Őszinte beszédet ígér az MSZP választási programterve
Lamperth Mónika, az MSZP elnökhelyettese szerdán az MTI-nek nyilatkozva a választási programról szólva elmondta: azért sürgetik a társadalmi kiegyezést, mert nem tesz jót a társadalomnak, hogy ekkora szakadékok választanak el benne egyes rétegeket.
Arra a kérdésre, hogy a szeptember elején vitára bocsátott dokumentum mennyire változott meg, a politikus azt mondta: a politikai stratégia fő irányát tekintve nem változott sokat, annak tartalmához azonban nagyon sokat hozzátett a november végi választmányi ülés. Hozzátette: a választmány javaslatára változott meg a cím a Haladás és Biztonságról az Új kiegyezésre.
Lamperth Mónika közölte: a területi szövetségek, platformok és tagozatok javaslatára a vidékfejlesztés témakörével is gazdagodott a program. Elmondta, hogy a dokumentum célkitűzéseket, értékalapú deklarációkat tartalmaz, s ezeken alapszanak majd a konkrét választási ígéretek. Kitért arra, hogy szombaton reggel, a kongresszus előtt még összeül a párt dokumentumszerkesztő bizottsága és tárgyal a javaslatról, amely még a kongresszusi ülésen is változhat.
A társadalmi kiegyezést egyébként nem először szorgalmazzák a szocialisták, Medgyessy Péter miniszterelnök is ígéretet tett rá 2002-ben. A volt szocialista kormányfő 2002 júniusában az MSZP kongresszusán beszélt arról, hogy a szocialisták jövendő kormánya a hazáért tenni akaró, nemzeti közép kormánya lesz. Olyan modern szociáldemokrata kormány, amely törekszik a megbékélésre, egy új nemzeti kiegyezés megvalósítására - fűzte hozzá.
Az MTI birtokába került, a kongresszus által még jóváhagyandó dokumentum szerint az MSZP a demokrácia pártja, új kiegyezést, összefogást és együttműködést akar a folyamatos háború helyett. "Azt valljuk, hogy az országban mindenkire szükség van, pártállásra, származásra, vallásra, jövedelmi helyzetre való tekintet nélkül. Ragaszkodunk a demokrácia és a köztársaság értékeihez, amelyek ma védelemre szorulnak. Ennek érdekében erélyesebb fellépést, aktívabb és bátrabb összefogást kezdeményezünk" - áll a javaslatban.
A dokumentum szerint az MSZP kész együttműködni minden demokratikus párttal, de az antidemokratikus szélsőjobboldallal semmilyen együttműködést nem vállal. Az MSZP rögzíti, hogy a programot a válságból való kitörést követő évekre készíti, és az a változások programja. A szocialisták úgy vélik, a bizalmat nem "csodatévő ígéretekkel" lehet újrateremteni, hanem felelős, őszinte beszéddel, reális számvetéssel, a legfontosabb nemzeti ügyekben pedig új kiegyezéssel.
Amit akarnak, az nem rendszerváltás; a rendszer marad, de működési módjának változnia kell négy területen: az állami szerepvállalás, a gazdaság szerkezete, a társadalom átjárhatósága, az erőfölénnyel szembeni védelem és garanciák rendszerének területén.
A kongresszus elé kerülő javaslatban azt írják a szocialisták, hogy 2010-ben azért kérnek bizalmat, hogy újra erősödjön a biztonság, senki ne korlátozhassa a demokráciát, és ne fordíthassa vissza a haladást. A dokumentumban úgy értékelik, hogy Magyarország az elmúlt nyolc évben előrehaladt, fejlettebb és szabadabb lett. Aki eltagadja az eredményeket, nem a kormány, nem a pártok, hanem az ország teljesítményét tagadja meg - olvasható a választási programban.
A javaslat az MSZP-t többek között nemzeti pártnak írja le, amelynek van joga, oka és elszántsága a nemzet kisajátítása ellen fellépni. A konkrét javaslatok között szerepel a garanciák kiépítése a fogyasztók és a beszállító kisvállalkozók védelmében a multinacionális óriásszervezetekkel szemben - egyebek mellett az energiaszolgáltatások, az élelmiszerbiztonság, a banki eljárások és a versenyszabályozás területén.
A gazdaságban új hajtóerőkre van szükség, olyanokra, amelyek az emberi tőkét fejlesztik - áll a dokumentumban. A magyar gazdaság csak akkor fejlődhet, ha a munkahelyteremtés érdekében kettős súlypontja lesz: egyfelől a legmodernebb iparágak központjává kell tenni az országot, másfelől a képzetleneknek, szegényeknek új eszközökkel is munkahelyeket kell biztosítani.
A programban az olvasható, hogy a vidék munkahelymegtartó képességének növelésére vidékfejlesztési programra van szükség, illetve zöldebb gazdaságpolitikára, azaz "Zöld New Dealre". A javaslat a szociálpolitika területén olyan szabályokat szorgalmaz, amelyek nem zárnak be a segélyen élés, a szegénység körforgásába. Leszögezik: a cigány lakosság integrációja nélkül nem haladhat tovább Magyarország.