Orbán és a szomorú helyzet

Süllyed, vagy csak nehézkes Európa hajója? Vona átszállna, Orbán kievickélne; Harrach fellegeket lát, Lázár meg már spekuláns kezeket is. Közhely-gyűjtemény a parlamentből.

Orbán Viktor napirend előtti felszólalásával kezdődött a parlament maratoni - nyolc napos - plenáris ülésszaka. Az ülést nem csak a hétvégi brüsszeli EU-csúcsról beszámoló Orbán miatt előzte meg nagy várakozás. Mint arról már beszámoltunk, hivatalosan már megalakultnak tekinti magát az új parlamenti frakció, de miután az Országgyűlés még nem hagyta jóvá a létrejöttét, a hétfői plenáris ülésen még nem szólalhatnak fel Demokratikus Koalíció képviselői. A Gyurcsány-féle új képviselőcsoport tagjai emiatt rögtön ki is vonultak az ülésteremből.

Orbán a bankokat szapulja

Orbán Viktor nem tud biztos büdzsét ígérni

Európa nagy döntések eőtt áll - ezzel kezdte a hétvégi EU-csúcsról tartott parlamenti beszámolóját Orbán Viktor. Napirend előtti felszólalásában a miniszterelnök arról tájékoztatott, hogy a csúcstalálkozó vasárnap este nem ért véget, csak félbeszakadt, a munkát szerdán folytatják. Majd Görögország csődjével folytatta, amely "már nyilvánvaló", a krédés az, miként lehet megmentetni a görögöket a teljes összeomlástól, és meggátolni a csőd tovább terjedését Európában.

A bankrendszer helyzetére áttérve, Orbán szerint hiába kaptak az európai bankok hatalmas segítséget hátom évvel ezelőtt a talpon maradáshoz, ma újra segítségért kilincselnek. Ez mutatja, hogy valami nincs rendben. A bankokat közpénzből tartjuk életben, ebben rendet kell tenni - európai szinten. Orbán bízik benne, lesz erő a nagy döntésekhez. De az már eldőlt szerinte, hogy Magyarországnak - annak érdekében, hogy sikeressé váljon - el kell rugaszkodnia a válságzónától. Az EU ugyanis minden jószándék, erőfeszítés ellenére lassú és körülményes; az EU számos állama a politikai bénultság állapotában van.

Régi szép idők

Az uniós intézményrendszert a fellendülés idején alkották meg, a növekedés, a szabad hitelek, a bővülés korszakában. Ma viszont válságos időket élünk, úgy tűnik, ami működött jobb időkben, nem mkűködik nehezebb időkben - mondta Orbán. Az euróválságról szólva azt is közölte, a forint árfolyamának mozgását az euró gyengesége okozza, és világossá vált, hogy ez jó ideig így is marad. "Az eurozónától való függőségünk ma hátrányt jelent". Annak érdekében, hogy a görögök sorsát elkerüljük, minden erővel csökkenteni kell az államadósságot, de ez önmagában nem elég: muszáj kimentenünk a családokat a devizaadósságból.

Nem lesz kolbászból

Az európai gazdaságban gyors növekedés egyhamar nem várható, tette hozzá, nem számíthatunk arra, hogy kedvezőbbé válik a gazdasági környezet, hogy más országok húznak magukkal. "A magunk útját kell járjunk, saját észjárásunkhoz, sajátos megoldásainkhoz kell ragaszkodnunk (...), az új recepteket nekünk kell kiokoskodnunk, kiizzadnunk". Nem szabad megijedni a bátor megoldásoktól, sem azon aggódni, hogy mit szólnak hozzá külföldön - főleg azok, akik eladósították az uniót, mondta.

Mit képzelnek?

Annak érdekében pedig, hogy egymillió új munkahelyet teremtsenek, megfelelő ütemben, a vállalkozások működőképességét nem veszélyeztetve, feljebb kell vinni a kereseteket. "Ezt csak a minimálbér emelésével tudjuk beindítani". Majd tovább szapulta a bankokat, mondván, miután nem jól használták fel az állami segítséget, és megint bajba kerültek, ismét a lakossággal akarják kifizettetni veszteségeiket. Ezt szerinte a bankok tulajdonosainak, részvényeseinek kell átvállalni.

