A szabadságharc a parlamentben folytatódik
Újabb dolgos hetet kezd meg hétfőn a magyar Országgyűlés. A mai napon napirend előtti felszólalások után fog dönteni a Ház, hogy kiegészítik-e a napirendet a Jobbik által benyújtott szocialista luxusnyugdíjak megvonásáról szóló törvény, illetve az ORTT 2009-es és az új Médiatanács tavalyi évről szóló beszámolójának vitájával.
A hétfői plenáris napirendjén szerepel többek között az NMHH jövő évi költségvetésének megvitatása, a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény módosításának tárgyalása, a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok összevonásáról szóló törvény végszavazása, de döntenek a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvényjavaslat, a sportról szóló törvény, az egészségügyi törvények és a hitelkárosultak lakhatását biztosító törvény módosító indítványairól is.
A hét további érdekessége, hogy szerdán utolsó napirendi pont – azaz így körülbelül éjfél felé fogják tárgyalni – a köznevelési törvény, amely eddig a legnagyobb vitát váltotta ki a Fideszen belül is. Csütörtökön pedig azt a törvényt vitatják majd meg a T. Ház képviselői, amely az Alkotmányba foglalná, hogy az MSZMP bűneiért az MSZP a felelős.
13:10 Háttal a jövőnek?
Mile Lajos (LMP) első napirend előtti felszólalóként arról beszélt, hogy elmaradt a múlttal való szembenézés. Az ökopárti politikus szerint a szocialista-kommunista bűnök feltáratlanok, a felelősök továbbra sincsenek megnevezve. „Ez a rendszerváltás legnagyobb erkölcsi tehertétele” – tette hozzá. Mile Lajos szerint ez igazságtalanságot is szül, a Fidesz vonatkozó javaslata is eleve kudarcra van ítélve. Az LMP-s politikus szerint egyetlen pártot sem lehet egységesen bűnösnek kikiáltani. „Nem akarom megvédeni az MSZP-t, de egy olyan pártról van szó, amely részt vett az elmúlt húsz év választásain, nem egyszer kormányra kerülve” – fogalmazott Mile Lajos, aki szerint a fideszes javaslat valójában egy figyelemelterelő akció a megbukott gazdasági szabadságharcról. Mile szerint a múlttal való szembenézés fontos, de ezt a szembenézést nem lehet bármikor, bármeddig megtenni. „Mert míg a múlttal nézünk szembe, háttal állunk a jövőnek” – fogalmazott.
Rétvári Bence közigazgatási államtitkár reagált a kormány részéről. A politikus sajátosnak nevezte, hogy az LMP hosszasan dicsérte az MSZP elmúlt húszéves teljesítményét. „Úgy látszik, a II. kerületi választás mégsem múlt el nyomtalanul, az LMP tudja, hogy most már mihez képest nem lehet más a politika” – szúrt oda az államtitkár. Rétvári a hivatkozott törvényjavaslatról azt mondta: ez alkotmányos kötelezettség, és nem történelmi bosszú. „Teljes elégtételt adni lehetetlen, de meg kell nevezni, ki állt a jó és ki a rossz oldalon” – fogalmazott. Rétvári államtitkár szerint nem mondhatjuk, hogy a múlttal foglalkozni nem kell és nem lehet. A kormánypárti politikus szerint más országok ebben is előrébb tartanak, mint Magyarország.
13:19 'Az ellenzéknek támogatnia kellene a kormányt'
„Közös felelősségünk” címmel beszélt napirend előtt Harrach Péter. A KDNP frakcióvezetője az ország leminősítéséről szólva felidézte, hogy az elemzők szerint a bóvliba sorolás a kormány gazdaságpolitikájának következménye. Harrach szerint ez részben igaz ugyan, de hangsúlyozta: a kormány jó szándékú lépései a bankvilág ellenkezését váltották ki. Harrach szerint a probléma kezelése példaértékű volt a kormány részéről. A kereszténydemokrata egy hasonlattal élt: ha valakit lesodor az ár a hajóról és kétségbeesetten próbál kiúszni a partra, csodálkozik, ha egy mosolygó arcú ember egy mellésodródó csónakból nem segít, inkább a víz alá nyomja. Ráadásul a hajótörött rokonai a parton a vízbe nyomónak drukkolnak, nem pedig az úszónak. Harrach szerint azért, mert az örökségre hajtanak. A KDNP frakcióvezetője ezzel arra akart rámutatni, hogy az ellenzéknek egységesnek kellene mutatkoznia, támogatnia kellene a kormányt és a kormánypártokat. „A szavazatmaximalizálás fontosabb, mint a nemzeti érdek ezek szerint a számukra” – zárta szavait.
Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár reagált a kormány részéről. Elmondta, hogy a Moody's egy piaci szereplő, amely piaci jelzéseket ad. Cséfalvay szerint az egyik jelzés, hogy a Széll Kálmán Tervben megfogalmazott mély szerkezeti reformokat folytatni kell. A másik, hogy erősebb növekedésre van szükség, ehhez pedig minden lehetséges eszközt fel kell használni. A harmadik jelzés Cséfalvay szerint a kockázat- és felelősségmegosztásról szól. Az államtitkár szerint ez utóbbira a kormány és az ország számos jó példával szolgált.
