Orbánt 'kötelezi a 2004-es népszavazás eredménye'

"Ez ilyen egyszerű" - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke azzal kapcsolatban, hogy Semjén Zsolt KDNP-elnök egy leendő Fidesz-KDNP-kormány első intézkedéseként a kettős állampolgárság megadását jelölte meg. Orbán egy "tiszteletreméltó kormányt" szeretne alakítani, amelyik kivívja az elismerést s a tiszteletet itthon és a nagyvilágban is.

Orbán Viktor szerint "nemzeti akaratnyilvánítás" volt a kettős állampolgárságról szóló 2004-es népszavazás eredménye, amely politikailag és erkölcsileg kötelezi az ország vezetőit. A Fidesz elnöke a Duna Televízió Heti hírmondó című műsorának adott, vasárnap sugárzott interjújában azt mondta: a mostani kormány nem érezte úgy, hogy őt ez kötelezné, "én úgy érzem".

Orbán Viktor Csáky Pállal (középen) a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja kongresszusán
Rimaszombat, 2009. október 17. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke (j) részt vesz a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP) programalkotó kongresszusán, a rimaszombati Városi Művelődési Központban. Balra, Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának elnöke, a Fidesz parlamenti frakcióvezető-helyettese (b) és Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP) elnöke (b2). MTI Fotó: H. Szabó Sándor

Arra a felvetésre, hogy Semjén Zsolt KDNP-elnök szerint a következő Fidesz-KDNP-kormánynak - a határon túli magyarságot illetően - egyik első lépése a kettős állampolgárság megadása lesz, Orbán Viktor úgy reagált: "ez ilyen egyszerű". Hozzátette, ezt az ügyet alapvetően becsület és demokrácia kérdésének tekinti.

(Némiképp árnyalhatja Orbán nyilatkozatát az a mai hír, miszerint Semjén Zsolt, valamint a szintén KDNP-s Simicskó István és a fideszes Németh Zsolt törvénymódosítást nyújtott be, mellyel eltörnék a magyar állampolgárságról szóló jogszabályból azt a feltételt, hogy az igénylőnek életvitelszerűen Magyarországon kell élnie. Csakhogy a törvényjavaslat indoklásában azt is leszögezik: tisztában vannak azzal, hogy nem járható út a magyar állampolgárság etnikai alapon történő megszerzése, illetve az, hogy ki lehessen adni az általánostól eltérő típusú állampolgárságot. Lásd kapcsoldó cikkünket.)

Az interjúban Sólyom László államfő meghiúsult szlovákiai látogatásával kapcsolatban a Fidesz elnöke azt mondta, az nagyon súlyos eset, komoly jogsértés. Mindkét ország aláírt olyan szerződéseket, amelyek a személyek szabad mozgását garantálják, Szlovákia azonban ezt megsértette, és "ilyenkor nem udvarolni kell, hanem a jog mezejére kell lépni, és a jogi eljárást meg kell indítani". A pártelnök hangsúlyozta: ha a Fidesz megnyeri a választást, szeretné új alapokra helyezni a szlovák-magyar viszonyt, amelynek az egyik fontos eleme a kölcsönös tisztelet lesz majd, "de ami történt, azt nem tudjuk meg nem történtté tenni".

Véleménye szerint a magyar emberek azt akarják, hogy tiszteletreméltó kormányuk lehessen, amelyet ők is tisztelhetnek, amely őket is tiszteli, és amely az egész ország számára kivívja az elismerést, valamint a tiszteletet a nagyvilágban. "Én ilyen kormányt szeretnék majd alakítani Magyarországon" - jelentette ki.

Arra, hogy a határon túli magyar politikai erők közti csörtékbe bele akarnak-e szólni, Orbán Viktor közölte: még Antall József volt kormányfő lefektetett néhány elvet, amelyek közül az egyik éppen az volt, miszerint nem engedhető meg, hogy Budapest akarja megmondani, az Erdélyben, Délvidéken vagy a Felvidéken élő magyarok számára mi a jó, mi a rossz.

"Nekünk azért kell dolgozni, hogy szabadság legyen Délvidéken, Erdélyben és Felvidéken, legyen egy politikai, közéleti szabadság, ne legyen elnyomás" - mondta a Fidesz-elnök, megjegyezve: semmi okot nem lát arra, hogy változtassanak ezen az elven.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.