Pépesre verték, de nem adja fel a küzdelmet
Sorselemzésre hívta a gyógyszeripar csütörtökön a Figyelő című hetilap konferenciáján a kormányzati politikusokat, valamint az ágazati szakembereket. A beszélgetéshez a Századvég Zrt. készített tanulmányt, amelyben 25 gyógyszercég 2008 és 2010 közötti nemzetgazdasági teljesítményét vizsgálták meg. A kutatás szerint egyértelmű, hogy a Magyarországon működő cégek jelentősen, 4,7 százalékkal járulnak hozzá a nemzetgazdasági össztermékhez. Ezen felül a nemzetgazdasági átlag nyolcszorosát költik kutatás-fejlesztésre, jelentős munkahelyteremtők, mégis őket sújtja a legtöbb különadó.
Kaló Zoltán, az ELTE Egészség-gazdaságtani Kutató Központjának vezetője előadásában arról beszélt, hogy a Széll Kálmán Terv hatására a húsz éves távlatban a gyógyszerkassza reálértéke a felére csökkent. Jövőre a gyógyszertámogatás mértéke a GDP 0,7 százalékára zsugorodik, miközben a gyógyszer kassza lefaragását semmi, sem szakmai, sem gazdasági okok nem indokolják.
A kormányzatot képviselő Cserháti Péter, az Emberi Erőforrás Minisztérium helyettes államtitkára szerint a jövő évet még túl kell élni, de aztán normalizálódhat a helyzet. Hozzátette azt is: a kormányzat szemében javult a gyógyszeripar arculata, amire Kaló Zoltán megjegyezte: olyan ez, mint a pépesre vert arcú bokszoló, aki azért szimpatikus a nézőknek, mert bár összevissza pofozták, nem adja fel a küzdelmet.