Ötmillióért írják külsős jogászok a törvényeket
Ezek alapján dr. Gellért Balázs, dr. Kőhalmi László, dr. Békés Ádám Gergely és dr. Gál István László „szakértői tanácsadás keretében támogatja az új Büntető Törvénykönyv előkészítését és kodifikációját”, amiért fejenként félmillió forintot kapnak. Dr. Gárdos Péter pedig a Polgári Törvénykönyv előkészítésére létrehozott operatív és kodifikációs szerkesztőbizottság munkáját támogatja, az ő honoráriuma 2,8 millió forint.
Arra a kérdésünkre, hogy azért van-e szükség a külsős jogászok bevonására, mert a tárcán belül nincsenek megfelelő szakemberek a törvények előkészítéséhez, a minisztérium azt válaszolta, az új Btk. szakszerű előkészítése céljából a büntetőjog területén elismert szakemberekkel kötöttek szerződést fél évre egy közigazgatási tanácsadó besorolású kormánytisztviselő egyhavi bérének megfelelő összegért. A megbízások elsődleges célja és oka az, hogy a nagy jelentőségű kódex előkészítése széles szakmai alapokon nyugodjon. A büntetőjog-tudomány képviselőinek bevonására azért került sor, mert őket nem lehet kormánytisztviselőkkel helyettesíteni.
A minisztérium szerint a Polgári Törvénykönyv új tervezetének elkészítésében munkálkodó bizottságok létszáma kb. 50 fő (professzorok, volt alkotmánybírók, ítélőtáblai elnökök, LB-bírók és kollégiumvezetők), akik díjazás nélkül látják el feladataikat. A kodifikációt egyetlen megbízási szerződéssel foglalkoztatott munkatárs, dr. Gárdos Péter támogatja. A szakember 2007-ig mint az IRM köztisztviselője vett részt az előkészítésben, de később köztisztviselői jogviszonya megszűnt, és ügyvédi praxist alapított. A munkálatok újrakezdésekor, 2010 nyarán Dr. Vékás Lajos, a Polgári Jogi Kodifikációs Főbizottság elnökének kifejezett kérésére elfogadta, hogy újra bekapcsolódjék a kodifikációba. Kormánytisztviselői státuszát nem kívánta visszaállítani, így foglalkoztatását kizárólag megbízási szerződéssel tudta megoldani a minisztérium. A tervezet szövegének gondozása teljes munkaidejét kitölti – áll a minisztérium válaszában.