Orbán Viktor: Erő és erő!
Mindenki, akivel csak találkozom, azt üzeni, kiáltja: változtass - hangoztatta Orbán Viktor a Millenárison, tizenkettedik országértékelése során, hozzátéve: ez csak együtt sikerülhet. Azt az országot, amely közös értékeket és erőt mutat fel, ismét tiszteli a világ, súlya lesz. Magyarországnak erős és elkötelezett kormányra van szüksége, amely képes feledtetni a Gyurcsány-korszak okozta szégyent, s a politikának vissza kell találnia az emberekhez, hiszen eddig a "milliárdos oligarcha-kormányzás" csak a magánérdekekre koncentrált.
- Itt az ideje, hogy a gyengéket leváltsák az erősek. Én készen állok, hogy Magyarország nagy vállalkozásában a feladatom ellássam. Én és a pártom készen állunk az erős, a felelős, a cselekvő kormányzásra. De a jövőbe induló vonatra csak április 11-én váltható meg a jegy, az még nincs a zsebben - figyelmeztetett.
Üzenet mindenkinek arról, ami összeköt
A Fidesz elnöke a választások előtt két hónappal "biztonsági játékra" törekedett, vagyis mindenkihez beszélt: így "Magyarország népének joga van arra, hogy olyan kormánya legyen, amely meghallja az emberek hangját, az idősekét éppúgy mint a fiatalokét, a munkavállalókét, a vállakozókét, a városban élőkét, a falusiakét, meghallja a családok hangját, az egyedül élőkét". "A gyenge és az országra szégyent hozó Gyurcsány-korszak" után a változás és a remény, a nemzeti ügyekről szóló kormányzás megvalósításához, a „nagy célokhoz", az ország újjáépítéséhez a Fidesz elnöke - ahogy fogalmazott - azt az "ösvényt" kereste, amelyen közösen lehet menni. S az ösvényen azokat a célokat, amelyek nem elválasztanak, hanem összekötnek.
Nyilván ezért is, Orbán Viktor a Millenárison határozottan érzékeltette, hogy feleslegesek az ideológiák, nem a "távoli szimbólumok, ideológiák, doktrínák világában kell kereni azt a bizonyos ösvényt, nem a "keskeny vágányú pályák", "rozoga masinák" visznek előre. Szerinte vissza kell térni a közös értékekhez, hiszen ami összeköt, az több, mint ami elválaszt. Ezen témák közé sorolta a munka, az otthon, a család, az egészség és a rend fontosságát. "Ezeket kell megtenni a kormányzati munka alapjául, hiszen ezekkel tud mindenki azonosulni", mondta, hozzátéve: a nemzeti ügyek kormányára van szükség, s "nem lehet a szirénhangokra hallgatni, "sem a Pató Pál-i kényelmességre". Magyarország most olyan, mint egy defektes gépkocsi, szikrázik, durrog füstöl; vagyis újjáépítésre van szükség.
Az újjáépítéshez szükséges intézkedések között Orbán Viktor azokat a nagy célokat sorolta fel, amelyek a Fidesz-KDNP képviselő-jelöltek választási szórólapján is szerepelnek, első helyen a magyar gazdaság talpraállítását. Szerinte meg kell szüntetni azt a gyakorlatot, hogy "mindent a pénztőkének adtak, s az elsőbbséget élvező spekulánsok a markukba nevetnek".
Kormányon a jegybank megújítására törekedne a Fidesz
- Az a politika, amely érinthetetlen szabályokat ad a pénzkapitalizmusnak, a demokráciát is megrendíti - jelentette ki a Fidesz elnöke, aki szerint a cél: rehabilitálni a termelést. Épp ezért - mint mondta - a jegybankot és a pénzügyi felügyeletet is meg kell újítani, különösen, mert közösen viselnek felelősséget azért, hogy a gazdaság összeomlott. A bankok feladata betétek gyűjtése és hitelek nyújtása, a spekulatív alapokat pedig nem lehet finanszírozni - tette hozzá. Ugyanakkor tűrhetetlennek nevezte, hogy a bankok nem adnak hitelt, és ezért a vállalkozók elbocsátásokra kényszerülnek. Arról is beszélt, hogy noha Magyarország nyugati zászló alatt hajózik, észre kell venni., hogy a világgazdaságban keleti szél fúj. S szerinte rosszul tette a magyar elit, hogy ahhoz alkalmazkodott, "mit kíván a tőke, Moszkva, Brüsszel, Washington". A munkahelyteremtés kapcsán megismételte: egymilliót teremtenének tíz év alatt.
Orbán különösen nagy tapsot kapott, amikor azt mondta, hogy a nemzeti ügyek kormánya megvédi a magyar termékeket, a földet és a vízkészletet. Az egészségügy talpraállítása kapcsán Orbán semmilyen konkrét intézkedést sem említett, csak azt mondta, hogy a felére csökkentenék a várakozási időt, valamint a kórházak és a háziorvosok "helyzetét rendezni kell", hogy ne menjenek külföldre. Továbbá több orvosra és ápolóra volna szükség. Szintén nagy tapsot kapott, amikor rendteremtést ígért, különösen akkor, amikor azt mondta: a bűnözők ellen harcolni kell, akár a kisebbséghez, akár a többséghez tartoznak. Végül a Fidesz elnöke a szociális biztonság megteremtését nevezte kulcskérdésnek, de e területnek sem szentelt semmiféle konkrétumot.
"A szélsőségeket támogatni eltékozolt erőfeszítés"
A Millenárison Orbán Viktor azt kérte a választóktól, hogy a józan ész politikáját támogassák, "a szélsőségeket támogatni eltékozolt erőfeszítés". Majd meg is jelenítette a "szélsőségeket": - Az egyik szélsőséget a hatalmon lévők jelentik, akik a törvények fölé helyezték magukat. Gondoljunk csak arra a hatalommal való gátlástalan visszaélésre, amit ma Budapesten látunk, és ami miatt lassan mindenki, aki a városvezetésben megfordult, rács mögé kerül - utalt a BKV-botrányra. A másik szélsőség a törvényen kívül helyezi magát, azt gondolván, hogy céljaik elérése érdekében akár az erőszak is megengedhető - e mondat, a párt nevének említése nélkül, nyilvánvalóan a Jobbikról szólt.
A Fidesz elnöke arról is beszélt, hogy megérti a csalódott MSZP-s szavazókat, s a dühös jobboldali szavazókat egyaránt. A jobboldaliak nevében azt kéri a baloldaliaktól, hogy eszmeiségük megtartása mellett, támogassák a közös nemzeti ügyeket. - Csalódott és dühös emberek milliói! Barátaim!, van átjáró! A gyűlöletkampány korszakából át kell hajózni a közös siker korszakába. Rendületlenül hiszem, hogy ez sikerülni fog! - hangoztatta Orbán, aki a szokásos fordulattal búcsúzott: Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!