzat és a Tigáz közötti mielőbbi megegyezésben. Mint mondta, az időjárás függvényében dönt az esetleges szünet elrendeléséről. Az épületben kedden 15-19 fokot mértek.
Megyeri István, a monori József Attila Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola igazgatója arról tájékoztatott, hogy egyelőre normál munkarendben tanítanak, ám minden reggel "áttekinti" a helyzetet, s ha kell, rövidített órákkal folytatják az oktatást. "Az első három óra kritikus", ám dél körül általában 18–19 fokot mérnek az intézmény kedvező fekvése miatt. Többször is tornáztatják a diákokat, akik meleg ruhában érkeznek, és "nemigen panaszkodnak, szemben néhány kollégával és szülővel" – fűzte hozzá.
A szokásosnál két órával később kezdik a tanítást, 35 perces órákat tartanak, óra közben tornáztatnak, szünetekben forró teát, délben meleg ebédet adnak a meleg ruhában, takaróval és párnával érkező diákoknak a ráckevei Ady Endre Gimnáziumban – mondta Molnár László igazgató az MTI-nek. Az intézmény vezetője szerint nem kizárt, hogy rendkívüli szünetet kell majd elrendelnie – ebben az estben a végzősök másutt folytatnák a munkát az érettségi "szorítása" miatt.
A megye legnagyobb létszámú, 1280 diákot oktató intézményében, a váci Király Endre Ipari Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégiumban a külső helyszíneken gyakorlaton lévő diákok fáznak legkevésbé – közölte Imre Zsolt igazgató. Áthidaló megoldásaik közül a 10 órai munkakezdést, az 5 perces szünetekkel elválasztott 30 perces tanórákat, kirándulások és más programok szervezését emelte ki. A tornatermet gázbefúvókkal melegítik, az irodákban olajradiátorokkal fűtenek, s közben reménykednek a Tigázzal való mielőbbi megállapodásban, mert a vastag falú, 14–16 celsius fokos hőmérsékletű épületben hosszabb ideig nem lehet így tanítani – mondta.
A tanítási szünetet elrendelő három iskolaigazgató egyike, Kocsi Tamás (gödöllői Madách Imre Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium) tájékoztatása szerint negyven kollégistájuk hétfőtől, további mintegy ezer diák keddtől maradt otthon a rendkívüli helyzet miatt.