13:30 A nyugdíjasokat bolondnak néző Orbánról
„Nyugodt évek” címmel kért szót napirend előtt Lukács Zoltán, az MSZP nemrég megválasztott frakcióvezető-helyettese. A szocialista politikus a nyugdíjasoknak küldött miniszterelnöki levéllel nyitott, hangsúlyozva: Orbán Viktor bolondnak nézi ebben a küldeményben a nyugdíjasokat. Lukács felsorolta, hogy milyen költségek és árak növekedtek az utóbbi időben, ami bizonyítja, hogy nem mond igazat a kormányfő akkor, amikor azt írja: megőrizték a nyugdíjak értékét. Lukács arra is rámutatott, hogy ha a nyugdíjkasszából csak nyugdíjakat folyósítanak (ahogyan ígérték), akkor hogyan engedhették meg, hogy az orbáni levél költségeit is ebből a kasszából finanszírozzák. A szocialista politikus heves felszólalásában felsorolta, hogy milyen témák és tételek maradtak ki a nyugdíjasoknak küldött levélből: így például azt, hogy a korkedvezményes nyugdíjakat nemcsak a rendőröktől és a katonáktól fogják elvenni, hanem mindenkitől. „Sok levelet írtak már Önök a nyugdíjasoknak, egyetlen fontos levelet nem írták még meg: a lemondó levelüket” – zárta felszólalását Lukács Zoltán.
Soltész Miklós szociális államtitkár reagált a kormány részéről. Előbb Veres János volt pénzügyminisztertől idézett, majd egyszerű hazugságnak nevezte mindazt, amit Lukács a felszólalásában mondott. Soltész szerint éppen a korábbi években fordult elő, hogy az érintettek nem kapták meg a reálértéken megemelt járandóságukat. Az államtitkár szerint a szocialistáknak nincs joga számon kérni a polgári kormányokon a nyugdíjak kezelését.
13:40 'Maradjanak csendben, és tegyék a dolgukat!'
Balczó Zoltán jobbikos politikus a következő napirend előtti felszólaló. A radikális képviselő a gazdasági szabadságharcról beszélt, emlékeztetve: a kormány korábban „kipaterolta” az IMF-et. Balczó elmondta, hogy bizonyos kormányzati terveket a Jobbik is támogatott. A képviselő szerint azonban a Széll Kálmán Terv jószerivel ugyanaz, amit az előző kormány a Valutaalapnak megígért korábban. Vagyis a Fidesz is meg akart felelni a pénzügyi világnak, de még ez sem sikerült neki. Balczó szerint a kabinet csak kommunikál, és nem tesz semmi érdemit: „minden gőz a hajókürtbe megy”. A Jobbik politikusa szerint lehet, hogy voltak spekulatív lépések, de erre csak azért volt és van lehetőség, mert a kormány nem tett meg mindent a valódi gazdasági szabadságharc megnyeréséért. „Etetni is kell a birkát, ha nyírni akarjuk (…) A huszonnegyedik órában vannak. Ne kommunikáljanak, ne beszéljenek. Maradjanak csendben, és tegyék, amit tenni kell” – tette hozzá Balczó Zoltán.
Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár reagált ismét, saját korábbi nyilatkozatát idézve arról beszélt: csak a képviselők közös döntése alapján lehet eldönteni, hogy merre menjen tovább az ország, és hogyan lehet legyűrni a korábbi kormányok által hátrahagyott adósságot. Cséfalvay elmondja, hogy az IMF változatos konstrukciókat ajánl a partnereknek, és rámutat: számos országban van biztonsági háló, csak hétben (például Svédország) nincs. „Tetszettek volna belépni az eurózónába korábban” – tette hozzá arra utalva, hogy sok országban épp maga az euró adja a védőhálót. Cséfalvay hangsúlyozta: Magyarországnak szüksége van a védőhálóra.
13:51 Kósa: a magyarok megértették
Kósa Lajos fideszes képviselő az utolsó napirend előtti felszólaló, aki a II. kerületi időközi választás eredményéről beszél. Szerinte az LMP-s Karácsony Gergely volt a legnagyobb vesztese a voksolásnak. Kósa megköszönte a választók támogatását és a „nemzet érdekét első helyre tevő politika” melletti kiállásukat. A fideszes képviselő szerint a választókat nem tévesztette meg a balliberális oldal igaztalan hadjárata. Kósa szerint a választási eredmény a napnál világosabban jelzi: azok az országok, ahol nem volt stabil a politikai vezetés, ahol a belpolitika megosztott volt, azok az országok kiszolgáltatottá váltak a spekulánsok előtt. Kósa szerint a magyarok megértették, hogy ha felmondjuk a 2010-es választáson megvalósuló szövetséget, és nem közösen próbáljuk meg a gödörből kihajtani az országot, akkor nem lehetünk sikeresek. A fideszes politikus szerint a választók nem adják fel a közös küzdelmet, ami arra szolgál, hogy az ország önerejére támaszkodva, gazdasági függetlenségét nem feladva mozduljon előre. Kósa szerint a fő irányok jók, még ha számos problémával is küzd az ország. „Köszönjük és szeretnénk megszolgálni ezt a győzelmet” – zárta felszólalását Kósa Lajos. A kormány ezúttal nem kívánt reagálni.
Ezzel a napirend előtti felszólalások végére értünk.