Majd sietett azt is leszögezni, hogy szükség van jó bankokra, amelyek képesek táplálni a gazdadágot, felelősséget vállalni legalább saját magukért, de "ne hagyjuk, hogy a bankok pótolhatatlannak képzeljék magukat". Az uniónak is elemi érdeke, hogy felülvizsgálja a bankok működésének szabályozását. Az emberek pénze, betétjei biztonságának érdekében Orbán azt javasolta, válasszák el a kereskedelmi bankokat a befektetési bankoktól, mivel az emúlt húsz év talán legproblematikusabb gazdasági fejleményének tartja az "összenövésük" folyamatát.

Ehhez meg kell barátkoznunk azzal a gondolattal, hogy "a szabályozás nem szitokszó" - mondta. Egy piac szabályok nélkül nem piac többé, hanem lutri, ahol a legcinikusabbakra mosolyog rá a szerencse. Látjuk, hogy Európa hajója nehézkes, élt egy újabb közhellyel a kormányfő; ami nem is csoda - mármint, hogy nehézkes -, mert "nagy tengerjáró hajó ez". Mi viszont nem érünk rá, el kell rugaszkodnunk a válságzónától. Válságok jönnek-mennek, előre kell néznünk, magunkért küzdünk - mondta Orbán.

Schiffer: Válságban a kapitalizmus

Európa és Magyarország is korszakhatárhoz érkezett - reagált a kormányfő napirend előttijére Schiffer András (LMP). Schiffer három szintű krízist lát: az eurozóna mellett a globális kapitalizmus egésze is válságban van, de a húsz éves magyar fejlődési modell is megbukott. Az eurozóna még mélyebb gödörbe sodorta a periférián lévő országokat, de akik a görögöket okolják válságért, elfelejtik, hogy a kétezres években az állami szektor kiadásai 45 százalék alatt voltak. Ezzel Schiffer azt a neoliberális dogmát igyekezett cáfolni, miszerint a túlfejlett jóléti állam okozná a kríziseket. 

Egy dogma tett tönkre

Az LMP-s politikus kezdeményező szerepet vár a kormánytól, hogy jöjjön létre egy új európai szerződés, mert a szabadkereskedelemre alapított unió súlyos, rendszerszintű válságba került. Az egész szabadkereskedelmi filozófia tarthatatlan, ez a dogma tette tönkre a termelőket. Schiffer elvárja, hogy Orbánék léphenek fel az offshore hálózatok felszámolása, a hitelminősítő intézetek megregulázása érdekében, ismét kezdeményezte továbbá a pénzügyi tőkemozgások megadóztatását és egy európai bankbiztosítási adó bevezetését.

Vona: Van élet az EU-n kívül

Megengedhetetlen mulasztásnak nevezte reagálásában Vona Gábor (Jobbik), hogy Orbán Viktor nem vett részt az október 23-i ünnepségeken. Majd - ha már Orbán annyira szereti a dakota kultúrát - egy maja jóslattal tromfolt: a 2012-es világvégére hívta fel a kormányfő figyelmét. Vona az EU-t ugyanis menthetetlennek tartja, "ebben a közösségben Magyarország elmúlt hét éve ráfizetés volt". A görögök helyzete kilátástalan, a hétvégi brüsszeli csúcson legfeljebb tüneti kezelésről volt szó - Orbán hajós hasonlatát folytatva, Vona szerint mintha egy süllyeső hajó fedélzetén szaladgálnánk fel-alá, ahelyett, hogy másik hajót keresnénk. Hogy melyik volna ez a másik hajó, azt nem árulta el, minden esetre szakértői bizottságot állítana fel, hogy felkészüljünk az EU-n kívüli életre - arra az esetre, ha "minden beborul", és népszavazást is kiíratna, hogy az EU-ban van-e helye az országnak.

A nap közhelykirálya

Harrach Péter (KDNP) számára sem világos, vajon Vona milyen hajóra akarja átszállítani Magyarországot, de aggódik, hogy ennél rosszabbra. Majd a "lényegre" térve, közölte, hogy Európa egén sötét felhők gyülekeznek. De mi nem busongani akarunk, "a felhő előbb-utóbb eloszlik, borúra derűre jön", a kormányra, parlamentre viszont "nagy feladatok várnak". Ki kell jutni a válságból, meg kell oldani két évtizedes gondjainkat, "felkészülni a válság utáni időszakra". Ezek után Harrach rövid sajtószemlét tartott felidézve, hogy Gyurcsány, "a nagy komédiás" ismét címlapokra került, meg azt, hogy volt egy tüntetés (az egymillások rendszer-ellenes megmozdulása), ahol szerinte voltak olyanok, "akik félnek a rendezett világtól, akiknek érdekük, hogy az elmúlt nyolc év rendezetlensége fennmaradjon".

