Orbánt faggatták a parlamentben, de nem tudtunk meg semmit
Orbán Viktor miniszterelnök azonnali kérdések sorára válaszolt hétfő délután a parlamentben, de aki azt hiszi, hogy bármit megtudhattunk, téved. A kormányfő profi politikusként reagált szinte minden felvetésre, és érdemben egyetlen egyre sem reagált.– Már nincs debreceni páros kolbász, kapuvári baconszalonna, de vajon lesz-e pápai sonka? – kérdezte a miniszterelnököt Gőgös Zoltán szocialista politikus. Orbán kijelentette: minden munkahelyet megvédenek, tudni akarják, hová lett a gyár pénze, ezért a büntetőeljárásokat lefolytatják, de nem kívánnak nagy állami húsipari céget létrehozni.
A jobbikos Volner János azonnali kérdése arról szólt, hogy miért fizetett kétszázmillióval többet az E.ON földgázüzletágért a kormány a szakértők által becsült összegnél. Orbán elmondta: független könyvvizsgálók szakvéleménye alapján döntöttek az üzletről, az Állami Számvevőszék pedig mindent ellenőrizhet.
– Nem oszlik a homály a mutyigyanús E.ON-ügylet körül – mondta Józsa István szocialista politikus is. Szerinte az állam 110 milliárdos könyv szerinti értéket képviselő két céget vett meg 280 milliárdért, és ettől nem lesz olcsóbb a gáz. A kormányfő megismételte, hogy a számvevőszék mindent ellenőrizhet. Hozzátette: a kormány rezsicsökkentési programjának végrehajtásához eszközökre van szükség, és ehhez minden gáztározót többségi állami tulajdonba vesznek.
Arra azonban Orbán egyetlen szót sem vesztegetett, hogy miért nem hozzák nyilvánosságra az E.ON elnök-vezérigazgatójával aláírt szándéknyilatkozatot. Józsa szerint ahol baltás gyilkosokkal üzletelnek, ez elfogadható, de az EU-ban nem. A kormányfő a Jobbiknak arra a felvetésére sem reagált, hogy tegyék közzé az értékbecsléseket.
Az LMP-s Schiffer András arról faggatta a kormányfőt, hogy milyen kínos ügyeket nem lehet „a Viktorral megbeszélni”. Ez a kijelentés a Zugló alpolgármesterével folytatott beszélgetésen hangzott el, amely szerint egy épületfelújítás kapcsán húsz százalékot kellett visszaosztani. Orbán szerint aki ilyen ügyletről tud, tegyen feljelentést.
A fideszes Rogán Antal a Tavares-jelentésről kérdezett, amit szerinte inkább Tabajdi-jelentésnek kellene hívni, mert annak összeállításában – mondta Herczog Edig szocialista EP-képviselő blogjára hivatkozva – Göncz Kinga és Tabajdi Csaba segédkezett. Herczog ezt később cáfolta, mondván, az MSZP politikusai a Magyarország elleni szankciók kiszabása ellen küzdöttek.
Orbán megköszönte a kérdést, és azt hangsúlyozta: végre kiderült, hogy a szocialisták összefogtak Magyarország ellenfeleivel az ország ellen.
– Ez lehangoló és rendkívüli csalódottságra ad okot – fogalmazott a kormányfő. De aki hátat fordít a magyaroknak – tette hozzá –, az ne csodálkozzék, ha a magyar emberek is szembefordulnak velük.
A jobbikos Mirkóczki Ádám Magyarország rejtett erőforrásairól kérdezte Orbánt, aki idén májusban azt mondta: a kormány rejtett erőforrásként és nem problémaként tekint a cigányságra. A miniszterelnök válaszában nem vitatta, hogy a cigányság felzárkóztatása érdekében indított programok nem voltak túl sikeresek. Elhibázottnak minősítette viszont az összehasonlítást a tekintetben, mi történt volna, ha a romák integrációjára költött pénzt a félmillió külföldön dolgozó magyar itthoni foglalkoztatásának elősegítésére fordítják.
Az LMP-s Vágó Gábor azt firtatta, milyen közös felelősségünk van a hibás pénzügyi terméknek minősíthető devizahitelezés kapcsán, s támogatja-e a kormány az ilyen szerződések felülvizsgálatát. Orbán lakonikus válasza: ezt támogatják.