Pert nyertek Schmitt Pál hivatala ellen
A per az origo.hu kezdeményezésére indult, miután az államfő hivatala kétszer is elutasította erre vonatkozó kérésüket, de a bíróság szerint ez az információ közérdekű adat. Így 15 napon belül az origo.hu rendelkezésére kell bocsátani a Schmitt Pál köztársasági elnök által hozott kegyelmi határozatokat. Az ítélet indoklása szerint az igényelt adatokat a Köztársasági Elnöki Hivatal kezeli, statisztikát is készít belőle évről évre. Mivel ezek a statisztikák nyilvánosak, közérdekű adatnak számítanak, ezért a bíró szerint nincs olyan ok, amely kizárná, hogy maguk a kegyelmi határozatok is közérdekű adatok lennének. A KEH a tárgyaláson nem közölte, hogy elfogadja-e az elsőfokú döntést, vagy fellebbez ellene.
A portál tavaly kétszer kérte a Köztársasági Elnöki Hivatalt, hogy mutassa meg, Schmitt Pál államfő a beiktatása óta kiknek, és milyen ügyekben adott kegyelmet. Arra voltak kíváncsiak, hogy a köztársasági elnök milyen vádak alapján elítélt embereket tartott érdemesnek arra, hogy jogával élve mentesítse a kiszabott büntetés alól.
A KEH első megkeresésükre csak a kegyelmi ügyekben hozott határozatokból készült statisztikát küldte el, ismételt kérésükre pedig megtagadta a kért adatok kiadását. A KEH szerint a köztársasági elnök dönthet méltányossági, humanitárius és saját értékrendjéből fakadó erkölcsi szempontok alapján is, e jogköre korlátlan, ezt az Alkotmánybíróság is kimondta. "A köztársasági elnöknek az egyéni kegyelmezési jog gyakorlása során hozott határozatai közzétételre nem kerülnek, és az aktanyilvánosság elve az egyéb alapul szolgáló iratokra sem vonatkozik" - volt olvasható a KEH válaszában. A hivatal arra hivatkozott, hogy "a kegyelmi határozatok egyes adatainak közzétételével számottevő mértékben sérülne a köztársasági elnöknek az egyéni kegyelmezési jog gyakorlása során fennálló függetlensége".
Ezután indítottak pert, hogy a kért dokumentumok nyilvánosak-e. Az origo.hu-t a Társaság a Szabadságjogokért képviselte az ügyben. A TASZ azzal érvelt, hogy a kegyelmezés csak kivételes esetben gyakorolható jogkör, hiszen bírósági döntést ír felül, ezért kiemelkedő közérdek fűződik ahhoz, hogy a köztársasági elnök döntése megismerhető legyen. Az államfő döntése ugyanis bírósági ítélet végrehajthatóságát akadályozza meg. A hírportál emlékeztet: 2011 első fél évében összesen öt ember részesült köztársasági elnöki kegyelemben a 377 kérelmező közül.