Pécsi ámokfutás elfeledve: visszalazítaná a fegyvertartást a kormány
A kormány a közbiztonság javítása érdekében minden vonalon bekeményít - rács mögé küldi még a szabálysértő tizenéveseket is, s a miniszterelnök bíróság elé állítaná a bűncselekményeket elkövető gyerekeket -, miközben a lőfegyvertarás szabályain lazítana. Legalábbis ez derül ki abból a tervezetből, amelyet a kormany.hu honlapon a napokban tettek közzé.
A változás túl sok embert nem érinthet majd, hiszen csak az igazolt sportlövőkre vonatkozik, mégis érdekes, hogy ezúttal a Bajnai-kabinetnek egy olyan rendelkezését írnák felül, amely akár egy konzervatív, rendpárti kormány tetszését is elnyerhetné.
A sportlövők birtokában levő fegyverek 2009 késő őszén kerültek az érdeklődés középpontjába, amikor egy gyógyszerészhallgató a Pécsi Tudományegyetemen megölt egy diákot, három embert pedig megsebesített. Mint utóbb kiderült, a fiatalember pszichiátriai kezelés alatt állt, ám egy sportklub támogatásával mégis kaphatott fegyvertartási engedélyt.
A korábbi kormány ennek hatására döntött úgy, hogy a jövőben a sportolók szigorúbb feltételek mellett birtokolhassanak saját tulajdonú fegyvert. Az eredeti javaslat szerint kizárólag azok az első- és másodosztályú minősített versenyzők kaphattak volna fegyvertartási engedélyt, akik valamelyik egyesületnek legalább három éve igazolt tagjai. A minősítésre vonatkozó előírás azonban végül nem változott - győzött a lobbiérdek? - , de a három éves egyesületi tagság tavaly áprilisban belekerült a fegyverekről és lőszerekről szóló kormányrendeletbe.
Az amúgy minden területen keménykedő Orbán-kormány viszont másként látja. „Tekintettel arra, hogy az eltelt időszakban szerzett tapasztalatok szerint a szigorúbb szabályozás túlságosan szűkre szabja a lőfegyver megszerzésére és tartására feljogosítható sportlövők körét, a 2010. április 2. napját megelőzően hatályban volt szabályozás visszaállítása indokolt" - olvasható az előterjesztésben.
Vagyis: „sportlövészetre legfeljebb három darab hosszú és kettő darab rövid lőfegyver, valamint ezekhez tartozó lőszer megszerzése és tartása annak a sportolónak engedélyezhető, aki igazolt, az országos sportági szakszövetség által kiadott, érvényes versenyengedéllyel rendelkező minősített sportlövő és rendszeres sporttevékenysége alapján a saját tulajdonú lőfegyver tartását az országos sportági szakszövetség javasolja".
De nézzük, hogy miről is beszélünk. Az ORFK adatai szerint 2009 végén a nyilvántartásban 246 ezer fegyver szerepelt. Ezek közül 150 ezret vadászok birtokolnak, nem egészen 55 ezret önvédelmi célra tartanak - ebből 45 ezer gáz- és riasztófegyver -, s mindössze 7052 a sportfegyverek száma (céllövészetre további nem egészen 12 ezer flóbertpisztolyt is használnak). Még egy érdekes adalék: 7005 sportfegyver egyesületek birtokában van. Sportlövők tehát a korábbi szabályozás mellett is alig rendelkeztek saját pisztollyal vagy puskával, így nemigen értelmezhető, hogy a szigorítás tulajdonképpen kit fosztott meg a fegyvertartás lehetőségétől.