Pert nyertek a sztrájk miatt kirúgott postások
A Szegedi Munkaügyi Bíróság ítélete szerint a Munka Törvénykönyvébe ütközik, hogy szakszervezeti vezetőket érdekvédelmi tevékenységükkel kapcsolatban bocsátottak el rendkívüli felmondással - mondta a szegedi főposta előtt tartott sajtótájékoztatóján az alelnök, aki maga is egyike az országban összesen elküldött 29 munkavállalónak.
Hozzátette: azon dolgozók esetében, akik nem szakszervezeti vezetők, az esélyegyenlőség megsértését mondta ki a bíróság, mivel a sztrájkban részt vevő postások többsége írásbeli figyelmezetést kapott csupán.
Az április 29-én született döntéssel szemben a Magyar Posta 15 napon belül jelenthet be fellebbezést, ha ez nem történik meg, az ítélet jogerőre emelkedik. Ebben az esetben azok a dolgozók, akik a postánál szeretnének tovább dolgozni, munkára jelentkezhetnek, akik pedig távoznának, kérhetik elmaradt bérük kifizetését - tudatta az érdekvédelmi vezető.
A szakszervezeti vezető hangsúlyozta, szeretnék, ha a Magyar Posta már az elsőfokú döntés alapján lépne, s azonnali hatállyal visszavenné a dolgozókat. A KÉSZ felhívására 2009. december 22-én mintegy 150, december 23-án pedig 100 kézbesítő nem vette fel a munkát. Ezt követően a Fővárosi Munkaügyi Bíróság december 28-án kelt végzésében jogellenesnek ítélte a munkabeszüntetést. (Az ügyben 2010. március 23-án született a végzést helybenhagyó jogerős döntés.) A sztrájk szervezése miatt a cég 2010. január 7-én huszonkilenc dolgozóját rendkívüli felmondással elküldte a munkáltató, míg a kézbesítők munkabeszüntetésében részt vevő mintegy 120 dolgozót írásbeli figyelmeztetésben részesítette.
Az elbocsátott dolgozók az országban több helyen is munkaügyi bírósághoz fordultak. Veszprémben az első fokon eljáró bíróság a munkavállalóknak adott igazat, Miskolcon ellenük ítélt, itt a dolgozók fellebbeztek. A fővárosban, Gyulán és Nyíregyházán még nem tárgyalták az ügyet - mondta Lédeczy Lambert.