Orbán segítségét kérik a szakszervezetek
Száz ember kisemmizését, csődbűncselekmény gyanúját felvető visszaélést, valamint neves magyar termékek módszeres „kivégzését” valósítja meg egy társaság az EVM Háztartásvegyipari és Kozmetikai Zrt.-nél – hívja fel a miniszterelnök figyelmét Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Szövetségének elnöke és Székely Tamás, a vegyipari szakszervezeti szövetség vezetője. Ennek megakadályozása érdekében Orbán Viktortól azonnali konzultációt és intézkedést kérnek.
„Miniszterelnök Úr, személyesen Ön jelentette be másfél éve a munkahelyvédelmi akcióprogramot és a magyar termékek, a magyar ipar védelmét” – hangsúlyozzák. Az érdekvédők szerint az EVM „halála” neves magyar termékek – az Ultra, a Bip, a WU2 és a Caola – eltűnését, külföldre kerülését jelentené.
Annak idején éppen a kormányfő méltatta a legmelegebb szavakkal a „Vedd a magyart!” kezdeményezést, és ennek egyik kiemelt üzenete az EVM termékeire való hivatkozás volt – olvasható az Orbánnak címzett levélben.
A csőd szélére került EVM Háztartásvegyipari és Kozmetikai Zrt. dolgozóit ebben a drámai helyzetben a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) képviseli, immár a negyedmillió munkavállalót tömörítő Magyar Szakszervezeti Szövetség tagjaként – tudatják.
Az állásidőre kényszerített, kisemmizett gyári munkásokat, akiknek a feje felől viszik el a gyárat, s akik blokáddal és tüntetéssel igyekeznek felhívni a figyelmet a közelítő tragédiára, így a legnagyobb magyar munkavállalói érdekképviselet védi.
A konzultáció során nem csupán az EVM ügyéről kívánnának beszélni, hanem tájékoztatnák a miniszterelnököt arról is, hogy a stratégiai megállapodások árnyékában, hogyan szűnnek meg munkahelyek, s „hogyan taszítják cselédsorba a magyar munkást”. Ezért is lenne fontos – hangsúlyozzák –, hogy Orbán a valódi helyzetet ismerő VDSZ és MSZSZ vezetőivel találkozzék.
A kormányfőt részletesen kívánják informálni a most zajló eseményekről – tudatják az érdekvédők –, és száz magyar család nevében várják a kezdeményezésre a választ.
A dolgozók - akik nem kapták meg a janurári bérüket sem - két hete végső elkeseredésükben blokád alá vették az EVM üzemcsarnokait, mert nem látnak más biztosítékot arra, hogy a cég általuk nem ismert tulajdonosai a vállalkozás utolsó vagyonát képező gépparkot is széthordják. Az akció máig tart, és a berendezések leszerelését eddig sikerült megakadályozniuk.