Ősztől összemennek az önkormányzatok: össztűz a Fideszre
Kósa Lajos szerint az 1990-ben megalkotott, 1994-ben módosított önkormányzati választójogi törvény számos pontja idejétmúlt és sérti az arányosság elvét. A Fidesz ügyvezető alelnöke expozéjában a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslat általános vitájában csütörtökön az Országgyűlésben újból megerősítette: javaslatuk az önkormányzati testületek létszámát csökkenti, az önkormányzatokét nem. Mint mondta, az októberi önkormányzati választásokon már az új szabályok szerint kell szavazni.
Kósa Lajos a parlament előtt lévő választójogi törvényjavaslatról elmondta: megőrzik az eredeti törvény és választási rendszer szerkezetét, a kislistás elnevezés helyett bevezetik az egyéni listás rendszert, a lélekszámhoz igazítják a képviselő-testületek tagjainak számát, a kompenzációs listák segítik az arányosság elvét, a megyék egy választókerületet alkotnak majd. Utóbbi kapcsán kiemelte: a megyei jogú városok lakói nem szavazhatnak a megyei önkormányzatra. A javaslat eredményeképpen a fővárosi testület létszáma rugalmasan változik a mindenkori települési lélekszám arányában; a 2009-es KSH-adatok fényében 35 fős testületet jelent a korábbi 66 fő helyett.
A törvény alapvetően megtartja a jelenlegi önkormányzati választási rendszert és az aktív választói jogot a lakó- vagy tartózkodási helyhez köti - jelentette ki a KDNP vezérszónoka a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslat általános vitájában csütörtökön az Országgyűlésben. Hargitai János szerint valódi változások csak a megyei önkormányzatokban következnek be, mert az eddigi két, 10 ezer fő alatti, illetve feletti listát megszüntetnék és egy egységes rendszert vezetnének be helyettük. A javaslat nem nyúl az induláshoz szükséges ajánlások számához - közölte Hargitai János.
MSZP: tisztességtelen, hazug, antidemokratikus
Az MSZP támogatja az önkormányzati képviselők számának csökkentését, a Fidesz törvényjavaslata viszont nem erről szól, ugyanis ennek leple alatt a párt saját aktuális pártpolitikai érdekei alapján akarja átírni az önkormányzati választási törvényt - jelentette ki az MSZP vezérszónoka a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslat általános vitájában csütörtökön az Országgyűlésben.
Botka László úgy fogalmazott, egységes a választói akarat abban, hogy kevesebb legyen az önkormányzati képviselő, de a Fidesz lényegében kiiktatná a javaslatból az arányosság elvét. A politikus az önkormányzatiság lényegének nevezte, hogy a helyi sokszínű társadalom leképeződése legyen a képviselő-testület. Véleménye szerint ezt a Fidesz most megszünteti a "képviselőszám-csökkenés népszerű szlogenjének álcája mögött". Úgy fogalmazott, hogy ez az eljárás "tisztességtelen, ha tetszik hazug, de mindenképpen antidemokratikus eljárás".
Botka László azt mondta, a legnagyobb probléma a 10 ezer főnél nagyobb városok esetében jelentkezik, mert ott vegyes választási rendszer működik, az egyéni képviselők mellett a mandátumot nem nyert, de jelentős támogatást szerzett képviselőkre leadott voksok a kompenzációs listára kerülnek. Szavai szerint a Fidesz által javasolt rendszerben viszont a győztes mindent visz, a többiekre leadott szavazatok elvesznek. A képviselő úgy látja, ezt a szándékot erősíti az a szabály is, hogy a kompenzációs listáról kiosztott mandátumoknál az egyéni körzetekben győztes jelöltekre leadott szavazatok ötven százalék feletti részét is figyelembe kell venni, vagyis "a győztes kétszer fog nyerni". Felszólította a fideszes képviselőket, hogy vonják vissza a javaslatot és nyújtsák be azt új változatban. Ha ezt megteszik, akkor az MSZP támogatja a javaslatot, ha nem, akkor "szó nincs itt új politikai korszakról, a Fidesz átvisz erőből mindent, amit aktuális pártpolitikai érdekének tart" - vélekedett.
Jobbik: ez az önkormányzatok Trianonja
Élesen bírálta a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslatot a Jobbik vezérszónoka csütörtökön a parlamentben. Apáti István szerint a javaslattal a Fidesz-KDNP újabb sebeket akar ejteni a demokrácián. Az "önkormányzatok Trianonjával" egyenlő jelen formájában az indítvány, amely rendkívül súlyosan csorbítja az ellenzéki jogokat - fogalmazott az általános vitában. A módosítás kirívó aránytalanságokat tartalmaz, kidolgozatlan - tette hozzá, kifogásolva, hogy ilyen horderejű kérdésben ilyen rövid idő alatt kell döntenie az Országgyűlésnek. A jobbikos képviselő a javaslatot "lex diktatúrának" nevezte, amely a politikai szemfényvesztés tárházát vonultatja fel.
LMP: az erősek még erősebbek lesznek
Ivády Gábor szerint a társadalmi elvárás nem a képviselők számával kapcsolatban fogalmazódott meg, hanem, hogy tiszta közéletben tisztességes politikusok dolgozzanak. Az LMP-s politikus az általános vitában azt mondta, a javaslat csak létszámcsökkentésről szól, és a Fidesz pártpolitikai érdekeit szolgálja. Elősegíti, hogy az erősek még erősebbek legyenek - hangoztatta. A képviselő-testületeket nem kötelezi, hogy ugyanazt a pénzt ne osszák szét kevesebb képviselő között. A tényleges megtakarítás így minimális lehet - derült ki szavaiból. Ivády Gábor hiányolta, hogy az indítvány a képviselők tiszteletdíjára nem terjed ki.
Az ülést vezető Jakab István (Fidesz) alelnök az általános vitát elnapolta.