Csúnyán lebukott a martfűi jegyző

Martfű jegyzője egy beruházáshoz olyan kivitelezőt keresett, aki azzal a feltétellel is vállalná a munkák elvégzését, hogy a munkadíj egy részét visszajuttatná neki. Az ügyben nyomozás folyik, az érintett beismerte a terhére rótt cselekmény elkövetését.

Gyanúsítottként hallgatta ki Martfű város jegyzőjét a Központi Nyomozó Főügyészség – a közölte a főügyészség szóvivője péntekenFazekas Géza közleményében azt írta: B. Edithet kétrendbeli, társtettesként, vesztegetést állítva, üzletszerűen elkövetett hivatali befolyással üzérkedés bűntette, valamint egy rendbeli, gazdálkodó szervezet önálló intézkedésére jogosult dolgozójával kapcsolatban üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés bűntette elkövetésével gyanúsítják.

A főügyészség által B. Edithnek nevezett Balogh Edith vallomást tett, amelyben beismerte a terhére rótt bűncselekmények elkövetését. Az ügyben 2011 januárjában a Szolnoki Nyomozó Ügyészségen indult eljárás, majd a hatásköri szabályok változása miatt 2011 júniusában az átkerült a Központi Nyomozó Főügyészségre. A főügyészség április 17-én állította elő a jegyzőt, és több helyszínen is házkutatást tartottak.

A megalapozott gyanú szerint 2011 januárjában Martfű Város Önkormányzata pályázati felhívást tett közzé a Szolnok-Martfű kerékpárút Rákóczifalva-Rákócziújfalu-Martfű közötti szakaszának megvalósítására. A pályázat kiírása előtt – 2010 decemberében – a város jegyzője egy ismerősén keresztül megkeresett egy vállalkozót azért, hogy ajánljon egy olyan kivitelezőt, aki azzal feltétellel is vállalná a munkák elvégzését, hogy – a pályázat pozitív elbírálásához nyújtott támogatásáért cserében – a munkadíj egy részét visszajuttatná neki.

A felkért vállalkozó meg is találta – ahogy a főügyészség közleményében írta – "a feladatra alkalmas" kft.-t és annak vezetőjét, aki megegyezett a jegyzővel, hogy ha a cég nyeri meg a pályázatot, akkor a cégvezető a munkadíjból öt százalékot visszajuttat a jegyzőnek. A jegyző a pénzzel kapcsolatban azt állította, hogy abból neki semmi sem jutna, ugyanis azt a bizottsági tagok – a három érintett település polgármestere – között kell szétosztania. A cégvezető kétmillió forintot adott át a jegyzőnek.

A jegyző 2011 januárjában ugyanezt a cégvezetőt - a kapcsolatán keresztül – azzal a lehetőséggel kereste meg, hogy Tomajmonostora község önkormányzata pályázatot írt ki bel- és kültéri csapadékvíz-elvezető rendszer kiépítésére, és ezt a kft. szintén megpályázhatná. 2011. február végén – annak érdekében, hogy Tomajmonostorán – ahogy a főügyészség közleménye fogalmaz – "rendben menjenek a dolgok", a jegyző az ismerősén keresztül 1,5 millió forintot kért és kapott a kft. cégvezetőjétől.

A 4-es számú főút Kisújszállást elkerülő szakaszának építését egy konzorcium végezte. Az elkerülő szakasz átadás-átvételi eljárása 2010 decemberében kezdődött. A 2011. február 8-ra tervezett műszaki átadás előtt néhány nappal a jegyző felhívta a konzorcium képviselőjét, és hárommillió forintot kért tőle azzal a megjegyzéssel, hogy "a nagy emberek szerint az üzembe helyezési eljárás során rendben lesz minden", de "ennek ára van".

A főügyészség szerint ebben az ügyben nem állapítható meg, hogy a pénzátadás megtörtént volna, de az biztos, hogy a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. szakemberei nem vették át a főutat.

A közlemény szerint a gyanúsított sem a házkutatással, sem a gyanúsításközléssel szemben nem jelentett be panaszt, vallomást tett, amelyben beismerte a terhére rótt bűncselekmények elkövetését. A jegyző szabadlábon védekezik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.