Orbánék kommunikációban érzik magukat gyengébbnek
Kormányzati források viszont megerősítették; ha Orbán Viktor tervez is változtatást a tárcáknál – akár a miniszterek személyét, akár a strukturális átalakítást illetően –, azt csak a 2012-es költségvetés és a sarkalatos törvények megszavazása után jelenti be. Tavasszal még az volt belső fideszes körökben a vélemény, hogy sok a konfliktus, elhasználódnak a miniszterek. „Van, aki fizikai, de pszichés állóképességgel sem bírja”, fogalmazott akkor Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője, de most nem lesz érdemi változás.
A négyszemközti találkozókon Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő tájékoztatása szerint az új alaptörvényből, a Széll Kálmán Tervből és az ország megújításával kapcsolatos feladatokból fakadó teendők is napirenden lesznek, ősszel ugyanis számos, a fentiekkel kapcsolatos jogszabály tervezete kerül az Országgyűlés elé. Egyik forrásunk ezzel kapcsolatban azt mondta, „ezek a beszélgetések várhatóan olyanok lesznek, mint az alcsútiak voltak a képviselőjelöltekkel a 2010-es választások előtt.
A miniszterelnök nemcsak a verdikteket mondja ki, hanem valószínűleg valamilyen garanciát kér arra, hogy az adott miniszter képes rá, és végig is viszi a Széll Kálmán Terv „nagy társadalmi érdeksérelmekkel” járó intézkedéseit is, például a közmunkaprogramot, az utazási kedvezmények nagy részének megszüntetését, a munka törvénykönyvének az átfogalmazását.
„Aláírni biztosan nem kell, de nyilván az a miniszter (államtitkár) maradhat a bársonyszékben, aki a kritikus területeken erős kézzel vezényeli le az újjászervezést”, valószínűsítette egyik forrásunk. (A miniszterelnök minden bizonnyal az „erős kéz”-politika jegyében gondolkodott azon a nyár elején, hogy Réthelyi Miklós helyére Lázár Jánost, vagy esetleg Gál András Leventét, Navracsics Tibor tárcájának közigazgatási államtitkárát ültesse.)
Ami a kormányzati struktúrát illeti: kormánykörökben felvetődött, hogy külön egészségügyi minisztériumra lenne szükség, de ezt Réthelyi Miklós ellenzi. Hogy Orbán Viktor akceptálja-e az ellenvetést, a jövő kérdése. Azt viszont, hogy „a levegőben van” egy külön Pénzügyminisztérium, kormányzati források már megerősítették munkatársunknak.
A kormány éves tejlesítményének az értékelése egy magas rangú fideszes forrás tájékoztatása szerint már elkezdődött pár hete egy kormányülésen. Azóta az is világossá vált, hogy kommunikációs fronton erősítésre van szükség, annak irányítottabbnak kell lennie. Lapunk úgy értesült, hogy a tárcák közigazgatási államtitkárai utasításba kapták: „oda kell hatniuk”, hogy minden egyes előterjesztéshez, törvényjavaslathoz készüljön részletes kommunikációs stratégia.