Párbeszédet remélnek a kormánytól a mozgáskorlátozottak
Csütörtökön tartják az Európai Esélyegyenlőségi Napot, a MEOSZ ebből az alkalomból fordult nyílt levélben Orbán Viktorhoz. A Független Hírügynökség által ismertetett dokumentumban egyebek mellett az a kifogás is szerepel, hogy a fogyatékos emberek sokáig küzdöttek azért, hogy méltó kifejezéssel illessék őket, ám az új alaptörvényben most mégis úgy szerepelnek, mint "elesettek". Márpedig e kategóriát a magyar jogrend nem ismeri.
A MEOSZ szerint az érdekegyeztetési folyamat a fogyatékos emberek érdekképviseleti szervezeteivel - korábban soha nem látott - mélypontra süllyedt. Nehezményezik, hogy az elmúlt évben egyetlen alkalommal sem hívták össze a kormány tanácsadó testületeként megjelölt Országos Fogyatékosügyi Tanácsot.
Szót emelnek az ellen is, hogy a kormány nem konzultált az érdekképviseleti szervezeteivel az új alaptörvény fogyatékos emberek jogaival kapcsolatos rendelkezéseiről, a nemzeti szociális, valamint az oktatási koncepcióról. De nem kérték ki a véleményüket a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásának támogatására vonatkozó koncepcióról, illetve a rokkantsági nyugdíjrendszer átalakításáról sem.
A MEOSZ egyetért azzal szigorítással, ami a visszaélések kiszűrését célozza, de tiltakozik az ellen, hogy - egyfajta kollektív bűnösséget sugallva - a jogosan rokkantsági nyugdíjas fogyatékos embereket a kormányzati kommunikációban negatív színben tüntessék fel. A szervezet bízik abban, hogy a 600 ezer fogyatékost érintő kérdésekre választ kapnak a miniszterelnöktől, méghozzá az Európai Fogyatékosügyi Fórum magyarországi közgyűléséig, azaz május 28-ig - fogalmaz a nyílt levél.