Orosz-barát a legtöbb fideszes

A kormánypárti szimpatizánsok és a jobbikosok Moszkva legnagyobb barátai, a fideszesek kétharmada atompárti.

A Nézőpont Intézet legfrissebb felmérése szerint az orosz-magyar gazdasági együttműködés erősítését és a paksi bővítést is támogatja a többség. Az MTI-hez is eljuttatott felmérés szerint 89 százalék hallott arról, hogy Magyarország és Oroszország megállapodott a paksi bővítésről. A megkérdezettek 52 százaléka tartja szükségesnek a bővítését, 25 százalékuk ellenzi azt, 23 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni. Mint írták: jelentősen nagyobb a megállapodást előnyösnek tartók tábora (42 százalék), mint az azt elutasítóké (23 százalék). Pártokra lebontva a Fidesz-szimpatizánsok kétharmada nagyon előnyösnek, vagy inkább előnyösnek tartja a paksi bővítést, 5 százalékuk tartja nagyon hátrányosnak, vagy inkább hátrányosnak. A baloldali összefogást támogatóknak csaknem fele (49 százalék) hátrányosnak, vagy inkább hátrányosnak ítélte meg, 19 százalékuk viszont nagyon előnyösnek vagy inkább előnyösnek. A jobbikosok körében jelentősen többen vannak a paksi bővítést támogatók (41 százalék), mint az azt ellenzők (22 százalék). Az LMP szimpatizánsok közül 10 százalék inkább előnyösnek, 40 százalék viszont nagyon hátrányosnak, vagy inkább hátrányosnak tartja a bővítést.

A Nézőpont Intézet úgy véli: "a paksi bővítés pozitív megítélésének hátterében az állhat", hogy a megkérdezettek 55 százaléka, de még a baloldali összefogás pártjaival szimpatizálók 48 százaléka is a mostaninál szorosabbra fűzné Magyarország és Oroszország gazdasági kapcsolatait. A felmérés szerint a Fidesz-szimpatizánsok 65, a Jobbik-szimpatizánsok 59, az LMP-t támogatók körében 44 százalékos az orosz-magyar gazdasági együttműködés támogatottsága.

Az intézet összefoglalva azt állapította meg, hogy mind az orosz-magyar gazdasági együttműködés erősítése, mind a paksi bővítés a társadalom többségének támogatását élvezi, így - mint fogalmaztak - "aligha alkalmas a baloldal számára kampánytémának".

A közvélemény-kutató cég reprezentatív felmérése január 20. és 25. között ezer ember megkérdezésével készült.

Ahogy arról a Népszabadság már beszámolt, egy tavaly ősszel végzett, ám eltitkolt felmérés szerint a többség egyáltalán nem osztozott a kormány aggálytalan derűlátásában. A TNS Hoffmann országos reprezentatív mintán végzett kutatása szerint a magyar lakosság abszolút többsége szerint a következő évtizedben a megújulók válnak a legmegbízhatóbb energiaforrássá, és ez a technológia lesz a lakosság legbiztonságosabb ellátásának eszköze. Azt is világosan látják a válaszadók, hogy a legkisebb környezetkárosító hatás a zöldenergiától várható: a kérdezettek 78 százaléka szavazott erre, míg az atom csak 10 százalékot kapott. A lakosság 27 százaléka válaszolt úgy, hogy akár többet is fizetne az áramért, ha tudná, hogy zöldforrásból jön. Az a bizonyos 75 százalékos elfogadottság (a paksi erőműre nézve) egy többértelmű és könnyen félreérthető kérdésből jön: „Egyetért-e ön azzal, hogy Magyarországon működik atomerőmű?” 2013 őszén a válaszadók 51 százaléka értett egyet új atomerőművi blokkok építésével, 45 százalék elutasította azt, 4 százalék pedig nem válaszolt.

A kutatás talán legérdekesebb megállapítása a népszavazás témájára vonatkozik. Arra a kérdésre, „Ön a paksi atomerőmű új blokkal történő bővítésének engedélyét milyen társadalmi feltételekhez kötné?”, 57 százaléknyian azt felelték, hogy országos népszavazást szeretnének.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.