Pénz beszél: kevesebb az iskolakerülő
A kormány tavaly augusztusban átalakította a családi pótlékot nevelési és iskoláztatási támogatássá, az ötven tanóránál többet igazolatlanul hiányzó diákok esetében felfüggesztik az iskoláztatási támogatást. A rendelkezés bevezetésével csökkentek az iskolai hiányzások a 2010/2011-es tanévben - állítja a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális-, család és ifjúságügyért felelős államtitkársága.
A támogatás felfüggesztésének elsődleges célja az iskoláztatás elősegítése, az ösztönzés és a szülői felelősség erősítése - hangsúlyozza az államtitkárság közleménye.
Az első év tapasztalatai az államtitkárság szerint a hiányzások csökkenését mutatják: az elmúlt tanévben összesen 7427 diák iskoláztatási támogatásának megvonását rendelték el a helyi gyámhivatalok. A hiányzások tekintetében kiemelkedik Borsod (itt az összes kiskorú 0,9 százaléka, 1325 tanuló esetében került sor jogerős felfüggesztésre), Nógrád (0,7 százalék, 249 tanuló), Heves (0,7 százalék, 380 tanuló) és Jász-Nagykun-Szolnok megye (0,7 százalék, 515 tanuló).
2007-ben a tankötelezettség megszegése miatt mintegy 25 ezer 400 feljelentés érkezett, 2009-ben már közel 44 ezer 400. Az elmúlt tanévben több mint 31 ezer gyermek érte el a tíz igazolatlan órát. A figyelmeztetések hatására közülük egész pontosan 13 ezer 289, alig több mint 40 százalék jutott el az ötven igazolatlan tanóráig: ezt követően 7427 esetben függesztették fel jogerősen az iskoláztatási támogatást.
Az államtitkárság szerint az iskolakerülés éppen azon fiataloknál a legmagasabb, akik családjai szociálisan nehéz helyzetben vannak, és akik számára az egyetlen kivezető út az lehet, ha befejezik tanulmányaikat és szakképzettséget szereznek.