A rezidensek üzenete Orbánnak: nincs tovább!
Üzengetés helyett vitára hívta valamennyi orvosi érdekvédő - az orvosi kamara, a Magyar Orvosok Szövetsége és a rezidensszövetség - a Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri tömbjébe az ágazati politikáért felelős államtitkárt, Szócska Miklóst. Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint azért, mert ideje mérleget vonni és a 2012-es költségvetési számok ismeretében átgondolni a kialakult helyzetet.
Például azt, hogy az orvosmigráció és az ágazat pénztelensége miatt hogyan alakulnak a betegek életkilátásai. Erre azért is szükség van, mert a kormányzati kommunikáció „hurráoptimizmussal" beszél a rezidensösztöndíjakról, és ez nem szerencsés. Azt a látszatot keltik, hogy nincs válság az egészségügyben, ezzel megtévesztik a döntéshozókat és a közvéleményt. Ezzel szemben a háromezer fő alig egyötöde pályázta meg a rezidens-ösztöndíjat, és ez csak az orvosok két százalékának javítja átmenetileg a megélhetését. Októberig pedig már többen hagyták el az országot, mint ahányan az idén a négy orvosegyetemen végeztek.
Papp Magor a külföldön dolgozók körében végzett felmérési adatokból idézett. Eszerint főként a pénz miatt mennek külföldre az egészségügyi dolgozók. Papp Magor idézte a választási kampányban Orbán Viktortól elhangzott szavakat amikor azt mondta: szeretnék lezárni azt a korszakot, amely "megnyomorította a magyar egészségügyet", amely miatt az orvosok és az ápolónők tömegesen hagyják el Magyarországot, és nem a tapasztalatszerzés szándékával mennek el, hanem a kényszer űzi el őket, hogy jobban fizetett állásokat keressenek külföldön." A rezidensek is csak ennyit szeretnének, nem többet és továbbra is arra biztatják orvostársaikat: csatlakozzanak, helyezzék mind többen ügyvédi letétbe felmondólevelét, hogy elérjék céljukat.
A rendezvényen Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke bejelentette: jövő péntekre és szombatra összehívta a visegrádi országok orvos szakszervezeteit, hogy együtt gyakoroljanak nyomást a politikára érdekeik érvényesítsére. A rezidensek mozgalmához hasonlóan fognak össze a bérköveteléseiket már sikerre vivő csehekkel, valamint a hasonló helyzetben lévő szlovák és lengyel kollégákkal.
Ötven perces késéssel érkezett meg Szócska Miklós
A teremben lévő orvosok alaposan megizzasztották az egészségpolitikust. Egyfajta adok-kapok párbeszéd kezdődött a hallgatóság és Szócska között. A politikust többször is félbeszakították, Kárpáthi Keve belgyógyász pedig egyenesen a szemére vetette a késését "mert nem hallotta, hogy az államtitkár a késésért bocsánot kért volna", mint mondta: nem azért jöttek ide, hogy holmi egészségpolitikai sopánkodást halljanak, inkább arra kíváncsiak, mit tesz azért, hogy az orvosok munka- és jövedelmi körülményei javuljanak.
Az államtitkár válaszában jelezte: nem akar semmit elfedni, nem akar adatokat eltitkolni. Nem hazudnak, nem mondják, hogy megoldották a rezidensek problémáját. Elmondta: tudomásul kell venni, hogy nagyon nehéz helyzetben van az ország, és elnézést kért a hallgatóságtól a késésért. Nem sopánkodni jött ide, hanem azért, hogy elmagyarázza: jelenleg az ország túlélése a tét, az a feladat, hogy ne jusson Magyarország is a görögök sorsára. "Biztatásként" elmondta: a népegészségügyi termékadóból az idén mintegy hárommilliárd forintot az egészségügyi dolgozók pótlékaira szánnak, a jövőre további 15 milliárdot. Mint mondta: „tragédia”, de most még egy generációnak azt kell mondaniuk, hogy még egy kis áldozatot várnak tőle. Hozzátette: ugyanakkor kamikáze, öngyilkos harcmodornak tartja, amit a rezidensszövetség csinál.
Lotz Gábor, a józsefvárosi orvosi kamara fiatal elnöke arra kérte: adja át üzenetüket Orbán Viktornak, hogy nincs tovább! Nincs még húsz évük várni a "megváltóra." – Be kell döntenünk az egészségügyet ahhoz, hogy felfogják: nem mehet tovább – kérdezte. A fiatal orvos Papp Magortól választ is kapott, aki szerint a magyar egészségügy nem összedöntés előtt állt, mert az már összedőlt.
A mind hevesebb fölszólásokra Szócska viccesen megjegyezte: munkatársai jelezték neki, hogy indulnia kell. Végül azzal búcsuzott a hallagatóságától: „Vettem az üzeneteteket. Ti is vegyétek az enyémet: maradjatok itthon, dolgozom értetek.”