Ötezren az idei közmunkaprogramokban
A 4,5 milliárd forint összértékű programokat a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) számos más tárca és gazdálkodó szervezet bevonásával szervezi - emelte ki a miniszter. Herczog László elmondta, a közelmúltban hat területen indult közmunkaprogram, ezek a nemzeti parkok közmunkaprogramja, az ár- és belvízvédelmi megelőző program, az idegenforgalmi, erdőművelési és vasúttisztasági közmunkaprogram, valamint az idén először megvalósuló kórházi közmunkaprogram.
A munkavégzés időtartama 6-8 hónap, a közmunkások legalább a minimálbért megkeresik, s ezen felül szociális juttatásokban is részesülnek - ismertette a részleteket Herczog László.
A szociális miniszter kiemelte: sok közmunkás a program lejárta után is ott tud maradni munkahelyén, ehhez járulnak hozzá a képzési programok is. Az egészségügyben az állásban maradók aránya reményeik szerint elérheti akár a 90 százalékot is, más területeken ez az arány 5-10 százalékra tehető - tette hozzá.
Erdőápolás, állatgondozás
Szabó Imre környezetvédelmi miniszter a tájékoztatón elmondta: a nemzeti parkok és vízügyi igazgatóságok 2009-ben 400 millió forintból mintegy 500 embert foglalkoztatnak közmunkában, s ez a szám még bővíthető. A közmunkások többek között erdőápolási, élőhely-rekonstrukciós, állatgondozási feladatokat látnak el, allergénnövény-irtást és hullámtéri védőerdők ápolását, telepítését végzik.
Munka a kórházakban
Székely Tamás egészségügyi miniszter elmondta: 2008 végén kezdték el kidolgozni a kórházi közmunkaprogramot. Felmérés készült, amelyben a kórházak mintegy ezer fős munkaerő-igényt jeleztek, végül húsz kórház adott be pályázatot és 384 közmunkást vettek fel. Az egészségügyi miniszter beszámolt arról, hogy az intézményeknek csak 10 százaléknyi önrészt kell vállalniuk a költségekből. Az eddigi tapasztalatok alapján sikeresnek nevezte a programot, s jelezte, ősszel újabb pályázatot írnak ki, melyben már nemcsak a fekvő, hanem a járó betegeket ellátó intézmények is részt vehetnek.
Harc a parlagfű ellen
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a parlagfű-mentesítés fontosságát emelte ki. Emlékeztetett arra, hogy Magyarországon 2,5 millióra teszik az allergiás betegek számát, s az allergén növények közül a parlagfű áll az első helyen. Elmondta, hogy több mint 5 millió hektáron, azaz az ország területének több mint felén van jelen a parlagfű, ebből 700 ezer hektár erősen fertőzöttnek számít.
A miniszter ismertette, hogy 2004-ben indult a szervezett parlagfű-mentesítési program, amelyre 2009 végéig minden szükséges forrás rendelkezésre áll. Több mint 6 ezer embert foglalkoztattak ezen a területen, 2009-ben 550 millió forintból 700 ember foglalkoztatása valósul meg 6 hónapon keresztül.
Segédmunka az erdőben
Benedek Fülöp, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. vezérigazgató-helyettese az erdészeti közmunkaprogramról szólva elmondta: 2009-ben mintegy 2,5 milliárd forintból közel 3.000 ember 6-8 hónapos foglalkoztatása valósul meg 20 erdészetben. A költségekből az SZMM 760 millió forintot, az MNV 1 milliárd forintot, az FVM 100 millió forintot finanszíroz, 400 millió forint pedig a pályázók önrésze.
A közmunkások 12-15 ezer hektár erdőt tesznek rendbe évente, kezdetben segédmunkát, később erdőművelési szakmunkákat is végeznek. Emlékeztetett az idén először megvalósuló téli erdészeti közmunkára is, amelyre január 15-e és április 15-e között került sor 400 ember részvételével.
A katonaság és a MÁV
József Péter, a Honvédelmi Minisztérium szakállamtitkára elmondta, hogy a minisztériumhoz tartozó három erdőgazdaságban 2009-ben 230-240 közmunkást fognak alkalmazni.
Mosóczi László, a MÁV vezérigazgató-helyettese ismertette, hogy a vasúttisztasági közmunkaprogram keretében elsősorban a vonalak menti területek gyommentesítése, kaszálása, az állomások tisztántartása, valamint az illegális szemétlerakók felszámolása zajlik. Mosóczi László beszámolt arról, hogy 2009-ben 1100 közmunkás alkalmazását tervezik, a költségekhez a MÁV és az SZMM egyaránt 500 millió forinttal járul hozzá.