Orosz meló
Napirend előtti felszólalásában a legfontosabb célok között említette a stratégiai szövetség megerősítését Németországgal, az Egyesült Államokkal való szövetségesi együttműködés további javítását, valamint azt, hogy béke legyen Ukrajnában. Hozzátette: „Pragmatikus, partnerségen, egymás és a nemzetközi jog iránti tisztelet talaján álló együttműködésre törekszünk Oroszországgal annak érdekében, hogy meg tudjuk kötni (...) a Magyarország számára oly fontos gazdasági és energiabiztonsági megállapodásokat.”
Az Orbán-kormány hadat üzent az értékközpontú külpolitikának, és összekeverte azt a kalmárkodással – reagált Schiffer András, az LMP frakcióvezetője. Szerinte Magyarország szövetségesei a kelet- és a dél-európai országok lehetnének Oroszország és az Egyesült Államok helyett. A szocialista Tóth Bertalan azt kifogásolta, hogy még mindig nem készült el a kormány által ígért külpolitikai stratégia. Gyöngyösi Márton (Jobbik) arról beszélt: a narancsos forradalom óta eltelt tíz év alatt Magyarország felkészülhetett volna Ukrajna destabilizálódására, ám ez nem történt meg. Szelényi Zsuzsanna, az Együtt képviselője súlyos történelmi hibának minősítette Putyin fogadását, szerinte ez azt jelzi, hogy Orbán Viktor kilépett az európai védvonalból és saját játékot játszik, az ország érdekeivel szemben. Hozzátette: Magyarországnak nincs szüksége hosszú távú gázszerződésre, az olcsó gáz ára ugyanis mindig a szuverenitás egy részének feladása. Hasonlóan nyilatkozott Szabó Tímea, a PM társelnöke, mondván, a gázpiacon most a vevők vannak előnyben, válogathatnak a beszerzési források közül, ezért nem szabad elköteleződni az oroszok mellett. Putyin látogatásáról azt mondta: „Európa legnagyobb diktátora érkezik Európa második legnagyobb diktátorához”.
Napirend előtti felszólalása végén Tóbiás József arra kérte a képviselőket, felállva emlékezzenek meg a nemrég elhunyt Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbiról. Ez meg is történt. Kövér László házelnök azonban tisztességtelennek nevezte a szocialista politikus eljárását, mert bár Schweitzer József nagy műveltségű, remek ember volt, aki megérdemli a megemlékezést, ennek megvannak a szabályai, amelyeket „demonstratív politikai akciókkal” nem illik felrúgni. Kövér még azt is hozzáfűzte Tóbiás felé fordulva: „Schweitzer Józsefet urat én személyesen már akkor tiszteltem, amikor ön még a nevét sem tudta”. Simicska Lajos trágárságai a parlamenti nyelvhasználatot is megreformálták. A milliárdos azon kijelentését, hogy Orbánnal a diktatúra lebontására szövetkeztek, „de az kurvára nem volt benne ebben a szövetkezésben, hogy felépítünk egy másik diktatúrát”, az LMP-s Schiffer András és az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó is idézte felszólalásában, a házelnök pedig nem intette őket rendre.
L. Simon László miniszterelnökségi államtitkár pedig az ondógate kifejezést használta az Országgyűlésben, bár azt Gréczy Zsolt DK-szóvivő helyett Szigetvári Viktor Együtt-elnöknek tulajdonította, amiért utóbbit végül megkövette.