Kovács szerint nem reménytelen

Az EU a növekedés, a munkahelyteremtés és a versenyképesség hármas jelszavára épül, és ez nem változott Kovács László (MSZP) szerint, csak az aktuális célokat sürgősségben megelőzte a válság kezelése és a hasonló krízisek megelőzése. A válság ugyanakkor új szakaszba lépett tavaly, aminek már nem a növekedés drámai visszaesése, hanem a stagnálás a fő jellemzője.  Erre a helyzetre szerinte nem a "kevesebb", hanem a "több EU" a helyes válasz: a mélyebb és hatékonyabb integráció.

A hétvégi EU-csúcson Kovács úgy látja, történt előre haladás, ez főleg a görög válság kezelésében érezhető, és ez némi bizalomra ad okot. Bízik benne, szerdán megszülethetnek a végleges döntések. A korábbi EU-biztos azt javasolta, csatlakozzunk az Euró plusz megállapodáshoz, és nem kell attól tartani, amitől a jobboldal, hogy ez csökkentené az országunk szuverenitását, hiszen érvelésükkel ellentéten ez nem jelentene adóharmonizációt, viszont növelné a tőkevonzó képességünket.

Az USA-ra utalt, ahol a befektető cégeknek ötven államban különböző adókulcsokkal kell számolniuk, mégis egységes az adóalap kiszámításának módszere - erről van szó itt is, és ez nagy előrelépés lenne a szocialista képviselő szerint. Azzal egyetértett, hogy a válságtól el kell rugaszkodni, de ehelyett Orbán "a realitásoktól rugaszkodik el". Azt várja, Orbánék ismerjék el az egykulcsos adó kudarcát, állítsák vissza a korábbi progresszív adórendszert.

Spekuláns kezek fogják

Lázár János (Fidesz) is reagált Orbán beszédére - és nem nagyon tiltakozott vele... Viszont Vonát leszólta, amiért bántja a nemzet miniszterelnökét, aki Brüsszelben védte az ország érdekeit. Bezzeg Vona, amikor a kettős állampolgárságról szavaztak, éppen interjút adott...

Ezek után áttért az árfolyam-befolyásolásról szóló találgatásokra, konkrétan a "spekuláns károgásokra a baloldali sajtóban". Szerinte spekuláns kezek fogják azokat a tollakat, amelyekkel arról írnak, hogy befolyásolni tudnák az euró, a frank árfolyamát. "Nem tudjuk" - jelentette ki. Majd felváltva méltatta a válság elhárítására tett kormányzati erőfeszítéseket, illetve szapulta a bankokat. A magyar bankrendszer ugyanis szerinte rossz a devizahiteleseknek, Orbántól ezért is kérte, ne támogassa az európai bankkonszolidációt.

Az a szomorú helyzet

Orbán Viktor viszontválaszában az ellenzéki felszólalásokra válaszolt, arról győzködve képviselőtársait, hogy amíg nem csökkentjük az adósságot, addig nem fogjuk legyőzni a válságot - "ez a szomorú helyzet". Vona EU-ellenes felvetésére válaszul, a miniszterelnök kifejezte kormánya elkötelezettségét az EU-tagságunk mellett; Schiffer javaslatára pedig - miszerint ki kell szállni az adóversenyből, azt felelte a kormányfő: "ugyan már, miért döntene úgy egy amerikai, egy német, hogy Magyarországon hozzon létre vállalkozást?" Azért jönnek ide szerinte, mert adó szempontjából jobban járnak.

Farokra farok

A vita egy "narancs farokkal" zárult: Orbán előbb Kovácson élcelődött, hogy "vörös farkat" kanyarított mondandója végére, mint ahogy azt az átkosban volt szokás, majd jött a szokásos elmúltnyolcévezés: az országot ugyanis, mint megtudhattuk, a szocialisták progresszív adórendszere tette tönkre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.